Spis treści
Jak działa i na co pomaga nalewka z arcydzięgla?
Arcydzięgiel litwor (łac. Angelica archangelica, Archangelica officinalis), inaczej arcydzięgiel lekarski, dzięgiel litwor lub anielskie ziele, to roślina często spotykana w Polsce na wilgotnych terenach w górach i dolinach rzek. Surowcem zielarskim, który wykorzystuje się do przygotowania nalewki z arcydzięgla, nazywanej litworówką jest korzeń anielskiego ziela. Zawiera on olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminę C, witaminy z grupy B, cynk i potas, kumaryny, żywice, skrobię, cukry, flawony.
Nalewka z korzenia arcydzięgla działa przede wszystkim wspomagająco na układ trawienny. Łagodzi wzdęcia, zaparcia, zgagę, kolkę i niestrawność. Ma działanie rozkurczowe, łagodzi więc bóle brzucha, ale też bóle miesiączkowe.
Pomocna będzie również w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie zatok czy oskrzeli. Działa wykrztuśnie, łagodzi więc kaszel, ułatwiając odprowadzanie zalegającej wydzieliny. Wzmacnia odporność i cały organizm, ułatwia oddychanie, zmniejsza duszności. Wykazuje także działanie przeciwdepresyjne i uspokajające. Koi nerwy, zmniejsza stres i lęk, wycisza gonitwę myśli, ułatwia zasypianie.
Co można zrobić z arcydzięgla? Wypróbuj przepis na litworówkę
Litworówkę zrobisz z rozdrobnionego korzenia arcydzięgla litwora, który możesz kupić w aptece lub sklepie zielarskim. 100 g kosztuje 10-15 zł. Do przygotowania nalewki z arcydzięgla potrzebne są tylko 2 składniki:
- 500 g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla,
- 0,5 l spirytusu 70 proc. obj. alk.
Jak zrobić nalewkę z arcydzięgla litwora?
- Arcydzięgiel włóż do szklanego, wyparzonego słoja i zalej spirytusem. Do smaku można dodać również goździki lub cynamon.
- Odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej.
- Po tym czasie nalewkę trzeba przecedzić i przelać do butelki.
- Zażywać po 5-10 ml (lub 20-30 kropli) 1-3 razy dziennie po jedzeniu.
Przeciwwskazania do stosowania litworówki
Jak w przypadku każdego napoju alkoholowego nalewka z arcydzięgla nie może być stosowana przez:
- dzieci i młodzież do 18. roku życia,
- kobiety planujące ciążę, w ciąży i matki karmiące piersią,
- alkoholików,
- osoby uczulone na alkohol.
Nalewka ma silne właściwości, dlatego przed jej zastosowaniem lepiej jest poradzić się lekarza. Szczególnie jeśli przyjmujesz leki na serce, cholesterol, rozrzedzające krew czy przeciwpadaczkowe. Arcydzięgiel zawiera furanokumaryny, przez co może zaburzać działanie leków, a także pracę serca. Ma także właściwości fotouczulające, dlatego w czasie stosowania litworówki należy unikać ekspozycji na słońce.