Spis treści
Co to jest skurcz mięśni?
O skurczu mięśni mówimy, kiedy dojdzie do nagłego, niekontrolowanego kurczenia się włókien mięśniowych. Często jest on bolesny i może ograniczać ruch. Skurcz najczęściej występuje w łydkach, ale może pojawić się w także w każdej części ciała np. w:
- brzuchu,
- ramionach,
- stopach,
- dłoniach,
- udach.
Skurcze objawiają się zazwyczaj jako silne napięcie lub ból w określonej części ciała, która jest kontrolowana przez skurczony mięsień. Mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Czasami dłużej, jeśli skurcz jest bardzo silny lub występuje w wyniku bardziej poważnego problemu, takiego jak np. skurcz naczyniowy.
Jak pozbyć się skurczu mięśni?
Skurcze mięśni to częsty problem, który od czasu do czasu pojawia się u wielu osób. W szczególności narażone są na nie osoby aktywne, które intensywnie uprawiają sport oraz te, które mają niedobory poszczególnych składników mineralnych.
Co pomaga na skurcz mięśni? Kiedy pojawi się skurcz mięśnia, napnij mięsień przeciwstawny np. jeśli skurcz pojawił się z tyłu uda, napnij mięśnie z przodu uda i unieś nogę w kierunku głowy. Następnie rozmasuj napięte miejsce, jeśli masz możliwość, weź ciepłą kąpiel lub przyłóż ciepły okład, a kiedy ból nieco ustąpi – zastosuj zimny kompres.
Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, jak pozbyć się przyczyn skurczu mięśni w czasie treningu i nie tylko
Co może być przyczyną skurczu mięśni?
Skurcze mięśni mogą występować z różnych powodów, m.in. przez:
- przetrenowanie,
- odwodnienie,
- niedobory pokarmowe
- niedobór elektrolitów,
- brak rozgrzewki przed treningiem,
- pozostawanie w jednej pozycji przez długi czas.
Występowaniu skurczy sprzyjają także ciąża i miesiączka oraz podeszły wiek i przewlekły stres. Odpowiedzialne za pojawianie się skurczy mogą być również niektóre leki, nadużywanie alkoholu, niedoczynność tarczycy oraz niewydolność nerek.
Jeśli skurcze pojawiają się często, są bolesne, powodują wybudzanie się w nocy lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić je lekarzowi prowadzącemu, który zleci badania w celu znalezienia przyczyny tych przykrych dolegliwości.
Nie tylko skurcze mięśni. Poznaj objawy niedoboru potasu
Na prawidłowe funkcjonowanie organizmu składa się wiele czynników. Potrzebujemy do tego m.in. pierwiastków, które wpływają na pracę układu nerwowego, mięśniowego i pokarmowego. Wśród nich jest potas. ...