Z jakich ziół można zrobić nalewkę? Wypróbuj 7 przepisów na nalewki ziołowe, które mają działanie lecznicze

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Nalewki ziołowe pomagają m.in. na przeziębienie, żołądek i pasożyty. To alkoholowe wyciągi z roślin, które traktowane są jako naturalne leki do użytku wewnętrznego, a niekiedy zewnętrznego. Wypróbuj przepisy na nalewki lecznicze na bazie ziół. Przygotujesz je o każdej porze roku z ziół suszonych lub świeżych.

Spis treści

Z jakich ziół można zrobić nalewkę?

Nalewki ziołowe można przygotować z większości ziół leczniczych. Zanim jednak się do tego zabierzemy należy poznać właściwości danej rośliny oraz przeciwskazania do jej spożywania. Wybierając odpowiedni surowiec możemy uzyskać naturalny środek leczniczy, który pomoże np. przy niestrawności lub przeziębieniu.

Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, jakie nalewki lecznicze można zrobić z popularnych ziół, to nie tylko pieprzówka!

Wykorzystując przepisy na ziołowe nalewki, należy pamiętać, że są to nalewki lecznicze i można przyjmować je w niewielkich, ściśle określonych ilośc
Wykorzystując przepisy na ziołowe nalewki, należy pamiętać, że są to nalewki lecznicze i można przyjmować je w niewielkich, ściśle określonych ilościach. undefined undefined / GettyImages

Jak zrobić nalewkę leczniczą?

Jak podaje Mateusz Emanuel Senderski, autor książki „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie”:

W warunkach domowych najczęściej stosuje się następujący sposób przygotowania: 1 część surowca łagodnie działającego zalewa się 5 częściami 70 proc. spirytusu (można również zastosować 40 lub 50 proc. wódkę), szczelnie zamyka się naczynie i odstawia do ciepłego miejsca na 2 tygodnie (minimum 10 dni), wstrząsając zawartość 2-3 razy dziennie. Następnie należy zlać nalewkę znad osadu, osad przelać (przenieść) na gazę lub bawełniany kawałek materiału i wycisnąć resztę płynu.

Zobacz także: Szukasz niebanalnego prezentu dla mamy? Na Dzień Matki podaruj zdrowie zamknięte w butelce

Tak powstały trunek przelewa się do ciemnych butelek, szczelnie zamyka i przechowuje z dala od światła dziennego. Nalewki na bazie silnie działających surowców przygotowuje się w proporcjach 1 część ziela do 10 części spirytusu 70 proc.

Więcej porad dotyczących robienia domowych nalewek znajdziesz w artykule: Jak zrobić domową nalewkę? Rady ekspertów pomogą ci stworzyć pyszne trunki

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dlaczego warto robić nalewki ziołowe?

Nalewki są jednym z najlepszych sposobów na ekstrahowanie substancji aktywnych, ponieważ alkohol ma lepsze właściwości rozpuszczające niż sama woda. Przygotowując nalewkę ziołową uzyskamy trunek, w którym nie tylko rozpuszczą się prawie wszystkie zawarte w roślinach leczniczych substancje czynne, ale także zostanie przedłużona ich trwałość.

Sprawdź też: Jaka nalewka na przeziębienie?

W zależności od tego, jakich ziół użyjemy do przygotowania nalewki, będziemy mogli wykorzystywać ich różne właściwości. Wiele z nich działa przeciwzapalnie i zwalcza różnego rodzaju drobnoustroje. Najczęściej przeznaczone są do spożycia w postaci określonej liczby kropel rozpuszczonych w wodzie. Inne, np. nalewka z tymianku, może być także stosowana zewnętrznie np. do przemywania niewielkich ran.

Ziołowe nalewki lecznicze, które przygotujesz przez cały rok. Większość przypraw masz w kuchennej szafce

Źródło: Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Mateusz Emanuel Senderski, Podkowa Leśna 2015

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia