Drganie mięśni może być objawem raka mózgu. Nietypowe symptomy nowotworu mogą być trudne do rozpoznania. Warto je znać

Anna Rokicka-Żuk
Rak mózgu stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce. W kraju odnotowuje się ok. 3 tys. przypadków raka mózgu rocznie, a umiera prawie 2,5 tysiąca pacjentów.
Rak mózgu stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce. W kraju odnotowuje się ok. 3 tys. przypadków raka mózgu rocznie, a umiera prawie 2,5 tysiąca pacjentów. lacheev/123RF
W przypadku niektórych nowotworów sprawa jest jasna – jest guzek czy zmiana skórna, którą można zauważyć i zbadać. Symptomy raka mogą być jednak bardziej subtelne. Zaniepokoić powinno między innymi drganie powieki, które może wcale nie oznaczać niedoborów pokarmowych. Zobacz też inne nietypowe objawy guza mózgu.

Spis treści

Guz mózgu a drganie powieki

Drganie powieki to powszechnie występująca przypadłość związana z samoczynnymi skurczami mięśni. Może dotyczyć górnej albo dolnej powieki ale nawet, gdy pojawia się w innych, nietypowych miejscach, zwykle nie wskazuje na poważny problem.

Rak mózgu stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce. W kraju odnotowuje się ok. 3 tys. przypadków nowotworów mózgu rocznie, a umiera prawie 2,5 tysiąca pacjentów.
Rak mózgu stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce. W kraju odnotowuje się ok. 3 tys. przypadków nowotworów mózgu rocznie, a umiera prawie 2,5 tysiąca pacjentów. lacheev/123RF

Kurcze mięśni wskazują najczęściej na potrzebę zapewnienia sobie większej ilości snu, a także ograniczenia napojów z kofeiną, która nasila wypłukiwanie elektrolitów takich, jak magnez i potas, oraz witamin z grupy B. W razie niedoborów tych składników warto uzupełnić je z suplementu diety.

Jeśli jednak drganie powieki nie mija po 2 tygodniach, zwłaszcza pomimo odpoczynku i suplementacji diety, może wskazywać na poważny problem. Warto udać się wtedy do lekarza i poszukać medycznych przyczyn objawu.

Może okazać się niestety, że drganie mięśnia oka ma związek z rozwojem nowotworu mózgu. Tak może dziać się w sytuacji, gdy rozwija się guz mózgu i uciska na okoliczne nerwy. Presja może być też wywołana przez nagromadzenie płynów wokół guza. Może to powodować drganie lub kurcze w różnych częściach ciała albo kończyn – podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Guza Mózgu.

Guz mózgu może ponadto zakłócać równowagę chemiczną mózgu, prowadząc w ten sposób do drgania mięśni. Znane są ponadto przypadki napadów drgawek padaczkowych czy nienaturalnych ruchów. Symptomy mogą być też jednak bardziej „zwyczajne”, nie budząc należytego niepokoju.

Kiedy można podejrzewać guza mózgu? Objawy wczesne

Wczesne objawy guza mózgu mogą przypominać powszechne dolegliwości i symptomy innych problemów. Wiele osób może uznać je za skutek stresu albo starzenia się, tymczasem brak rozpoznania opóźnia diagnozę i terapię.

Do zaburzeń, które mogą stanowić pierwsze objawy guza mózgu oprócz drgania mięśni i napadów padaczki, należą:

  • Zmiany w słyszeniu – nagły ubytek słuchu albo uporczywe dzwonienie w uszach mogą być oznaką guza mózgu. Według Cancer Research UK guzy wpływające na te objawy poprzez ucisk na nerwy słuchowe najczęściej nie mają charakteru nowotworowego, jednak mogą doprowadzić do trwałej utraty słuchu.

  • Trudności w mówieniu – niewyraźna mowa, problemy ze znajdowaniem słów albo zrozumieniem innych bywają skutkiem guza w częściach mózgu takich, jak płat czołowy czy płat skroniowy. Objawy te mogą rozwijać się stopniowo i być uznawane za efekt stresu albo zmęczenia.

  • Zaburzenia koordynacji – gdy guz mózgu wpływa na móżdżek, może zaburzać równowagę i koordynację ruchów. Pacjent może zacząć potykać się czy napotykać trudności z zadaniami takimi, jak zapięcie guzika czy napisanie listy zakupów. W przypadku guzów rejonach związanych z kontrolą ruchów problemem bywają także gwałtowne gesty i niestabilność ciała.

  • Bóle głowy – pacjenci często wskazują na stały albo pulsujący ból głowy, który jest odmienny od tego migrenowego i pogarsza się po wstaniu, po czym łagodnieje w ciągu następnych godzin. Mogą towarzyszyć mu wymioty i problemy neurologiczne. Często pogarsza się na skutek ćwiczeń, kaszlu czy zmiany pozycji i nie da się złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.

  • Problemy z widzeniem – zaburzenia wzroku mogą rozwinąć się z powodu ucisku guza na nerw wzrokowy albo płat potyliczny. Chorzy doświadczają wtedy rozmytego widzenia, podwójnego widzenia, nienaturalnych ruchów oczu, nadwrażliwości na światło, a także częściowej lub całkowitej utraty wzroku.

Do wczesnych objawów guza mózgu należeć mogą także:

  • senność,

  • nudności i wymioty, najsilniejsze rano

  • osłabienie lub paraliż jednej strony ciała,

  • opadanie jednej powieki,

  • zaburzenia czucia,

  • zaburzenia pamięci,

  • problemy ze snem,

  • zmiany zachowania,

  • zaburzenia osobowości,

  • rozdrażnienie,

  • apatia,

  • pobudzenie psychoruchowe,

  • depresja,

  • lęki,

  • zaburzenia odżywiania,

  • epizody psychozy.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia