Spis treści
Jakie objawy raka trzustki miała Anna Przybylska?
Anna Przybylska była uwielbianą przez wszystkich utalentowaną aktorką oraz radosną, roześmianą i niezwykle energiczną kobietą. Zaskarbiła sobie serca fanów rolą Marylki w popularnym swego czasu serialu „Złotopolscy”, a także w filmach takich jak „Kariera Nikosia Dyzmy” czy „Złoty środek”. Niestety po roku choroby przegrała walkę z rakiem trzustki. Zmarła 5 października 2014 r. w wieku zaledwie 36 lat.
Aktorka zawsze prowadziła zdrowy tryb życia, dbała o dietę swoją i swojej rodziny, a także regularnie poddawała się badaniom profilaktycznym. Jej tata zmarł na raka trzustki, dlatego zawsze bała się tej choroby. Los chciał jednak inaczej i ta piękna kobieta została w bardzo krótkim czasie wyniszczona przez tę samą podstępną i niezwykle groźną chorobę.
Pierwsze objawy raka trzustki u Anny Przybylskiej pojawiły się dużo przed wykryciem nowotworu. Aktorka przez długi czas skarżyła się na zmęczenie i nawracające bóle żołądka. Z tego powodu pogorszyło się również jej samopoczucie i zachorowała na depresję. Te wczesne objawy nowotworu nie były jednak specyficzne i trudno było podejrzewać tak ciężką chorobę. Szczególnie, że wyniki badań również były dobre. Sama Ania w wywiadach bagatelizowała pierwsze symptomy i tłumaczyła je stresem, nadmiarem pracy i obowiązków przy dzieciach.
Rak trzustki to najbardziej podstępny nowotwór
Rak trzustki nawet dla lekarzy stanowi zagadkę. To jeden z najbardziej podstępnych i najgroźniejszych nowotworów. Zwykle nie daje objawów bardzo długo lub są one niespecyficzne, zależne od lokalizacji guza, co utrudnia diagnozę. Często wykrywany jest on więc dopiero w zaawansowanym stadium, gdy usunięcie guza jest już niemożliwe. Lekarze nie wiedzą także dlaczego jest on tak groźny, że zwykle nie da się go leczyć i czemu aż do tego stopnia wyniszcza organizm w bardzo krótkim czasie znacznie dotkliwiej niż inne rodzaje nowotworów.
Dobra wiadomość jest taka, że jest to rzadki nowotwór, jednak mimo to w Polsce co roku umiera na niego ponad 5 tys. osób. Dodatkowo szansa na 5-letnie przeżycie w momencie postawienia diagnozy wynosi tylko ok. 11 proc. Wczesne objawy są bardzo mylące i mało charakterystyczne. Są to właśnie, tak jak w przypadku Przybylskiej zmęczenie, bóle żołądka, brak apetytu, chudnięcie i depresja.
Inne objawy raka trzustki to:
- żółtaczka,
- brak apetytu,
- uczucie przelewania w brzuchu,
- ból w dolnej części pleców,
- nudności, wymioty,
- wzdęcia,
- odbijanie,
- biegunki na zmianę z zaparciami,
- nietolerancja glukozy,
- zakrzepowe zapalenie żył.
Kto jest narażony na rozwój raka trzustki?
Ryzyko rozwoju raka trzustki wzrasta wraz z wiekiem. Czynnikami ryzyka jest również:
- palenie papierosów,
- brak aktywności fizycznej,
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu,
- cukrzyca,
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- wrodzone zespoły nowotworowe,
- czynnik genetyczny.