
Czy post jest dobry na odchudzanie? Niekoniecznie! Zobacz fakty i mity
Głodówka jest często stosowana jako sposób redukcji wagi. Czy to jednak dobre rozwiązanie? Zobacz fakty i mity na temat postu.
Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

FAKT: Częste głodówki zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania
Stosowanie głodówek, szczególnie przez młode osoby, może zaburzać ich rytm okołodobowy i znacząco zwiększać ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania w przyszłości. Głównym objawem zaburzeń odżywiania jest zmiana dotychczasowego sposobu jedzenia.
Stosowanie głodówek zwiększa ryzyko rozwoju szczególnie anoreksji, gdzie lęk przed przybraniem na wadze prowadzi do wychudzenia i skrajnego niedożywienia.

MIT: Każdy może stosować głodówkę
Długotrwała głodówka powoduje, że organizm zaczyna czerpać energię nie z glukozy, a z tłuszczu. W procesie tym powstają tzw. ciała ketonowe, których nagromadzenie prowadzi do kwasicy organizmu. Jest to sytuacja niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie u chorych na cukrzycę.
Stosowanie głodówek obniża podstawową temperaturę ciała, co skutkuje spadkiem odporności i wzrostem ryzyka zakażeń. Dlatego osoby z chorobami immunologicznymi nigdy nie powinny stosować głodówek.
Warto dodać, że zawsze przed zastosowaniem głodówki należy skonsultować się lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

FAKT/MIT: Podczas kilkudniowej głodówki można schudnąć
Głodówki stosowane są zazwyczaj po to, aby w jak najkrótszym czasie stracić jak największą liczbę kilogramów tkanki tłuszczowej.
Faktem jest, że przez kilka dni ograniczania jedzenia tracimy na wadze. Niestety, są to głównie zapasy glikogenu z wątroby i mięśni, a także woda.
Dopiero po ok. 4-5 dniach głodówki zaczynają uruchamiać się procesy zużywające tkankę tłuszczową, jako materiał energetyczny. To już jednak za długo, by czerpać korzyści zdrowotne z postu, który powinien trwać maksymalnie 1-2 dni.
Poza utratą tkanki tłuszczowej dochodzi również do zużywania zapasów składników odżywczych z kości (np. wapnia).