Spis treści
Czym są pajączki na nogach? Przyczyny ich powstawania
Pajączki naczyniowe lub popękane naczynka krwionośne to potoczne określenia rozszerzonych żyłek, które pojawiają się tuż pod powierzchnią skóry. Nazywane też teleangiektazjami, rozszerzenia żylakowate charakteryzują się bardzo drobnymi, poszerzonymi splotami naczyń żylnych.
Tego rodzaju żylaki zwykle przypominają cieniutkie nitki, które mogą przybierać niebieską lub czerwoną barwę. Mają także różnorodne formy – mogą być siateczkowe, liniowe czy wachlarzowate.
U większości pacjentów pajączki uwidaczniają się przede wszystkim na udach, podudziach, w okolicach podkolanowych i w obrębie kostki przyśrodkowej.

Powstawanie pajączków jest następstwem nieprawidłowego krążenia krwi w obrębie układu żylnego nóg. Wśród bezpośrednich powodów takich zaburzeń należy wymienić m.in.:
- upośledzenie mechanizmu kurczenia i rozkurczania się naczyń krwionośnych,
- niewydolność zastawek żylnych i związaną z nią kruchość,
- mniejszą elastyczność ścian naczyń.
Wszystkie te problemy sprawiają, że dochodzi do deformacji takich naczyń oraz pękania ich delikatnych ścianek.
Przyczyny pękających naczynek mogą być samoistne (pierwotne) – zmiany pojawiają się na skutek predyspozycji genetycznych i zespołów wrodzonych, co dotyczy zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, a także nabyte (wtórne), czemu sprzyja styl życia. Wpływ na powstawanie pajączków mają też takie czynniki, jak:
- niewystarczająca aktywność fizyczna,
- wielogodzinne przebywanie w pozycji stojącej,
- długotrwałe treningi biegowe,
- niewydolność żylna nóg,
- uboga odżywczo dieta,
- zbyt intensywna ekspozycja słoneczna,
- spożywanie alkoholu,
- palenie tytoniu,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- przyjmowanie preparatów sterydowych,
- przegrzewanie nóg, np. w saunie,
- noszenie strojów, które uciskają naczynia krwionośne,
- okres ciąży,
- nadwaga i otyłość.
- niektóre choroby skóry i schorzenia ogólnoustrojowe.
Pękanie naczynek krwionośnych może być też efektem zabiegów kosmetyczno-estetycznych, takich jak masaż bańką chińską, mezoterapia czy depilacja woskiem. Jeżeli występuje stwierdzona skłonność do powstawania takich zmian, na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem przyjmować suplement diety z rutyną, która uszczelnia naczynia krwionośne i pomaga zapobiegać ich pękaniu.
Pękające naczynka na nogach, jako objaw zaburzeń krążenia
Z pajączkami na nogach zmagają się osoby w różnym wieku, choć częściej są to kobiety. Ponieważ są skutkiem zaburzeń krążeniowych, warto zwrócić uwagę, czy nie towarzyszą im inne objawy, zwiastujące przyszłe problemy zdrowotne, m.in.:
- kurcze i ból mięśni łydek (zwłaszcza wieczorem i w nocy),
- uczucie ciężkości nóg niezwiązane ze wzmożonym wysiłkiem,
- puchnięcie kostek,
- szybkie męczenie się nóg,
- uczucie mrowienia, pieczenia i pulsowania w nogach.
Gdy występują takie symptomy, warto skonsultować się z lekarzem. Pękające naczynka w wielu przypadkach są pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej, a jej powikłaniem jest zakrzepowe zapalenie żył, które zagraża życiu pacjenta.
Pajączki na nogach – do jakiego iść lekarza?
Gdy na nogach pojawiają się pajączki, w pierwszej kolejności warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli uzna on, że stan żył jest niepokojący, może kierować na konsultację z flebologiem, czyli specjalistą zajmującym się chorobami żył. Warto jednak wiedzieć, że lekarz ten nie zajmuje się medycyną estetyczną, a zabiegi usuwania pajączków nie są refundowane.
W przypadku chorób układu żylnego podstawowym badaniem diagnostycznym jest ultrasonografia dopplerowska żył (USG Doppler), a leczenie dobiera się do przyczyny powstawania pajączków.
Pajączki na nogach – jak się ich pozbyć?
Osoby decydujące się na usuwanie popękanych naczynek mają do wyboru kilka metod. To, która z nich będzie najlepsza, zależy od umiejscowienia zmian, ich rodzaju i nasilenia.
Skuteczne metody usuwania popękanych naczynek to m.in.:
- Skleroterapia – zabieg polega na wstrzyknięciu do światła uszkodzonego naczynia specjalistycznego leku, który sprawia, że ścianki naczynia się zrastają i zostaje ono wyłączone z układu żylnego. Coraz częściej stosuje się piankę Tessariego, która pozwala na bardziej precyzyjne zamknięcie naczynia we wskazanym miejscu.
- Laseroterapia – laserowe zamykanie naczynek na nogach jest bardzo popularnym zabiegiem, w którym korzysta się z laserów wysokoenergetycznych. W tym przypadku światło uszkodzonego naczynia jest zamykane przez koagulację termiczną.
- Kriochirurgia – zamykanie naczynek na nogach można również przeprowadzić podczas zabiegu w ramach kriochirurgii. Wówczas światło naczynia jest zamykane przy pomocy podtlenku azotu lub ciekłego azotu.
- Zabiegi w gabinetach kosmetycznych – w przypadku mało zaawansowanych zmian, pajączki na nogach można również usunąć przy pomocy zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne lub dermatologiczne.
Domowe sposoby na pajączki. Istotna jest dieta
O dobrą kondycję naszych naczyń krwionośnych możemy zadbać w domu. Wystarczy tylko nieco konsekwencji, aby nie tylko zminimalizować ilość pękających naczynek na nogach, ale także zapobiec ich powstawaniu w przyszłości. Polecane są przede wszystkim:
- Krem na pękające naczynka na nogach – firmy kosmetyczne oferują nam dzisiaj szeroki wybór najróżniejszych preparatów do pielęgnacji skóry u osób zmagających się z rozszerzonymi naczynkami. Może to być zarówno krem, jak i maść na żylaki. Stosując je systematycznie wzmocnimy kruche ściany naczyń krwionośny i zmniejszymy istniejące już zmiany.
- Odpowiednia dieta – jeśli zauważymy u siebie objawy problemów z krążeniem żylnym, w postaci na przykład pajączków, powinniśmy zadbać o zmianę naszych nawyków żywieniowych. Należy zrezygnować z alkoholu, tytoniu, słodyczy, nadmiaru sodu i ostrych dań.
- Suplementy diety – dostarczając organizmowi właściwych składników aktywnych, możemy wzmocnić naczynia krwionośne nóg i usprawnić krążenie krwi. Warto sięgnąć po suplementy diety z zawartością składników, takich jak: witamina C (stymuluje regenerację naczyń krwionośnych, uszczelnia i uelastycznia je), witamina E (rozrzedza krew i poprawia jej krążenie, zmniejsza obrzęki i stany zapalne żył), niacyna (inaczej wit. PP lub B3, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie), krzem, hesperydyna, rutyna czy diosmina.
Kosmetyki z apteki
kup teraz

Tołpa, dermo hair wypadanie, wzmacniające serum stymulujące odrost,...
tołpa, dermo hair wypadanie, wzmacniające serum st…
kup teraz

Tołpa, Authentic, krem do twarzy, 40 ml
Tołpa, Authentic, krem do twarzy, 40 ml
kup teraz

Tołpa, dermo face sebio, peeling 3 enzymy, 40 ml
tołpa, dermo face sebio, peeling 3 enzymy, 40 ml
kup teraz

Tołpa, dermo face hydrativ, hialuronowe serum-booster nawilżające,...
tołpa, dermo face hydrativ, hialuronowe serum-boos…
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Krem do ciała z kwasem salicylowym i...
Nacomi, Next lvl Dermo, Krem do ciała z kwasem sal…
kup teraz

Mixa, Balsam do ciała regeneracja, 400 ml
Mixa, Balsam do ciała regeneracja, 400 ml
kup teraz

Bielenda Professional, Supremelab Barrier Renew Ceramidowe Serum...
Bielenda Professional, Supremelab Barrier Renew Ce…
kup teraz

Nutridome, Aggie, bronzer w sztyfcie, 8 g
Nutridome, Aggie, bronzer w sztyfcie, 8 g
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Lekki krem do skóry trądzikowej
Nacomi, Next lvl Dermo, Lekki krem do skóry trądzi…
kup teraz

Tołpa, dermo hair przetłuszczanie, głęboko oczyszczający szampon...
tołpa, dermo hair przetłuszczanie, głęboko oczyszc…
kup teraz

Nacomi, Next lvl Dermo, Żel do mycia twarzy oczyszczający
Nacomi, Next lvl Dermo, Żel do mycia twarzy oczysz…
kup teraz

Tołpa, dermo face sebio+, żel do mycia twarzy 2 kwasy: AHA + LHA,...
tołpa, dermo face sebio+, żel do mycia twarzy 2 kw…
kup najtaniej

La Roche Posay Cicaplast Balsam B5 kojący balsam regenerujący 40ml
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz