Spis treści
Zajrzyj do galerii i zobacz, kto nie powinien jeść kapusty kiszonej
Kto i dlaczego powinien unikać jedzenia kapusty kwaszonej?
Najbardziej znanym efektem ubocznym spożycia sporych ilości kapusty kiszonej są objawy ze strony układu pokarmowego:
- biegunka,
- wzdęcia,
- gazy.
Ze względu na możliwość wystąpienia tych skutków ubocznych, pacjenci stosujący dietę lekkostrawną z powodu chorób przewlekłych, osoby o wrażliwym układzie pokarmowym oraz małe dzieci, powinny unikać nadmiernego spożywania kiszonek. Wyjątkowo ciężkostrawna jest kiszona kapusta w postaci bigosu z dodatkiem tłustego mięsa.
Także chorzy przyjmujący leki przeciwzakrzepowe powinni skonsultować się z lekarzem w kwestii spożywania kiszonej kapusty, ponieważ zawiera ona duże ilości witaminy K, zmniejszającej przeciwzakrzepowe działanie farmaceutyków. Sprawdź, w naszej galerii komu jeszcze może zaszkodzić jedzenie tej kiszonki.
Czy można zmniejszyć ilość soli w kapuście kiszonej?
Wiele przeciwwskazań dotyczących niejedzenia kapusty kiszonej wynika z dużej ilości soli dodawanej do niej podczas kiszenia. Aby proces fermentacji kapusty przebiegał w odpowiedni sposób, powinna być ona posolona w proporcjach 25 g soli na 1 kg kapusty. Dodanie mniejszej ilości może zaburzyć wzrost bakterii kwasu mlekowego, dlatego nie można z niej zrezygnować.
Jedyną z domowych metod pozbycia się nadmiaru soli z kiszonki jest kilkukrotne opłukanie kapusty pod bieżącą wodą przed przyrządzeniem z niej potrawy. Jednak płucząc ją, jednocześnie pozbawiamy kapustę kwasu mlekowego i innych wartościowych substancji, dlatego nie jest to polecany sposób.
Skuteczne może być jedynie sięganie po kiszonki w rozsądnych ilościach, a w szczególnych przypadkach po skonsultowaniu się z lekarzem prowadzącym.