Problem z czarnymi plombami z amalgamatu. Trudności pacjentów u stomatologów na NFZ związane z toksyczną rtęcią

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Plomby bez amalgamatu już wkrótce nie tylko dla dzieci i kobiet w ciąży freepik/freepik.com
Czarna plomby z amalgamatu wciąż nie mogą odejść w zapomnienie, chociaż ten rodzaj wypełnienia zawiera toksyczną rtęć. Pomimo dostępu do białego wypełnienia z kompozytu, pacjenci wciąż mają problem z jednym z zabiegów.

Spis treści

Czy biała plomba jest refundowana?

Białe plomby – chemoutwardzalne, światłoutwardzalne i glassjonomery – są refundowane dla pacjentów od października 2022 r. Te nowoczesne rozwiązania, które od lat są dostępne i stosowane na świecie, zastąpiły szkodliwe czarna plomby.

Kobieta na fotelu dentystycznym i narzędzia stomatologiczne
Plomby bez amalgamatu już wkrótce nie tylko dla dzieci i kobiet w ciąży freepik/freepik.com

W Polsce od dekad wstawiało się na NFZ głównie czarne wypełnienia z amalgamatu. Wypełnienie z amalgamatu przysługiwało jedynie w pierwszych trzech zębach przednich górnych i dolnych. Choć początkowo amalgamatowe wypełnienia stomatologiczne miały całkowicie zniknąć z rynku do 2030 r., a w końcu w większości krajów Europejskich od 1 stycznia 2025 r., Polska wprowadziła zmiany wcześniej. To efekt wydania pozytywnej opinii przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pod koniec czerwca 2022 r.

Jak podała Agencja, amalgamat dentystyczny stosowany do wypełnień ubytków próchniczych stanowi mieszankę rtęci, stopu srebra, cyny i miedzi. Rtęć to substancja toksyczna, niebezpieczną zwłaszcza dla dzieci i kobiet ciężarnych.

Ponieważ rtęć stanowi zagrożenie dla pracujących z nią osób oraz dla środowiska, obchodzenie się z plombami z amalgamatu wymaga spełnienia przez gabinet stomatologiczny odpowiednich warunków. m.in. zapewnienia ubioru ochronnego dla stomatologa, zabezpieczenia pacjenta, zaopatrzenia go w tlen i użytkowania separatora amalgamatu. Niestety, za tę uciążliwą usługę na NFZ dentyście przysługuje za to jedynie kilka złotych.

Sprawdź: Dentysta na NFZ w 2024 r. Więcej darmowych świadczeń

Problemy pacjentów z plombami amalgamatowymi

Choć ubezpieczeni pacjenci mogą założyć za darmo białe plomby, mają problem z usuwaniem tych czarnych. W ramach NFZ nie ma bowiem możliwości pozbycia się szkodliwej plomby z amalgamatem bez wskazań medycznych. Aby wymienić takie wypełnienie zęba, muszą umawiać się na prywatne wizyty. Koszt zabiegu wynosi nawet do 500 zł.

W niektórych klinikach usunięcie wypełnienia z amalgamatu (bez założenia nowego) kosztuje jednak 100 zł. Warto więc dobrze poszukać, a także dowiedzieć się więcej na temat procedur odtruwania organizmu z metali ciężkich, które są zalecane w ramach zabiegu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia