Siedząca praca biurowa nie jest lekka – ostrzega NFZ
Przewlekły ból kręgosłupa należy do najbardziej powszechnych i dokuczliwych chorób cywilizacyjnych. Wynikają one z braku aktywności fizycznej, nadmiernych obciążeń, jakimi codziennie poddajemy kręgosłup i stawy, a także z wszechobecnego stresu. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do rozwoju zwyrodnień, które mogą być leczone jedynie operacyjnie.
– Kiedyś mówiono, że siedząca praca biurowa należy do lekkich. Obecnie pogląd ten diametralnie się zmienia. Nie jest to dla organizmu naturalny tryb. Potrzebujemy ruchu i świeżego powietrza – podkreślają eksperci NFZ.
Zobacz: Polki skarżą się na bóle kości i stawów. Winny brak ruchu i stres.
W przypadku bólów kręgosłupa konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy, który może postawić właściwą diagnozę i wskazać sposób leczenia. Wizyta w poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu wymaga skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub innego, który posiada umowę z NFZ.
Wymagane są przy tym badania obrazowe, takie jak RTG kręgosłupa, tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny. Leczenie polega na przyjmowaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a często także rehabilitacji. Jest to jednak terapia, która nie przyniesie trwałej poprawy, jeśli nie zostaną wyeliminowane czynniki chorobowe, np. nieprawidłowa pozycja przy pracy i postawa ciała, a także brak ruchu.
Dowiedz się także na temat:
Jak zadbać o zdrowy kręgosłup? Pomoże w tym aplikacja „Moje Fizjo+”
Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminę D. Umożliwia ona przyswajania wapnia będącego budulcem kości, warunkuje też prawidłową odporność. Nie powinniśmy też nadużywać alkoholu i kawy, palić papierosów i stosować drastycznych diet.
Zobacz także: Leczyłeś się u specjalisty? Może zadzwonić do Ciebie ankieter od NFZ.
Eksperci wskazują, że profilaktykę należy zacząć od uzyskania i utrzymania zalecanej masy ciała. Zalecane jest przyjmowanie właściwej postawy i pilnowanie prawidłowego chodu, zachowania prawidłowej techniki podnoszenia ciężarów, zapewnienia odpowiedniego materaca do spania, ograniczania siedzącego trybu życia i unikania długotrwałego stania lub klęczenia.
Polecamy ponadto:
Aby uniknąć chorób kręgosłupa, trzeba zadbać o regularną aktywność fizyczną. Codzienny ruch, spacery, pływanie uprawianie pieszej turystyki, gra w tenisa, regularna gimnastyka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach pozwalają kręgosłupowi zachować dobrą kondycję.
Dla osób, które borykają się z bólem kręgosłupa, barku i biodra NFZ stworzył aplikację „Moje Fizjo+”. Znajdują się tam ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni pleców, co w połączeniu z automasażem (również według wskazówek), może złagodzić ból lub go wyeliminować. Dzięki aplikacji można ułożyć plan ćwiczeń, który łatwo wykonywać jest w domu. Jest dostępna na smartfony i tablety zarówno z systemem Android, jak i iOS. (PAP)
Agata Zbieg
agz/ mhr/ arz
Zobacz także: Ile kosztuje sanatorium na kręgosłup?
Źródło: