Naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Pomocne będą: dieta, a także tabletki, herbatki i zioła. Zobacz, jak przeprowadzić detoks!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Podczas kuracji szczególnie ważne jest zwiększone spożycie płynów oraz warzyw i owoców. Pomogą w tym koktajle smoothie, zwłaszcza wzbogacone w sycące nasiona chia.
Podczas kuracji szczególnie ważne jest zwiększone spożycie płynów oraz warzyw i owoców. Pomogą w tym koktajle smoothie, zwłaszcza wzbogacone w sycące nasiona chia. imelnyk/123RF
Oczyszczanie organizmu z toksyn jest nie tylko modne, ale i zdrowe. Gdy organizm nie usuwa sprawnie produktów przemiany materii i zanieczyszczeń pochodzących z otoczenia, ich kumulacja prowadzi do pogorszeniu samopoczucia oraz rozwoju schorzeń cywilizacyjnych. I chociaż eliminacja toksyn z ustroju odbywa się w sposób ciągły, przez co nie można całkiem się ich pozbyć, to da się znacząco wesprzeć te procesy. Pomoże w tym nie tylko dieta detoks, ale przydatne będą również tabletki, herbatki i zioła!

Spis treści

Na czym polega oczyszczenie organizmu z toksyn?

Organizm człowieka posiada sprawny mechanizm samoobrony przed wieloma szkodliwymi związami, choć do usuwania niektórych nie zdążył się ewolucyjnie przystosować. Tak jest np. w przypadku zanieczyszczeń ery przemysłowej czy substancji dodawanych do tworzyw sztucznych. W ich przypadku organizm często wykształcił inne mechanizmy ich unieczynniania, np. odkładanie w tkance tłuszczowej. Dlatego każdy w pewnym stopniu kumuluje toksyny, które są potencjalną przyczyną rozwoju różnych chorób, mogą działać hormonopodobnie, powodować mutacje genetyczne i procesy nowotworowe, wywoływać alergie czy zaburzać rozwój płodu.

Jako toksyny rozumiemy nie tylko zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz ustroju, takie jak np. metale ciężkie, pestycydy, leki, rozpuszczalniki, produkty spalania, związki z plastików czy powłok nieprzywierających, pasz i leków podawanych zwierzętom rzeźnym, a także z baterii czy pleśni. Toksyczne mogą być też normalne produkty metabolizmu różnych związków, które nie są prawidłowo przetwarzane dalej czy usuwane.

Toksyny zaburzają homeostazę organizmu, czyli jego fizjologiczną zdolność do utrzymania stałego środowiska wewnętrznego, która jest możliwa dzięki współdziałaniu różnych układów w ciele, a zwłaszcza układu nerwowego, hormonalnego i odpornościowego.

Sprawne usuwanie szkodliwych związków z ustroju jest więc sposobem na zachowanie tej cennej wewnętrznej równowagi. Co jednak robić, gdy szwankuje? Można zastosować kurację detoks, ale należy pamiętać o jednym: organizm usuwa toksyny w sposób ciągły – i stale przybywa w nim nowych. Nie da się więc raz a dobrze oczyścić go z toksyn, można natomiast ułatwić mu usunięcie tych już nagromadzonych poprzez odciążenie odpowiednich narządów i dostarczenie związków o działaniu wspomagającym.

Zobacz także:

Jak oczyścić organizm?

Oczyszczanie organizmu z toksyn najczęściej kojarzy się ze stosowaniem głodówki, ew. płynnej diety warzywno-owocowej czy diety sokowej. Tymczasem ścisłe posty nie służą oczyszczeniu organizmu, ponieważ nie dostarczają związków odtruwających i hamują opróżnianie jelit. Lekarze dopuszczają ich stosowanie przez najwyżej 1-2 dni, i to w niektórych tylko przypadkach.

Wielodniowe głodówki przeprowadzane w ośrodkach medycyny ajurwedyjskiej czy holistycznej są zwykle uzupełniane zażywaniem ziół i lewatywami, i nie są uznawane przez medycynę konwencjonalną. Trudno mówić o ich korzystnym działaniu czy szkodliwości, ponieważ się różnią – i w większości nie zostały przebadane.

Inaczej jest z dietami roślinnymi, które znalazły uznanie dietetyków jako skuteczna metoda odciążenia organizmu od zwyczajowej diety i dostarczenia mu pokaźnych dawek błonnika oraz bioaktywnych związków, m.in. antyoksydantów, witamin czy składników mineralnych.

Oczyszczenie organizmu z toksyn wspomogą też silnie działające związki roślinne zawarte w ziołach, herbatach czy suplementach diety.

Sprawdź ponadto:

Jakie zioła na oczyszczenie organizmu?

W oczyszczaniu organizmu z toksyn biorą udział narządy takie jak wątroba, jelita, nerki, płuca, układ limfatyczny i skóra. Dlatego wszystkie kuracje detoks będą ukierunkowane na pobudzanie pracy tych narządów. Na trzy pierwsze, a przy tym najważniejsze, najskuteczniej działają zioła:

 • żółciopędne – ziele karczocha, owoce ostropestu plamistego, korzeń mniszka lekarskiego, liść mięty pieprzowej, ziele krwawnika, ziele dziurawca, kłącze kurkumy (ostryżu długiego), kwiatostan kocanki piaskowej, korzeń rzodkwi czarnej.
 • moczopędne – liść pokrzywy, ziele skrzypu polnego, ziele mniszka lekarskiego, ziele i korzeń pietruszki oraz lubczyku, kłącze perzu, korzeń łopianu większego, kwiat czarnego bzu, liść brzozy, ziele nawłoci czy ziele fiołka trójbarwnego (bratka).
 • przyspieszające perystaltykę jelit – stosowane dotąd zioła, takie jak ziele senesu czy kora kruszyny, są obecnie niepolecane ze względu na silne działanie drażniące śluzówkę jelit i szybkie „uzależnianie” od ich stosowania. Zamiast nich poleca się produkty roślinne, dostępne również w postaci tabletek czy cukierków, które są bogate w błonnik, zwłaszcza ten rozpuszczalny w wodzie, który ułatwia pasaż pokarmowy i zwiększa objętość stolca. To m.in. suszone owoce, takie jak figi czy śliwki, siemię lniane, łuska babki płesznik, łuska babki jajowatej czy preparaty błonnikowe. Pracę jelit pobudzają też zioła o działaniu żółcio- i moczopędnym, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy łopian większy.

Przyjmując polecane zioła, a także wspomagając oczyszczanie organizmu z toksyn na wszelkie inne możliwe sposoby należy znacznie zwiększyć spożycie płynów, by wspomóc ich rzeczywiste usuwanie z ustroju.

Z kolei oczyszczanie płuc można pobudzić poprzez ćwiczenia oddechowe oraz aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Funkcjonowanie układu limfatycznego wspomoże ruch i odpowiedni masaż, np. drenaż limfatyczny, natomiast usuwanie zbędnych związków przez skórę poza ćwiczeniami wspomogą też seanse w saunie.

Sprawdź także:

Skuteczne tabletki na oczyszczenie organizmu

W suplementach diety na oczyszczenie organizmu stosuje się opisane wyżej zioła moczo- i żółciopędne oraz pobudzające perystaltykę jelit, albo pozyskane z nich wyciągi i substancje czynne, takie jak sylimaryna (ostropest), cynaryna (karczoch), kurkumina (kurkuma), a także betaina (burak).

Niezbędnym składnikiem suplementów oczyszczających jest chlorofil, czyli zielony barwnik roślinny. Ma silne działanie detoksykujące i ochronne zwłaszcza w stosunku do płuc. Jest zawarty w liściach ziół, ale także innych produktach stosowanych w celu usuwania toksyn, takich jak zielony jęczmień czy zielona pszenica (inaczej trawa jęczmienna lub pszeniczna, czyli młode rośliny rozwinięte z kiełków), algi takie jak chlorella czy spirulina, czy też suszona natka bądź jarmuż. Składniki te są też dostępne w postaci proszków, które można dodawać np. do koktajli.

W tabletkach i kapsułkach wspomagających zwłaszcza pracę wątroby stosuje się również aminokwasy i ich pochodne, takie jak cholina czy ornityna.

Wybierając suplement diety wspomagający oczyszczenie organizmu warto dokładnie przeczytać jego skład i zrezygnować z zakupu, jeśli oprócz cenny ziół zawiera niepotrzebne i szkodliwe dodatki, takie jak sztuczne barwniki, konserwanty czy składniki otoczki tabletki.

Polecane diety detoks

Najpopularniejsze diety na oczyszczanie organizmu, czyli detoks, to dieta warzywno-owocowa, np. w wersji opracowanej przez dr Ewę Dąbrowską, a także sokowej koktajlowej czy zupowej.

Najważniejszą kwestią przy takiej diecie jest jednak jakość spożywanych produktów. Warzywa i owoce kumulują bowiem duże ilości zanieczyszczeń, m.in. środków ochrony roślin, nawozów sztucznych czy związków przyspieszających wzrost i dojrzewanie. W konwencjonalnym rolnictwie używa się ich w nadmiarze, do czego dochodzą jeszcze substancje skumulowane w glebie. W efekcie każdy owoc lub warzywo zawiera kilkanaście lub dwadzieścia parę różnych obcych związków chemicznych.

Opieranie diety oczyszczającej wyłącznie na konwencjonalnych produktach mija się z celem, dlatego dietę warzywno-owocową należy komponować na bazie produktów z rolnictwa ekologicznego, ew. ze sprawdzonego źródła, gdzie stosuje się metody upraw zbliżone do naturalnych.

Produkty ekologiczne zawierają zdecydowanie mniej pozostałości pestycydów oraz środków z nawozów sztucznych w postaci azotanów i azotynów. Zawierają więcej witaminy C i innych witamin, składników mineralnych, antyoksydantów, a nawet białka. Lepiej też pachną i smakują.

Dla kogo są diety oczyszczające?

Diety oczyszczające organizm mogą być pomocne w przypadku osób, które na co dzień stosują śmieciową lub inną niezdrową dietę, opartą na wysokoprzetworzonych produktach i z małym udziałem warzyw i owoców. Skorzystają na nich również osoby sięgające po używki, przejadające się i mające problemy z wypróżnieniem.

Nadmierne obciążenie toksynami objawia się ponadto w postaci niskiego poziomu energii, problemów z cerą, uporczywych wzdęć bez podłoża chorobowego, zatrzymywania wody w organizmie, zmniejszonej tolerancji tłuszczu czy nadmiernego pocenia się i nieprzyjemnego zapachu ciała

Diety oczyszczające jako niezbilansowane i o niedostatecznej kaloryczności są niewskazane dla niektórych grup ludzi, nie powinny ich stosować m.in.:

 • kobiety w ciąży i karmiące,
 • dzieci i nastolatki przed okresem dojrzewania,
 • osoby z nadczynnością tarczycy,
 • osoby z niedowagą, niedożywione i wyniszczeniem organizmu,
 • osoby z depresją,
 • osoby z chorobą nowotworową,
 • osoby z gruźlicą i infekcjami,
 • osoby przewlekle chore i z chorobami wrodzonymi.

Jaka herbata na oczyszczenie organizmu?

Podczas kuracji oczyszczającej można pić herbatki ziołowe, a także gotowe, specjalnie dobrane mieszanki ziół. Świetnym wspomaganiem jest też sięganie po herbatę. Wszystkie jej rodzaje zawierają polifenole, jednak na skutek różnych metod ich przetwarzania z fermentacją włącznie mają różne proporcje poszczególnych ich rodzajów.

Najbogatsza w najsilniejsze antyoksydanty z tej grupy jest herbata zielona, która obfituje w związek o nazwie EGCG, czyli galusan epigallokatechiny, który powoduje wzrost stężenia endogennych, czyli wewnętrznych antyoksydantów w organizmie. Działa przeciwzapalnie, antyrakowo i wspomaga odtruwanie organizmu z metali ciężkich.

Polecamy także:

Na czym polega detoks alkoholowy i nikotynowy? Jak leczy się zatrucia metalami ciężkimi i grzybami?

W niektórych sytuacjach organizm obciążony jest nadmiarem substancji jednego rodzaju, np. na skutek sięgania po używki. Tempo ich usuwania można nasilić jedynie poprzez przyspieszanie tempa przemiany materii

 • Oczyszczenie organizmu z alkoholu – związkiem toksycznym jest produkt pośredni jego metabolizmu w postaci aldehydu octowego. To właśnie ten związek wywołuje przykre objawy nazywane kacem, takie jak ból głowy i pragnienie. Są głównie efektem odwodnienia, ponieważ organizm potrzebuje dużych ilości wody, by rozcieńczyć szkodliwą substancję. Głównym usuwającym go narządem jest wątroba, która wytwarza odpowiednie enzymy. Jest ich dość, by wyeliminować z ustroju ilość etanolu zawartej w jednej porcji alkoholu w ciągu 1-2 godzin. Jeśli jednak pije się go więcej, alkohol kumuluje się we krwi, powodując intoksykację. Efektem jest zwiększone stężenie toksycznego acetaldehydu. Tempo jego usuwania zależy od sprawności funkcjonowania wątroby. Najszybsze z możliwych wynosi 8,5 g czystego etanolu na godzinę w przeliczeniu na osobę ważącą 70 kg. Alkohol jest obecny w moczu nawet 12-36 godz. (a nawet 36-80 godz. przy czułych testach). W ślinie jest obecny nawet 10-24 godziny, natomiast w wydychanym powietrzu można wykryć go w ciągu 24 godzin od przyjęcia ostatniej porcji.

Warto przeczytać również:

 • Oczyszczenie organizmu z nikotyny – dym papierosowy zawiera ok. 2 tys. różnych związków chemicznych, z czego większość jest szkodliwa. Oprócz nikotyny to np. metale ciężkie, cyjanki czy benzopiren. Sposobem na oczyszczenie organizmu z nikotyny jest rzucenie palenia i unikanie biernego przyjmowania dymu (również poprzez przebywanie w pomieszczeniach, gdzie się pali, ponieważ szkodliwe związki osadzają się na wszystkich powierzchniach). Odtruwanie organizmu ułatwi dieta warzywno-owocowa i aktywność fizyczna, zwłaszcza ta o dużej intensywności, która zmusza płuca do wzmożonej wentylacji. Z ustroju nikotyna usuwa się w tempie zależnym od jej stężenia w organizmie, które z kolei jest związane z ilością wypalanych papierosów. Oczyszczanie organizm z nikotyny może potrwać kilka dni, jeśli to kilka sztuk dziennie, albo miesiąc, jeśli jest to cała paczka na dzień. Regeneracja rzęsek płucnych, które oczyszczają ten narząd, trwa aż 9 miesięcy, natomiast ich pełna regeneracja zabiera nawet kilkanaście lat – to powód, by rzucić palenie jak najszybciej!
 • Oczyszczenie organizmu z metali ciężkich – metale ciężkie pochodzą m.in. ze spalin samochodowych, papierosów, pestycydów, procesów przetwarzania żywności, opakowań czy nawet dodatków do żywności. To m.in. rtęć, ołów, kadm, arsen, miedź, cynk i aluminium. Ich usuwanie z organizmu wspomaga witamina C z warzyw i owoców, jak również chlorofil oraz
 • Oczyszczenie organizmu z grzybów – obecność w organizmie grzybów z rodzaju Candida albicans jest normalna, ale ich nadmierne namnożenie sprzyja częstym infekcjom zwłaszcza kobiecym. Oczyszczanie za pomocą diety trwa co najmniej kilka tygodni i wymaga eliminacji z diety cukrów, białej mąki i innych oczyszczonych produktów węglowodanowych. Zalecane jest menu niskoglikemiczne złożone z naturalnych, nieprzetworzonych produktów, zawierające jedynie niewielkie ilości pełnoziarnistych i bezdrożdżowych przetworów zbożowych i kwaśne owoce. Zaleca się też spożywanie zwiększonych dawek witamin z grupy B oraz bakterii probiotycznych.

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia