Spis treści
Miej świadomość, że tego raka można uniknąć
Marzec to Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego, ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku. W Polsce nowotwór jelita grubego jest 2. najczęstszym nowotworem u mężczyzn i 3. u kobiet.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów w naszym kraju odnotowuje się corocznie prawie 20 tys. nowych przypadków raka jelita grubego, a niemal 12 tys. pacjentów umiera z jego powodu, co sprawia, że jest on trzecim najczęstszym nowotworem złośliwym prowadzącym do zgonu.
W związku z tym, że choroba często rozwija się bezobjawowo, a zachorowania można uniknąć, Servier – firma, która od lat angażuje się w działania na rzecz edukacji zdrowotnej, postanowiła po raz kolejny ruszyć z kampanią skłaniającą do wykonywania badań profilaktycznych. Akcja Wyłącz Raka pod hasłem „Wejdź w to głębiej”, ma na celu edukację, obalenie mitów i przekonanie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych.
Aktualnie zaledwie 17 proc. uprawnionych pacjentów wykonuje kolonoskopię. Dla porównania w krajach zachodnich jest to 60-70 proc. Pora to zmienić.

– W tym roku organizujemy 6. edycję kampanii. Tym razem koncertujemy się na podnoszeniu świadomości na temat raka jelita grubego – mówi Ewa Ciepałowicz, przedstawicielka Servier Polska, organizatorka akcji Servier – Wyłącz Raka. – Mamy marzec – Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. Chcemy mówić głośniej, więcej na temat tej choroby, ryzyka, objawów oraz na temat tego, jak w prosty sposób, stosując profilaktykę, można uniknąć nowotworu – dodaje
W ramach kampanii w największych polskich miastach pojawią się citylighty oraz reklamy umieszczone w autobusach miejskich, a akcję wesprą znani ambasadorzy – Maciej Dowbor i Joanna Koroniewska, którzy w listopadzie ubiegłego roku poddali się wspólnie kolonoskopii. Kampania obejmie również szeroką dystrybucję materiałów edukacyjnych, dostępnych do pobrania na stronie wylaczaraka.pl.
Jak uniknąć raka jelita grubego?
Rak jelita grubego to choroba, której oprócz czynników genetycznych, wieku i niektórych chorób przewlekłych, sprzyjają czynniki w pełni od nas zależne. Są to m.in.:
otyłość,
brak ruchu,
niewłaściwa dieta,
nadciśnienie,
palenie,
nadużywanie alkoholu.
Podstawowym narzędziem w naszych rękach, oprócz zmiany powyższych nawyków i zadbania o higieniczny styl życia, jest poddawanie się badaniom kontrolnym. Można podczas nich nie tylko wykluczyć pojawienie się raka, ale też usunąć polipy, które w przyszłości mogą stać się zmianami nowotworowymi.
– Kolonoskopia pozwala wykryć gruczolaki, które występują u mniej więcej 30 do 40 proc. ludzi po 50 roku życia, czyli polipy, które powoli, ale zamieniają się w raka. Wykonując kolonoskopię w odpowiednim wieku, usuwamy te polipy, przerywając ścieżkę rozwoju raka – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii.
Kiedy należy zrobić kolonoskopię?
U zdrowej osoby powyżej 50. roku życia kolonoskopię wystarczy wykonać raz na 5 lat, a samo badanie trwa zazwyczaj ok. 30 minut. Można wykonać je w pełnym znieczuleniu lub sedacji, która sprawia, że jesteśmy spokojni, nasze zmysły są przytłumione i nie odczuwamy dyskomfortu z powodu badania.
– Nasi pacjenci często mówią: ja to chcę spać (...) Część pacjentów zasypia, część nie, ale ma wyłączone poczucie bólu, lęku i ma włączoną niepamięć wsteczną, więc potem nie wspomina źle badania, mimo że ma świadomość, często ogląda na monitorze z nami, komentuje, a potem niewiele z tego pamięta – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA i dodaje, że jest formą szeroko dostępną i polecaną przez specjalistów.

Jak jeszcze możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia jelita raka grubego?
Ryzyko wystąpienia jelita raka grubego można ograniczyć dbając nie tylko regularne badania profilaktyczne, ale także o:
aktywność fizyczną,
dietę bogatą w warzywa i owoce oraz błonnik,
odpowiedni poziom kwasu foliowego, witaminy D i witaminy B6.
