Nie lekceważ bólu kręgosłupa. Grozi to zwyrodnieniami wymagającymi operacji. Dla osób z bólem pleców, barku i biodra powstała aplikacja NFZ

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Ból kręgosłupa szyjnego odczuwany jest także w karku, a często promieniuje też do głowy, barku, łopatki czy ramion.
Ból kręgosłupa szyjnego odczuwany jest także w karku, a często promieniuje też do głowy, barku, łopatki czy ramion. fot. Kindel Media/Pexels
Bóle szyi, dolnej oraz środkowej partii pleców należą do najczęstszych dolegliwości przewlekłych u osób dorosłych. Lekceważenie bólu i objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie – alarmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dla osób, które borykają się z takimi dolegliwościami, a także z bólem barku i biodra, stworzona została aplikacja NFZ „Moje Fizjo+”.

Siedząca praca biurowa nie jest lekka – ostrzega NFZ

Przewlekły ból kręgosłupa należy do najbardziej powszechnych i dokuczliwych chorób cywilizacyjnych. Wynikają one z braku aktywności fizycznej, nadmiernych obciążeń, jakimi codziennie poddajemy kręgosłup i stawy, a także z wszechobecnego stresu. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do rozwoju zwyrodnień, które mogą być leczone jedynie operacyjnie.

– Kiedyś mówiono, że siedząca praca biurowa należy do lekkich. Obecnie pogląd ten diametralnie się zmienia. Nie jest to dla organizmu naturalny tryb. Potrzebujemy ruchu i świeżego powietrza – podkreślają eksperci NFZ.

Zobacz: Polki skarżą się na bóle kości i stawów. Winny brak ruchu i stres.

W przypadku bólów kręgosłupa konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy, który może postawić właściwą diagnozę i wskazać sposób leczenia. Wizyta w poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu wymaga skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub innego, który posiada umowę z NFZ.

Czytaj też: Nagły ból pleców? To może być rwa kulszowa. Jakie objawy wskazują na zapalenie korzonków? Sprawdź, jak łagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego

Wymagane są przy tym badania obrazowe, takie jak RTG kręgosłupa, tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny. Leczenie polega na przyjmowaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a często także rehabilitacji. Jest to jednak terapia, która nie przyniesie trwałej poprawy, jeśli nie zostaną wyeliminowane czynniki chorobowe, np. nieprawidłowa pozycja przy pracy i postawa ciała, a także brak ruchu.

Dowiedz się także na temat:

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup? Pomoże w tym aplikacja „Moje Fizjo+”

Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminę D. Umożliwia ona przyswajania wapnia będącego budulcem kości, warunkuje też prawidłową odporność. Nie powinniśmy też nadużywać alkoholu i kawy, palić papierosów i stosować drastycznych diet.

Zobacz także: Leczyłeś się u specjalisty? Może zadzwonić do Ciebie ankieter od NFZ.

Eksperci wskazują, że profilaktykę należy zacząć od uzyskania i utrzymania zalecanej masy ciała. Zalecane jest przyjmowanie właściwej postawy i pilnowanie prawidłowego chodu, zachowania prawidłowej techniki podnoszenia ciężarów, zapewnienia odpowiedniego materaca do spania, ograniczania siedzącego trybu życia i unikania długotrwałego stania lub klęczenia.

Polecamy ponadto:

Aby uniknąć chorób kręgosłupa, trzeba zadbać o regularną aktywność fizyczną. Codzienny ruch, spacery, pływanie uprawianie pieszej turystyki, gra w tenisa, regularna gimnastyka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach pozwalają kręgosłupowi zachować dobrą kondycję.

Dla osób, które borykają się z bólem kręgosłupa, barku i biodra NFZ stworzył aplikację „Moje Fizjo+”. Znajdują się tam ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni pleców, co w połączeniu z automasażem (również według wskazówek), może złagodzić ból lub go wyeliminować. Dzięki aplikacji można ułożyć plan ćwiczeń, który łatwo wykonywać jest w domu. Jest dostępna na smartfony i tablety zarówno z systemem Android, jak i iOS. (PAP)

Agata Zbieg
agz/ mhr/ arz

Zobacz także: Ile kosztuje sanatorium na kręgosłup?

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia