Spis treści
Objawy parkinsona występują przy zaawansowanej chorobie
Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne, która niszczy komórki nerwowe w mózgu. Dotyczy to neuronów produkujących dopaminę. To neuroprzekaźnik niezbędny dla kontroli ruchów. Jego niedobory wywołują charakterystyczne objawy schorzenia, gdy straty tych komórek wynoszą ponad 80 procent.
Do głównych objawów parkinsona należą: drżenie (rąk, nóg, szczęki), sztywność kończyn oraz zaburzenia równowagi i koordynacji. Zanim jednak rozwiną się oznaki zaawansowanej choroby, często można dostrzec bardziej subtelne symptomy.
Sprawdź w naszej galerii objawy parkinsona widoczne na stopach.
Wczesne objawy choroby parkinsona na stopach
Parkinson może stać się źródłem problemów ze stopami. Wynika to nie tylko z faktu, że trudności w wykonywaniu czynności manualnych utrudniają właściwe dbanie o tę część ciała. Zaburzenia dotyczące stóp mogą pojawić się bowiem dużo wcześniej niż oczywiste oznaki choroby.
Czytaj: Ta choroba pustoszy mózg. Zdiagnozowano ją u wielu znanych osób
Zmiany na stopach najczęściej wynikają z trudności w chodzeniu. Wraz z rozwojem choroby sposób poruszania stopniowo ulega zmianom, co wynika z postępującej sztywności mięśni nóg, a także coraz większym przygarbieniem sylwetki. Pogorszenie się postury i chodu może nie być łatwo zauważalne dla osób, które widują chorego na co dzień, ale to właśnie ono wpływa na powstawanie zaburzeń.
W przypadku parkinsona typowe jest stawianie coraz mniejszych kroków, co ułatwia zachowanie równowagi podczas chodzenia. Chód może sprawiać wrażenie braku płynności, a ruszenie z miejsca wymagać dodatkowego wysiłku. Pojawiają się wyraźne dolegliwości ze strony nóg i stóp, a także widoczne skutki zmian na butach. Sprawdź, po jakich zmianach w obrębie stóp można rozpoznać chorobę Parkinsona.
Źródło: Foot care Parkinson's UK