Spis treści
Na co pomaga nalewka z forsycji? Wypróbuj prosty przepis
Forsycja w wielu regionach Polski już kwitnie, bo połowa marca to właśnie czas, gdy krzaczki forsycji obsypują się słonecznie żółtymi kwiatami zwiastującymi wiosnę. Jest to wyjątkowe drzewko, ponieważ kwiaty forsycji pojawiają się przed liśćmi, dlatego są tym bardziej widoczne na tle dopiero budzącej się do życia, jeszcze szarej pozimowej przyrody.
Jednak słoneczne kwiaty forsycji są nie tylko ozdobą, ale mają także wiele cennych właściwości leczniczych, które warto wykorzystać właśnie wiosną, aby wzmocnić i zregenerować organizm po zimie, wesprzeć odporność oraz pracę serce i układu krążenia. Z zebranych świeżych kwiatów forsycji można przygotowywać koktajle, herbatki lub nalewki. Nalewka z forsycji posiada najsilniejsze właściwości, ponieważ alkohol wzmacnia działanie zawartej w kwiatach rutyny i kwercytyny. Aby ją przygotować wystarczą 3 składniki:
- 80 g kwiatów forsycji,
- 500 ml wódki 40 proc. obj. alk.,
- 3 łyżki miodu (opcjonalnie do smaku).
Jak przygotować i stosować nalewkę z forsycji?
- Zebrane kwiaty rozłóż na płasko i pozostaw na około 40 minut, aby pozbyć się ewentualnych owadów.
- Kwiaty włóż do szklanego, wyparzonego słoja i zalej wódką. Jeśli nalewka będzie przeznaczona tylko do picia możesz dodać do niej miód i wymieszać do rozpuszczenia. Jeśli zamierzasz używać jej również do okładów i nacierania lepiej pozostawić ją wytrawną.
- Zakręć naczynie i wstrząśnij kilka razy.
- Butelkę z nalewką odstaw w chłodne i ciemne miejsce na około 2 tygodnie. Co kilka dni wstrząsaj słojem, aby przyspieszyć macerację.
- Po tym czasie nalewkę przecedź przez sito i rozlej do butelek. Odstaw w ciemne miejsce na kolejne 3 miesiące do leżakowania. Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia.
- Nalewkę należy pić w razie potrzeby 2 razy dziennie po 10 ml.
Wiosenna nalewka z forsycji na krążenie i wzmocnienie. Właściwości kwiatów forsycji
Forsycja (Forsythia) jest krzewem z rodziny oliwkowatych. Wyróżnia się 11 gatunków forsycji, spośród których najpopularniejsze w Polsce są dwa gatunki uprawne i ozdobne:
- forsycja zwisła, nazywana też zwisająca (Forsythia suspensa),
- forsycja pośrednia (Forsythia intermedia, powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków F. suspensa var. fortunei i F. viridissima).
Forsycja kwitnie od połowy marca do początku maja, a jej żółte kwiaty pojawiają się przed liśćmi. Kwiaty forsycji są bogate w rutynę (aż 1 proc.), zawierają także inne flawonoidy takie jak kwercytyna i antocyjany oraz karotenoidy (luteina i zeaksantyna), lignany i saponiny.
Dzięki zawartości dużej ilości rutyny forsycja uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia je i uelastycznia ich ściany. To sprawia, że zapobiega powstawaniu tzw. pajączków i hemoroidów oraz usprawnia przepływ krwi. W tym celu nalewkę z forsycji warto stosować również zewnętrznie do nacierania i przemywania miejsc z pajączkami, rozszerzonymi naczynkami, żylakami czy siniakami.
Forsycja na alergię, przeziębienie, trawienie i dobry wzrok
Flawonoidy występujące w żółtych kwiatach forsycji mają właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że zwalczają wolne rodniki, zmniejszają stres oksydacyjny i opóźniają procesy starzenia się organizmu. Wspomagają również produkcję kolagenu, dzięki czemu pomagają zachować gładką, jędrną i elastyczną skórę, a także korzystnie wpływają na funkcjonowanie stawów. Zapobiegają także powstawaniu stanów zapalnych.
Czytaj także: Zmniejszy wzdęcia, pomoże zrobić kupę. Litworówka łagodzi kaszel i lęk. Wypróbuj przepis na tani trunek
Obecne w kwiatach forsycji saponiny również działają przeciwzapalnie, a do tego detoksykująco, moczopędnie i wykrztuśnie. Dzięki temu ułatwiają oczyszczanie organizmu z toksyn, ale też zwalczanie infekcji, łagodzą kaszel i pozwalają pozbyć się obrzęków. Właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze nalewki z forsycji sprawiają, że jest ona środkiem wspomagającym leczenie przeziębienia, grypy czy anginy.
Nalewka z kwiatów forsycji wspomaga również trawienie i łagodzi ból brzucha, ponieważ działa rozkurczowo. Ma również właściwości uspokajające, łagodzące napięcie nerwowe i stres oraz wspomagające zasypianie. Kwiaty forsycji wykazują również działanie przeciwalergiczne, ponieważ zawarte w nich flawonoidy i lignany hamują uwalniane histaminy. Natomiast obecność karotenoidów takich jak luteina i zeaksantyna korzystnie wpływa na działanie plamki żółtej w oku. Dzięki temu poprawia ostrość wzroku oraz ułatwia widzenie po zmroku.
Właściwości forsycji:
- antyoksydacyjne,
- rozkurczowe,
- wzmacniające,
- przeciwalergiczne,
- antybakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- przeciwzapalne,
- moczopędne,
- uspokajające,
- przeciwnowotworowe.
Przeciwwskazania do spożywania nalewki z forsycji
Ze względu na zawartość alkoholu nalewki nie mogą spożywać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Nalewka z forsycji nie jest również zalecana osobom uzależnionym od alkoholu oraz z nietolerancją alkoholu.
Kwiaty forsycji mają właściwości rozrzedzające krew, dlatego nalewki, ale też naparów czy syropów z ich wykorzystaniem nie powinny spożywać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe oraz osoby z obniżoną krzepliwością krwi.