Fakty i mity na temat głodówek. Kiedy głodówka jest niebezpieczna?

Agata Siemiaszko
Brak pokarmu zaburza regulację stężenia insuliny oraz glukozy we krwi, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Dlatego całkowity post nie powinien trwać dłużej niż jeden czy dwa dni.
Brak pokarmu zaburza regulację stężenia insuliny oraz glukozy we krwi, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Dlatego całkowity post nie powinien trwać dłużej niż jeden czy dwa dni. JGI/Jamie Grill/Getty Images
Głodówka polega na celowej rezygnacji ze spożywania pokarmów, rzadziej rozumiana jest natomiast jako ograniczenie jedzenia. Choć posty nie tracą na popularności, coraz więcej wiadomo na temat ich działania na organizm. Traktowane jako sposób na błyskawiczne odchudzanie zawodzą przy tym na całej linii. Klasyczny post nie tylko nie sprzyja szczupłej sylwetce, ale też zaburza funkcjonowanie wielu układów w organizmie.

Spis treści

Głodówka nie zawsze jest bezpieczna

Głodówka to celowa rezygnacja ze spożywania pokarmów, rzadziej natomiast jest rozumiana jako ograniczenie ich ilości. Post jest zazwyczaj stosowany są w celu szybkiej redukcji masy ciała i oczyszczenia organizmu z toksyn.

Niestety, efekty końcowe są zwykle przeciwne do zamierzonych. Pomimo utraty masy ciała dochodzi do spowolnienia tempa przemiany materii, przez co po kuracji pojawia się efekt jojo i nadwaga wraca z nawiązką. Procesy oczyszczania organizmu też zostają zakłócone, bo układ pokarmowy przestaje działać prawidłowo. Na dodatek pojawiają się zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, niedobory antyoksydantów i witamin, nasila stan zapalny i znacznie pogarsza samopoczucie.

Czytaj także: Post jakościowy a post ilościowy – czym się różnią? Który obowiązuje w Wielkim Poście i co można jeść?

Na dodatek regularne stosowanie zwykłych głodówek (a zwłaszcza wspomaganych środkami farmakologicznym blokującymi apetytu) może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń odżywiania w tym:

  • anoreksji,
  • bulimoreksji,
  • bulimii,
  • ortoreksji.

Przesadne dążenie do uzyskania odpowiedniej masy ciała lub pożądanych wymiarów jest najważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju wielu zaburzeń odżywiania – czytamy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.

Racjonalna dieta powinna dostarczać ok. 55 proc. energii węglowodanów, 15 proc. białka oraz 30 proc. tłuszczu. Głodówki nie pokrywają dziennego zapotrzebowania energetycznego ani nie dostarczają odpowiednich ilości składników odżywczych, co powoduje stopniowe zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.

Jak szkodzi długotrwała głodówka?

Całkowite ograniczenie jedzenia wiąże się z niedoborem energii. Organizm zużywa więc jej zapasy w postaci glikogenu, który magazynowany jest w wątrobie oraz mięśniach. Dodatkowo brak pokarmu zaburza regulację stężenia insuliny oraz glukozy we krwi, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Dlatego całkowity post nie powinien trwać dłużej niż jeden czy dwa dni.

Sprawdź też: Czy post jest zdrowy? 6 zasad prowadzenia głodówki oczyszczającej

Długotrwała głodówka może wywołać wiele niekorzystnych skutków ubocznych, w tym:

  • zaburzenia w układzie krążenia,
  • kamicę nerkową,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • arytmię serca,
  • zaburzenia regulacji glikemii,
  • niedożywienie,
  • obrzęki ciała.

Kliknij w zdjęcie i poznaj fakty i mity dotyczące odchudzającej głodówki

Brak pokarmu zaburza regulację stężenia insuliny oraz glukozy we krwi, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Dlatego całkowity post nie powinien trwać dłużej niż jeden czy dwa dni.

Fakty i mity na temat głodówek. Kiedy głodówka jest niebezpieczna?

Źródło: Głodowanie z wyboru — konsekwencje zdrowotne Wybrane Problemy Kliniczne

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie wytrzymałabym poszcząc, muszę mieć siłę na treningi. Racjonalnie się odżywiam, piję cisowiankę, nie głodzę się, ale chudnę nie tracąc przy tym energii.
n
nico
ja również stosowałam dietę pudełkową. u mnie sprawdzała się wygodna dieta. Teraz mam więcej czasu w związku z tym gotuję sama jednak z chęcią wrócę do diety pudełkowej jak tylko znowu zacznie mi się młyn w pracy.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia