Była piękna, młoda i utalentowana. Zabił ją podstępny nowotwór. Jakie objawy raka trzustki miała Anna Przybylska? Pasują do wielu chorób

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Uwielbiana przez wszystkich aktorka, Anna Przybylska zmarła w wieku zaledwie 36 lat na raka trzustki. Za jej sprawą o tym mało znanym nowotworze zrobiło się głośno. Powstał nawet tzw. efekt Przybylskiej, ponieważ rozpowszechniła się wiedza o tej chorobie, ale pacjenci zaczęli się jej również bać. Wszyscy chcieli wiedzieć jakie objawy raka trzustki miała Anna Przybylska, aby zdiagnozować chorobę wcześniej i mieć większe szanse na jej wyleczenie. Pierwsze symptomy były u aktorki jednak bardzo niespecyficzne i trudno je przypisywać wyłącznie objawom raka trzustki.

Spis treści

Rak trzustki, na który zachorowała i zmarła w młodym wieku Anna Przybylska to jeden z najbardziej podstępnych i najgroźniejszych nowotworów.
Rak trzustki, na który zachorowała i zmarła w młodym wieku Anna Przybylska to jeden z najbardziej podstępnych i najgroźniejszych nowotworów. Zawada/AKPA

Jakie objawy raka trzustki miała Anna Przybylska?

Anna Przybylska była uwielbianą przez wszystkich utalentowaną aktorką oraz radosną, roześmianą i niezwykle energiczną kobietą. Zaskarbiła sobie serca fanów rolą Marylki w popularnym swego czasu serialu „Złotopolscy”, a także w filmach takich jak „Kariera Nikosia Dyzmy” czy „Złoty środek”. Niestety po roku choroby przegrała walkę z rakiem trzustki. Zmarła 5 października 2014 r. w wieku zaledwie 36 lat.

Aktorka zawsze prowadziła zdrowy tryb życia, dbała o dietę swoją i swojej rodziny, a także regularnie poddawała się badaniom profilaktycznym. Jej tata zmarł na raka trzustki, dlatego zawsze bała się tej choroby. Los chciał jednak inaczej i ta piękna kobieta została w bardzo krótkim czasie wyniszczona przez tę samą podstępną i niezwykle groźną chorobę.

Pierwsze objawy raka trzustki u Anny Przybylskiej pojawiły się dużo przed wykryciem nowotworu. Aktorka przez długi czas skarżyła się na zmęczenie i nawracające bóle żołądka. Z tego powodu pogorszyło się również jej samopoczucie i zachorowała na depresję. Te wczesne objawy nowotworu nie były jednak specyficzne i trudno było podejrzewać tak ciężką chorobę. Szczególnie, że wyniki badań również były dobre. Sama Ania w wywiadach bagatelizowała pierwsze symptomy i tłumaczyła je stresem, nadmiarem pracy i obowiązków przy dzieciach.

Rak trzustki to najbardziej podstępny nowotwór

Rak trzustki nawet dla lekarzy stanowi zagadkę. To jeden z najbardziej podstępnych i najgroźniejszych nowotworów. Zwykle nie daje objawów bardzo długo lub są one niespecyficzne, zależne od lokalizacji guza, co utrudnia diagnozę. Często wykrywany jest on więc dopiero w zaawansowanym stadium, gdy usunięcie guza jest już niemożliwe. Lekarze nie wiedzą także dlaczego jest on tak groźny, że zwykle nie da się go leczyć i czemu aż do tego stopnia wyniszcza organizm w bardzo krótkim czasie znacznie dotkliwiej niż inne rodzaje nowotworów.

Dobra wiadomość jest taka, że jest to rzadki nowotwór, jednak mimo to w Polsce co roku umiera na niego ponad 5 tys. osób. Dodatkowo szansa na 5-letnie przeżycie w momencie postawienia diagnozy wynosi tylko ok. 11 proc. Wczesne objawy są bardzo mylące i mało charakterystyczne. Są to właśnie, tak jak w przypadku Przybylskiej zmęczenie, bóle żołądka, brak apetytu, chudnięcie i depresja.

Inne objawy raka trzustki to:

  • żółtaczka,
  • brak apetytu,
  • uczucie przelewania w brzuchu,
  • ból w dolnej części pleców,
  • nudności, wymioty,
  • wzdęcia,
  • odbijanie,
  • biegunki na zmianę z zaparciami,
  • nietolerancja glukozy,
  • zakrzepowe zapalenie żył.

Kto jest narażony na rozwój raka trzustki?

Ryzyko rozwoju raka trzustki wzrasta wraz z wiekiem. Czynnikami ryzyka jest również:

  • palenie papierosów,
  • brak aktywności fizycznej,
  • otyłość,
  • nadużywanie alkoholu,
  • cukrzyca,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • wrodzone zespoły nowotworowe,
  • czynnik genetyczny.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia