Prosty test, który może ujawnić, czy grozi ci przedwczesna śmierć. Trwa tylko minutę. Ekspert tłumaczy, co oznaczają jego wyniki

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Ekspert twierdzi, że test chwytu jest lepszym predyktorem długowieczności niż poziom cholesterolu.
Ekspert twierdzi, że test chwytu jest lepszym predyktorem długowieczności niż poziom cholesterolu. freepik
To tylko minuta, a możesz sprawdzić, czy grozi ci przedwczesna śmierć. Eksperci twierdzą, że prosty test, który możesz wykonać w domu, może pomóc przewidzieć ryzyko wielu poważnych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca czy niektóre nowotwory. Poświęć chwilę, by zadbać o przyszłość swojego zdrowia.

Spis treści

Minutowy test, który pozwoli przewidzieć ryzyko przedwczesnej śmierci

Jednominutowy test może zdradzić, czy masz większe szanse na przedwczesną śmierć. Chodzi o test chwytu, mierzący siłę, z jaką ktoś potrafi ścisnąć przedmiot. To tanie i proste narzędzie oceny zdrowia fizycznego. Okazuje się, że silny uścisk ręki wiąże się z mniejszym ryzykiem przedwczesnej śmierci w wyniku wielu chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, zapalenie stawów czy niektóre nowotwory.

Dlaczego? Chwytanie przedmiotu angażuje wiele mięśni i stawów w ramionach. Kiedy siła chwytu słabnie, oznacza to utratę masy mięśniowej, co może prowadzić do problemów z mobilnością i niezależnością.

– Jeśli nie możesz utrzymać hantli o wadze 3/4 twojej wagi przez minutę, umrzesz wcześniej niż gdybyś był silniejszy – powiedział w podcaście Nutrition World Ed Jones, amerykański dietetyk.

Ekspert twierdzi, że test chwytu jest lepszym predyktorem długowieczności niż poziom cholesterolu. Jak dodał, silniejsze ciało starzeje się wolniej i jest mniej podatne na choroby.

Jak zmierzyć siłę chwytu? 1-minutowy test chwytu

Aby przeprowadzić test chwytu, wystarczy trzymać ciężki przedmiot (np. hantle ważące 3/4 masy ciała) przez jedną minutę. Dla przeciętnego mężczyzny oznacza to 85 kg, a dla kobiety – 54 kg. Jednak podnoszenie takich ciężarów może wiązać się z ryzykiem urazów pleców. Zamiast tego Ed Jones proponuje test w postaci zwisania na drążku do podciągania. Mężczyźni powinni wytrzymać co najmniej 60 sekund, a kobiety 30 sekund.

Badania opublikowane w BMJ w 2018 roku wskazują, że mężczyźni, którzy nie są w stanie utrzymać się na drążku przez 30 sekund, a kobiety przez 15 sekund, mogą być narażeni na wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Siła chwytu jest także używana przez lekarzy do wczesnego wykrywania różnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia i demencji. Przykładem jest badanie przeprowadzone przez University College London w 2016 roku, które wykazało, że osoby ze słabszym chwytem na początku badania miały wyższy wskaźnik przedwczesnej śmierci.

Z kolei badaniu opublikowanym przez „The Lancet” w 2015 roku udowodniono, że słaba siła chwytu jest bardziej precyzyjnym prognostykiem przedwczesnej śmierci niż wysokie ciśnienie krwi. Ponadto badania z Journal of Strength and Conditioning wskazują, że osoby z najsłabszą siłą mięśni są prawie o 150 proc. bardziej narażone na przedwczesną śmierć.

Jeśli nie potrafisz utrzymać ciężaru przez pełną minutę, ekspert radzi zacząć pracować nad poprawą siły dłoni i ramion. Istnieje wiele urządzeń zaprojektowanych w celu wzmocnienia mięśni ręki, a już minuta ćwiczeń każdego dnia może przynieść korzyści.

Nie tylko siła chwytu. Test równowagi na długowieczność

Innym testem, który może pomóc ocenić ryzyko przedwczesnej śmierci, jest test równowagi. Badania sugerują, że osoby, które nie potrafią utrzymać równowagi na jednej nodze przez więcej niż 10 sekund, mogą mieć znacznie wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci w ciągu kolejnych 10 lat.

Zgodnie z wytycznymi NHS, osoby w wieku 18-39 lat powinny wytrzymać 43 sekundy, a osoby w wieku 40-49 lat – 40 sekund. Wraz z wiekiem czas równowagi spada – dla osób w przedziale wiekowym 70-79 lat powinien wynosić 18-19 sekund, a dla tych powyżej 80. roku życia – nieco ponad 5 sekund.

Test równowagi jest istotny, ponieważ angażuje zarówno ciało, jak i umysł, łącząc siłę z koordynacją. Trening równowagi pomaga w utrzymaniu sprawności fizycznej i zmniejsza ryzyko upadków, które mogą prowadzić do poważnych kontuzji.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia