Spis treści
Czy głodówka jest zdrowa? Wpływ postu na organizm
Głodówka, nazywana też postem, to temat budzący wiele emocji. Tymczasem eksperci już dawno rozstrzygnęli kwestię jej wpływu na zdrowie. Gdy jest krótka, odciąża układ trawienia i sprawia, że organizm szybciej pozbywa się złogów i zbędnych produktów metabolizmu, a dzięki temu łatwiej dokona samonaprawy. Pomaga to nie tylko tracić zapasy tkanki tłuszczowej i zgromadzonych w niej toksyn, ale także poprawić przemianę materii i poziom energii.
Dłuższe powstrzymywanie się od jedzenia jest już jednak szkodliwe, ponieważ upośledza funkcjonowanie wielu układów, a przy tym nie dostarcza składników niezbędnych do regeneracji komórek. Należy też pamiętać, że ograniczanie jedzenia, również metodą IF, może u niektórych kobiet sprzyjać rozwojowi zaburzeń odżywiania. Tak, jak w przypadku wszelkich kuracji odchudzających, należy zachować zdrowy umiar.
Czy głodówki odchudzają?
Krótkie i regularne głodówki, które trwają nie dłużej niż dobę, to sprawdzona metoda poprawy metabolizmu i odchudzania. Ważne jest jednak, by prowadzić je w regularny sposób przez dłuższy czas, np. kilka tygodni. Na szczęście to sposób redukcji wagi mniej uciążliwy niż klasyczna dieta niskokaloryczna, stosowana w sposób ciągły. Mowa o metodzie intermittent fasting (IF), która jest też znana jako post przerywany lub cykliczny.
Podstawy postu przerywanego to przy tym zbiór kilku prostych zasad, które sprawiają, że jest korzystny, a nie szkodliwy dla zdrowia. W naszej galerii znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Jak długo powinna trwać głodówka?
- Kiedy wprowadzić post?
- Jak wytrzymać głodówkę?
- Jak zacząć post?
- Jak przerwać głodówkę?
- Jak wprowadzić regularne posty?