Spis treści
Jaką nalewkę zrobić zimą?
Zima to czas, w którym wcale nie musimy rezygnować z nastawiania nalewek. Do przygotowania leczniczych trunków możemy wykorzystać nie tylko przyprawy dostępne cały rok np. goździki, liść laurowy czy cynamon, ale także owoce, które pojawiają się wtedy w sklepach.
Nalewki owocowe zawierają rozpuszczalne w wodzie związki pochodzące z owoców, które są ich bazą – witaminy, związki minerale i inne substancje aktywne. Jeśli jednak w przepisie użyjemy nieobranych owoców lub wykorzystamy same ich skórki, do alkoholu przenikną również inne związki np. olejki eteryczne.
Sprawdź też: Jaka nalewka na przeziębienie?
Nalewki owocowe, pite w dawkach leczniczych, mogą wspomóc pracę poszczególnych układów i organów. Warto po nie sięgać także doraźnie, w przypadku wystąpienia przeziębienia lub przy osłabieniu odporności.
Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, jakie nalewki można zrobić zimą, to nie tylko nalewka z winogron!
Jak się robi nalewki z owoców?
Państwo Smarduchowie, którzy od lat zajmują się robieniem nalewek i prowadzą na Opolszczyźnie manufakturę Nalewki Kresowe, mówią, że jeśli chcemy zrobić nalewkę według starych przepisów, to po prostu... zasypujemy owoce cukrem.
– Ten sposób ma niestety wadę. Zasyp musi być duży, tzn. 1 kg cukru na 1 kg owoców, w innym przypadku owoce mogą nam sfermentować. Powoduje to, że nalewki są słodkie i nie można wyregulować ich słodyczy. Dlatego lepiej jest najpierw zmacerować owoce w spirytusie z wodą, a dopiero po ich odsączeniu dodać cukru wedle uznania. Nie jest to zależne od rodzaju owoców. Działa przy każdym z nich – tłumaczą eksperci.
Więcej porad znajdziesz w artykule: Jak zrobić domową nalewkę? Rady ekspertów pomogą ci stworzyć pyszne trunki
7 ulubionych nalewek Polaków. Ale królowa jest tylko jedna! Czy masz ją w spiżarni?
Nalewka z pigwy, winogron, a może z dzikiej róży? Jedna z nich to prawdziwa liderka wśród robionych przez nas domowych trunków. Sprawdź, który przepis na nalewkę jest najczęściej wyszukiwany przez Pol...
Jak powinno się pić nalewkę? Kto powinien ich unikać?
Zazwyczaj nalewki owocowe można wypijać w ilości ok. 40 ml dziennie, o ile nie jest podane inne dawkowanie. Można pić je, aby wspomóc organizm w walce z poszczególnymi schorzeniami lub usprawnić jego niektóre funkcje, a także dla smaku.
Nalewki ziołowe i wytrawne o silniejszych właściwości leczniczych powinno się spożywać w ściśle określonej ilości np. dawka lecznicza nalewki z kitu pszczelego wynosi maksymalnie 50 kropli, czyli ok. 12 ml.
Sięgając po każdą z nalewek należy przede wszystkim pamiętać, że jest to trunek zawierający alkohol. Nie powinny pić go dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby uzależnione od alkoholu i uczulone na niego.
Poszczególne nalewki, w zależności od tego, jaka jest ich baza, mogą mieć indywidualne przeciwskazania do spożycia ze względu na działanie alergizujące, drażniące albo wchodzenie w interakcję z przyjmowanymi lekami lub inne skutki uboczne.
Zimowe nalewki, które przygotujesz od grudnia do lutego. Są zdrowe, słodkie i pyszne!
7 ziołowych nalewek do przygotowania przez cały rok. Pomogą na wiele dolegliwości
Nalewki ziołowe pomagają m.in. na przeziębienie, żołądek i pasożyty. To alkoholowe wyciągi z roślin, które traktowane są jako naturalne leki do użytku wewnętrznego, a niekiedy zewnętrznego. Wypróbuj p...