Przewlekła niewydolność żylna – objawy, przyczyny i leczenie. Wszystko, co musisz wiedzieć o PNŻ!

Ewa Zwolak
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest chorobą wywoływaną przez dysfunkcje zastawek żylnych. Choroba ta może dotyczyć nawet połowy Polaków. Początkowo objawy PNŻ mogą wydawać się błahe, jednak z czasem u wielu osób następują poważne zmiany. Niestety te mogą zagrażać nie tylko ich zdrowiu, ale i życiu.
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest chorobą wywoływaną przez dysfunkcje zastawek żylnych. Choroba ta może dotyczyć nawet połowy Polaków. Początkowo objawy PNŻ mogą wydawać się błahe, jednak z czasem u wielu osób następują poważne zmiany. Niestety te mogą zagrażać nie tylko ich zdrowiu, ale i życiu. Vladimir Voronin/123rf.com
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest zaburzeniem funkcji naczyń żylnych, które powstają zwykle w wyniku rozwoju chorób układu krążenia. Biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne i częstotliwość występowania jest ona uważana za chorobę cywilizacyjną. Objawy przewlekłej niewydolności żylnej uzależnione są w głównej mierze od stopnia jej zaawansowania. Pierwszym symptomem tej choroby jest uczucie ciężkości nóg, któremu towarzyszy uczucie rozpierania i palenia w kończynach dolnych, a także skurcze łydek. Podstawą w diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej jest ultrasonografia dopplerowska. Leczenie tej choroby uzależnione jest w głównej mierze od jej zaawansowania. W praktyce klinicznej zazwyczaj łączy się kilka metod leczenia. W początkowej fazie rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej stosuje się metody zachowawcze, a w bardziej zaawansowanych stadiach choroby – metody farmakologiczne.

Czym jest przewlekła niewydolność żylna (PNŻ)? Chrakterystyka choroby

Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą o wrodzonym lub nabytym charakterze. Jest ona bezpośrednim następstwem upośledzenia funkcji zastawek żylnych i chorób układu krążenia. Co istotne, choroba ta dotyczy naczyń krwionośnych kończyn dolnych, a dokładniej dwóch powiązanych ze sobą układów – żył głębokich i żył powierzchownych, które łączą się ze sobą za pośrednictwem perforatorów. Prawidłowy przepływ krwi w kierunku serca uwarunkowany jest funkcjonowaniem pompy mięśniowej, oddychaniem przeponowym, a także zastawkami żylnymi, które naprzemiennie otwierając się i zamykając, uniemożliwiają krwi cofanie się. Przewlekła niewydolność żylna może mieć zróżnicowane podłoże – prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem.

Podstawowe przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej to:

  • Wiek powyżej 50. roku życia.
  • Predyspozycje genetyczne – wystąpienie przewlekłej niewydolności żylnej u rodziców zwiększa prawdopodobieństwo „odziedziczenia” choroby aż o 70%.
  • Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
  • Przebyte ciąże i porody.
  • Przewlekłe zaparcia.
  • Nadużywanie alkoholu.
  • Palenie papierosów.
  • Noszenie zbyt ciasnych ubrań (spodni typu rurki i podkolanówek).
  • Brak aktywności fizycznej.
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne (w tym również w solarium).
  • Obciążenia zawodowe – praca stojąca lub siedząca.

Czynnikiem predysponującym do powstawania przewlekłej niewydolności żylnej jest praca zawodowa, w której spędza się wiele godzin w wymuszonej pozycji (polegająca na przykład na długotrwałym siedzeniu przed komputerem). Podczas wykonywania pracy stojącej większość krwi gromadzi się w nogach, co skutkuje zmniejszeniem ukrwienia organizmu. Konsekwencją takiego stanu mogą być omdlenia i zastoje krwi w nogach. Przy czym ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej zwiększa się wraz ze stażem wykonywanej pracy.

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej uzależnione są od wielu czynników w tym przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Zwykle zaczyna się ona niespecyficznie od poczucia ciężkości nóg, które nasila się zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Wśród innych charakterystycznych objawów przewlekłej niewydolności żylnej można wymienić:

  • Uczucie rozpierania i palenia w kończynach dolnych.
  • Bolesne skurcze łydek.
  • Obrzęk stóp i kostek.
  • Przebarwienia i wypryski na skórze.
  • Utrata elastyczności skóry.
  • Zmiany naczyniowe m.in. pajączki, żylaki i żyły siateczkowate (niewyczuwalne poszerzenia żył).
  • Owrzodzenia, które często ulegają infekcjom bakteryjnym (w zaawansowanej chorobie).

Przeczytaj również:

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej mogą wskazywać również na inne choroby w tym m.in. na żylaki i zakrzepicę. Dlatego ważną częścią leczenia tej dolegliwości jest diagnostyka, w której podstawowym badaniem jest ultrasonografia dopplerowska. Jest to bezinwazyjne i bezbolesne badanie służące do obrazowania żył. Dzięki niemu można określić przybliżoną prędkość przepływu krwi, a także wykryć ewentualne zakrzepy w naczyniach krwionośnych. Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej uzależnione jest od wielu czynników, w tym w głównej mierze od stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Zazwyczaj łączy się kilka metod leczenia, po to, żeby uzyskać lepszy efekt końcowy. Podstawowym celem leczenia przewlekłej niewydolności żylnej jest usprawnienie przepływu krwi, a także zmniejszenie dotkliwości objawów.

Dostępne metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej to:

  • Kompresjoterapia (terapia uciskowa), która polega na kontrolowanym uciskaniu kończyny po to, by usprawnić przepływ krwi w kierunku serca. W tym celu stosuje się: podkolanówki, pończochy i rajstopy o właściwościach przeciwżylakowych.
  • Wypoczywanie i spanie w pozycji leżącej z nogami uniesionymi 15 cm powyżej bioder.
  • Fizjoterapia, polegająca na uprawianiu aktywności fizycznej w tym: pływanie, bieganie, spacerowanie, marszobieg i jazda na rowerze.
  • Farmakoterapia, która powinna być stosowana wraz z innymi metodami leczenia. Najważniejszą grupą środków w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej są leki flebotropowe, których działanie polega na zmniejszaniu napięcia ścian żył.
  • Skleroterapia, która polega na zamykaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych.
  • Zabieg operacyjny, polegający na podwiązaniu niewydolnego ujścia żyły.
Pandemia koronawirusa wymusiła w naszym życiu zmiany o daleko idących konsekwencjach – przede wszystkim dotyczących zdrowia. W czasach zagrożenia życia i licznych obostrzeń musieliśmy wyrobić sobie nowe nawyki i znaleźć nowe sposoby na codzienne działania. Wiele ze świeżo nabytych przyzwyczajeń szkodzi nam jednak w bezpośredni sposób, inne wywołują z czasem coraz silniejsze negatywne konsekwencje związane z psychiką. W rezultacie cierpimy z powodu nieznanych dotąd dolegliwości, z którymi nie od razu umiemy sobie radzić.Sprawdź, jakie problemy zdrowotne wywołała epidemia i związane z nią zmiana trybu życia i codziennych przyzwyczajeń – oraz co robić w takich sytuacjach.

Nowe problemy zdrowotne w czasach epidemii. Sprawdź, czy też...

Źródła:

  1. Łaskowiecka-Moras E., Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Centralny Instytut Ochrony Pracy
  2. Krasiński Z., Aniukiewicz K., Krasińska A., Czyżak W., Przewlekła niewydolność żylna – epidemiologia i leczenie farmakologiczne. Przegląd Flebologiczny. 2014; 22: 1-16.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaaaaa
Oj, wiem, co to żylaki – nieziemskie bóle nóg, kurcze w łydkach takie, że chce się wyć, oraz paskudne odstające żyły. Myślałam, że nigdy więcej nie założę spódnicy. Rok temu koleżanka poleciła mi produkty, które jej mama kupiła w Konopnej Farmacji w Poznaniu na żylaki. Stosowałam ziele ruszczyka kolczastego (kłącza) dwa razy dziennie piłam napar, witaminę C podwójna dawka szukać naturalnej , MSM Pharmovit (czyli siarkę organiczną) oraz smarowałam nogi żelem Veosil - konopny żel firmy Cannaderm

Po sześciu miesiącach regularnego stosowania tych produktów moje nogi są wreszcie wolne od żylaków, i tego lata mogłam pozwolić sobie na odkrycie nóg. Niestety, żylaki mają tendencję do powracania, ale póki da się to kontrolować, wolę stosować naturalne metody. Zabieg operacyjny zawsze można zrobić, ale ponoć jest mocno bolesny. Te produkty naprawdę działają cuda – przynoszą ulgę i sprawdziły się na moich nogach.

Dobrze by było również pamiętać o zakupie specjalnych rajstop uciskowych, które poprawiają krążenie podczas stosowania tych produktów. Nie jestem pewna, czy w Konopnej Farmacji można zamówić rajstopy, ale inne produkty na pewno można.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia