Wstydzisz się robić kupę w pracy? Po tej kampanii już nie będziesz! Wystarczy, że pomyślisz o… Taylor Swift

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy robienie kupy w pracy jest dla ciebie wyzwaniem? Wiele osób przyznaje, że załatwienie grubszej sprawy w pracy (ba, nawet już w szkole!) jest dla nich problematyczne. Departament Zdrowia Queensland w trosce o zdrowie Australijczyków (a przy okazji reszty świata) zachęca do oddawania stolca w pracowniczej toalecie. To dla twojego zdrowia!

Spis treści

Czy robienie kupy w pracy jest normalne? Tak!

Kupa nie zajmuje zbyt wiele miejsca w przestrzeni publicznej. Po prostu ją robimy, tam, gdzie są do tego przeznaczone miejsca i za wiele o tym nie rozmawiamy. No właśnie, ale czy zawsze wypróżniamy się, kiedy czujemy taką potrzebę? Okazuje się, że wiele osób wstrzymuje stolec w miejscu pracy.  Zrobienie kupy tam wiąże się z wielkim stresem i niepokojem.

Departament Zdrowia Queensland zamieścił kilka rad, jak bezstresowo zrobić kupę w publicznej toalecie.
Departament Zdrowia Queensland zamieścił kilka rad, jak bezstresowo zrobić kupę w publicznej toalecie. Westend61/Getty Images/Rex Features/East News

Na ten palący (czasami) problem zwrócił uwagę Departament Zdrowia Queensland z Australii. We wrześniu 2024 roku w mediach społecznościowych rozpoczęła się kampania zachęcająca do oddawania stolca z hasłem „Robienie kupy w pracy jest w porządku” („It's okay to poo at work”).

– Poruszanie tematów zdrowotnych, które często mogą być uważane za tabu, zmniejsza wstyd, zażenowanie i strach, a jednocześnie pomaga bawić, edukować i promować zdrowsze zachowania – powiedział rzecznik Departamentu Zdrowia Queensland.

Kampania stała się hitem na Instagramie i Facebooku. Za humorystyczne podejście do tematu tabu chwalą ją eksperci ds. zdrowia i marketingu.

Oba posty w mediach społecznościowych zawierają w podpisach ostrzeżenia dotyczące zdrowia publicznego:

„Konsekwentne ignorowanie potrzeby zrobienia kupy może prowadzić do utknięcia stolca w okrężnicy, hemoroidów i innych poważnych problemów. Lepiej więc wypuszczać stolec niż go zatrzymywać”.

Parkopreza, czyli wstyd przed wypróżnieniem się w innym miejscu niż w domu

Jeżeli masz trudności ze zrobieniem kupy w miejscach innych niż w domu, możesz mieć parkoprezę, czyli fobię przed wypróżnianiem się w toaletach poza twoim miejscem zamieszkania (np. w toaletach publicznych). Parkopreza czasami nazywana „syndromem nieśmiałego jelita”. Osoby z parkoprezą mogą mieć problem z pójściem do toalety w miejscach publicznych, takich jak praca, szkoła, restauracja, centrum handlowe, a czasami w domu, gdy w pobliżu są inni ludzie.

– Czasami jest nazywana „paranoją kupy”, osoby cierpiące na tę przypadłość odczuwają przytłaczający strach przed byciem ocenianym przez innych z powodu dźwięków lub zapachów związanych z kupą. W rezultacie mogą doświadczać takich objawów, jak przyspieszone bicie serca, pocenie się lub nudności – czytamy w poście na Instagramie Departamentu Zdrowia Queensland.

Jakie są objawy parkoprezy?

Do parkoprezy mogą się przyczynić choroby przewodu pokarmowego. Mogą one potęgować lęk przed koniecznością częstego korzystania z toalety i ewentualnej oceny ze strony innych. Przyczyniać się do tego mogą też inne czynniki, takie jak negatywne doświadczenia z przeszłości lub wyzwania związane z dostępnością toalet.

Sprawdź, gdzie jest tron, czyli gdzie zrobić siku i „dwójkę” na mieście

Parkopreza może się objawiać m.in.:

  • przyspieszeniem akcji serca,

  • szybkim oddechem,

  • poceniem się,

  • napięciem mięśni,

  • rumieńcami, nudnościami,

  • drżeniem.

Może wystąpić też kombinacja tych objawów.

Parkopreza może wpływać na wiele dziedzin życia i jego ogólną jakość. Osoby na nią cierpiące mogą mieć trudności związane z zatrudnieniem, relacjami i życiem społecznym, a także podróżowaniem lub uczestniczeniem w niektórych wydarzeniach.

Jak załatwić się w publicznej toalecie? „Wyobraź sobie Taylor Swift...”

Departament Zdrowia Queensland zamieścił kilka rad, jak bezstresowo zrobić kupę w publicznej toalecie. Jedną z nich jest wyobrażenie sobie… Taylor Swift.

  • Pamiętaj, że każdy robi kupę. Wyobraź sobie kogoś sławnego w toalecie (np. Taylor Swift).

  • Zabierz ze sobą do toalety mały spray zapachowy.

  • Unikaj jedzenia lub picia, które może pobudzić twoje jelita.

  • Oddychaj głęboko lub wykonaj krótkie ćwiczenie medytacyjne.

Pomocne może być też:

  • wyłożenie wnętrza muszli klozetowej papierem toaletowym, które pomoże pochłonąć część dźwięków,

  • spłukanie wody kilka razy podczas robienia kupy, co pozwoli ukryć dźwięk i ograniczyć zapach.

 

– Jeśli stres związany z oddawaniem stolca w miejscu publicznym ma na ciebie wpływ, skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu uzyskania wsparcia – radzi Departament Zdrowia Queensland.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
chciałem zwalić kupę, ale po tym wyobrażeniu tylko zwaliłem w kiblu konia.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia