Endoprotezy były konstruowane z różnorodnych materiałów, od kości słoniowej poprzez metal aż po stosowane dziś tytan czy cyrkon. Najnowsze badania dotyczą możliwości wykorzystania komórek macierzystych do konstrukcji zastępczych stawów. Możliwa jest zarówno całkowita wymiana główki kości udowej wraz z panewką stawu (THP – total hip replacement), jak i zabieg częściowy, polegający jedynie na wymianie głowy kości udowej.
Endoproteza stawu biodrowego – jak jest skonstruowana?
Endoproteza stawu biodrowego to specjalna, sztuczna konstrukcja, która skutecznie zastępuje uszkodzony staw biodrowy. Najczęściej wszczepienie endoprotezy okazuje się konieczne w przebiegu zwyrodnienia stawów. Historia alloplastyki, czyli dziedziny medycyny zajmującej się wymianą uszkodzonych stawów, sięga lat 80. XIX wieku.
Przeciętna endoproteza stawu biodrowego jest dość prosta w konstrukcji. Składa się z trzpienia protezy osadzonego w kości, głowy oraz panewki, podobnie jak prawdziwy staw. Do jej wszczepienia konieczna jest operacja biodra, a następnie przejście rehabilitacji w okresie rekonwalescencji. Endoproteza biodra umożliwia poruszanie się nawet tym pacjentom, u których zmiany zwyrodnieniowe stawów osiągnęły już bardzo duże nasilenie.
Przeczytaj o zwyrodnieniach:
Współczesna technologia wszczepiania endoprotezy jest na tyle dopracowana i skuteczna, że nazywa się ją jedną z największych i najważniejszych osiągnięć medycznych XX wieku. Wymiana stawu biodrowego wymaga pewnych przygotowań. Uzyskanie refundacji NFZ na zabieg jest możliwe, choć pacjent musi spełnić szereg wymagań. Są to między innymi: