Spis treści
Jak przygotować nalewkę z limonki krok po kroku? Wykorzystaj te składniki
Limonka to mniej popularna kuzynka cytryny. Znana jest głównie jako dodatek do popularnego drinka mojito, jednak możesz z niej przygotować także tradycyjny trunek, jakim jest nalewka z limonek na spirytusie. Do zrobienia go potrzebujesz tylko 5 składników:
2 kg limonek bio,
1 litr spirytusu 90 proc. alk. obj.,
1 litr wody,
400-500 g cukru lub miodu,
skórka otarta z 4-5 limonek.
Jak przygotować nalewkę z limonki krok po kroku?
Limonki sparz wrzątkiem, pokrój i wyciśnij z nich sok.
Z 4-5 limonek najpierw zetrzyj skórkę za pomocą obieraczki lub tarki do owoców. Omijaj jednak białą warstwę, która znajduje się pod skórką i jest gorzka.
Wyciśnięty sok wlej do szklanego słoja, dodaj alkohol i rozpuść w płynie cukier lub miód.
Dodaj otarte skórki z limonki, zakręć słój i pozostaw do maceracji na dobę.
Po tym czasie przefiltruj nalewkę, aby odcedzić z niej skórki. Jeśli zostaną one dłużej w nalewce mikstura może nabrać goryczki.
Przelej nalewkę do butelek i pozostaw jeszcze na 1-2 tygodnie, a minimum 3 dni.
Po tym czasie nalewka z limonki jest gotowa do spożycia.
Limonkówkę pij w ilościach leczniczych 10-50 ml dziennie, podzielone na kilka porcji w ciągu dnia.
Nalewka z cytryny to także bat na choroby. Tak zrobisz limoncello
Ta nalewka obfituje w witaminę C i związki o działaniu antywirusowym. Legendarny włoski trunek stosowany jest jako tonik na trawienie, jednak nalewka z cytryn ma też inne wersje, np. z owoców na spiry...
Jakie właściwości zdrowotne ma nalewka z limonki?
Limonka (Citrus aurantifolia), inaczej lima, limona, limetka lub limeta kwaśna to niewielkie tropikalne drzewo lub krzew dorastające do 5 metrów wysokości. Pochodzi prawdopodobnie z Azji Południowo-Wschodniej, a obecnie jest uprawiana głównie w Brazylii, Meksyku, Argentynie, Indiach i Turcji.
Owoce limonki są niewielkie o średnicy 3–5 cm, okrągłe i mają woskową skórkę o żółtozielonym lub zielonym kolorze. Limonka to bliska krewna cytryny. Tak jak ona ma intensywnie kwaśny, orzeźwiający smak i należy do owoców cytrusowych. Różni się jednak od niej nie tylko wielkością i kolorem, ale także zawartością składników odżywczych. Limonka ma nieco mniejwitaminy C od cytryny. Poza tym w jej składzie znajdziemy witaminy takie jak A, B i D oraz wapń, potas i fosfor, a także fitoskładniki takie jak flawonoidy, flawony, flawanony, naryngeninę, triterpenoidy i limonoidy.
Limonka jest też niskokaloryczna: 100 g dostarcza 30 kcal. Dodatkowo zawarte w niej kwasy organiczne zwiększają wydzielanie śliny oraz kwasów trawiennych i dzięki temu wspomagają trawienie. To sprawia, że nalewka z limonki przyspiesza trawienie i perystaltykę jelit, niweluje niestrawność i zaparcia, usprawnia przemianę materii, a więc wspomaga także odchudzanie.
Witamina C zawarta w limonce jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że likwiduje wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek. Dzięki temu opóźnia procesy starzenia się, a więc odmładza, korzystnie wpływa na wygląd skóry i cery, wygładza zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia. Wzmacnia także odporność, warto więc wykorzystać nalewkę w czasie przeziębienia, grypy czy COVID-19, bo ułatwi i przyspieszy leczenie. Limonka ma też właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zwalcza bakterie E. coli odpowiedzialne za zakażenia układu moczowego.
Limonka posiada właściwości:
antybakteryjne,
przeciwwirusowe,
przeciwzapalne,
antyoksydacyjne,
przeciwgrzybicze,
przeciwpasożytnicze,
przeciwbólowe,
przeciwnowotworowe.
11 najlepszych nalewek, które możesz nastawić zimą. Owoce znajdziesz teraz w sklepach
Nalewki od dawna są używane jako wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości. Są również cenione za swoje wyjątkowe walory smakowe i często goszczą na stołach. Mogą pomagać w problemach z sercem, trawien...
Jak długo można przechowywać nalewkę z limonki? Z czym najlepiej ją podawać?
Zamknięta nalewka może być przechowywana przez długie lata. Po otwarciu nalewka z limonki swoje właściwości zdrowotne i walory smakowe zachowa przez ok. 1-2 lata. Warto więc domowej roboty limonkówkę rozdzielić w mniejsze butelki, aby na dłużej zachować cenny dla zdrowia trunek.
Nalewkę z limonki można pić samą w ilościach leczniczych, czyli 10-50 ml dziennie. Takie same ilości można też dodawać do herbaty lub robić z niej drinki podobne do mojito mieszając limonkówkę z sokami, aby nadać jej inny wyjątkowy smak. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się podczas nadchodzącego sylwestra.
Nalewka z imbiru na ból stawów i gardła. Oto przepis na rozgrzewającą imbirówkę
Imbir uznawany jest za naturalny antybiotyk, ponieważ ma silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Nie tylko pomaga zwalczać infekcje, ale też łagodzi ból, działa przeciwwymiot...