Spis treści
Czy robienie kupy w pracy jest normalne? Tak!
Kupa nie zajmuje zbyt wiele miejsca w przestrzeni publicznej. Po prostu ją robimy, tam, gdzie są do tego przeznaczone miejsca i za wiele o tym nie rozmawiamy. No właśnie, ale czy zawsze wypróżniamy się, kiedy czujemy taką potrzebę? Okazuje się, że wiele osób wstrzymuje stolec w miejscu pracy. Zrobienie kupy tam wiąże się z wielkim stresem i niepokojem.
Na ten palący (czasami) problem zwrócił uwagę Departament Zdrowia Queensland z Australii. We wrześniu 2024 roku w mediach społecznościowych rozpoczęła się kampania zachęcająca do oddawania stolca z hasłem „Robienie kupy w pracy jest w porządku” („It's okay to poo at work”).
– Poruszanie tematów zdrowotnych, które często mogą być uważane za tabu, zmniejsza wstyd, zażenowanie i strach, a jednocześnie pomaga bawić, edukować i promować zdrowsze zachowania – powiedział rzecznik Departamentu Zdrowia Queensland.
Kampania stała się hitem na Instagramie i Facebooku. Za humorystyczne podejście do tematu tabu chwalą ją eksperci ds. zdrowia i marketingu.
Oba posty w mediach społecznościowych zawierają w podpisach ostrzeżenia dotyczące zdrowia publicznego:
„Konsekwentne ignorowanie potrzeby zrobienia kupy może prowadzić do utknięcia stolca w okrężnicy, hemoroidów i innych poważnych problemów. Lepiej więc wypuszczać stolec niż go zatrzymywać”.
Parkopreza, czyli wstyd przed wypróżnieniem się w innym miejscu niż w domu
Jeżeli masz trudności ze zrobieniem kupy w miejscach innych niż w domu, możesz mieć parkoprezę, czyli fobię przed wypróżnianiem się w toaletach poza twoim miejscem zamieszkania (np. w toaletach publicznych). Parkopreza czasami nazywana „syndromem nieśmiałego jelita”. Osoby z parkoprezą mogą mieć problem z pójściem do toalety w miejscach publicznych, takich jak praca, szkoła, restauracja, centrum handlowe, a czasami w domu, gdy w pobliżu są inni ludzie.
– Czasami jest nazywana „paranoją kupy”, osoby cierpiące na tę przypadłość odczuwają przytłaczający strach przed byciem ocenianym przez innych z powodu dźwięków lub zapachów związanych z kupą. W rezultacie mogą doświadczać takich objawów, jak przyspieszone bicie serca, pocenie się lub nudności – czytamy w poście na Instagramie Departamentu Zdrowia Queensland.
Jakie są objawy parkoprezy?
Do parkoprezy mogą się przyczynić choroby przewodu pokarmowego. Mogą one potęgować lęk przed koniecznością częstego korzystania z toalety i ewentualnej oceny ze strony innych. Przyczyniać się do tego mogą też inne czynniki, takie jak negatywne doświadczenia z przeszłości lub wyzwania związane z dostępnością toalet.
Sprawdź, gdzie jest tron, czyli gdzie zrobić siku i „dwójkę” na mieście
Parkopreza może się objawiać m.in.:
przyspieszeniem akcji serca,
szybkim oddechem,
poceniem się,
napięciem mięśni,
rumieńcami, nudnościami,
drżeniem.
Może wystąpić też kombinacja tych objawów.
Parkopreza może wpływać na wiele dziedzin życia i jego ogólną jakość. Osoby na nią cierpiące mogą mieć trudności związane z zatrudnieniem, relacjami i życiem społecznym, a także podróżowaniem lub uczestniczeniem w niektórych wydarzeniach.
Jak załatwić się w publicznej toalecie? „Wyobraź sobie Taylor Swift...”
Departament Zdrowia Queensland zamieścił kilka rad, jak bezstresowo zrobić kupę w publicznej toalecie. Jedną z nich jest wyobrażenie sobie… Taylor Swift.
Pamiętaj, że każdy robi kupę. Wyobraź sobie kogoś sławnego w toalecie (np. Taylor Swift).
Zabierz ze sobą do toalety mały spray zapachowy.
Unikaj jedzenia lub picia, które może pobudzić twoje jelita.
Oddychaj głęboko lub wykonaj krótkie ćwiczenie medytacyjne.
Pomocne może być też:
wyłożenie wnętrza muszli klozetowej papierem toaletowym, które pomoże pochłonąć część dźwięków,
spłukanie wody kilka razy podczas robienia kupy, co pozwoli ukryć dźwięk i ograniczyć zapach.
– Jeśli stres związany z oddawaniem stolca w miejscu publicznym ma na ciebie wpływ, skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu uzyskania wsparcia – radzi Departament Zdrowia Queensland.
Źródła:
Do you poo at work? Queensland Health