Dlaczego warto jeść pomidory? Wspierają odporność i serce oraz ułatwiają odchudzanie. Podajemy przepis na sałatkę z zielonych pomidorów

Agata Siemiaszko
Pomidory to smaczne warzywa, które często goszczą na naszych stołach. Co sprawia, że są tak cennym produktem spożywczym? Sprawdź, dlaczego warto częściej sięgać po pomidory. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Pomidory to smaczne warzywa, które często goszczą na naszych stołach. Co sprawia, że są tak cennym produktem spożywczym? Sprawdź, dlaczego warto częściej sięgać po pomidory. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Pixabay/Pexels.com
Pomidory są skarbnicą witamin i związków mineralnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Te warzywa stanowią źródło antyoksydantów, czyli związków chroniących organizm przed wolnymi rodnikami tlenowymi. W pomidorach znajdziemy również dużą ilość likopenu, który poprawia funkcjonowanie narządu wzroku, a także zmniejsza ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i prostaty. Dlaczego jeszcze warto częściej sięgać po pomidory? Podpowiadamy, jak wpływają one na organizm oraz podajemy szybki przepis na sałatkę z zielonych pomidorów.

Spis treści

Czy warto jeść pomidory? Tak wpływają na organizm człowieka

Pomidory to warzywa o wysokiej wartości odżywczej, które stanowią znakomite źródło witamin i związków mineralnych. W galerii podpowiadamy, co się dzieje z organizmem, gdy regularnie po nie sięgasz.

Jaki wpływ na organizm mają pomidory?

Właściwości odżywcze pomidorów. Ile kalorii mają pomidory?

Pomidory na stałe zagościły w naszej kuchni i często dodawane są do sosów, past kanapkowych oraz sałatek. Zaliczane są do warzyw, chociaż z punktu widzenia botanicznego są owocami, ponieważ posiadają pestki. Istnieje wiele rodzajów pomidorów, chociaż najpopularniejsze w naszym kraju stały się gałązkowe, malinowe oraz niezwykle smaczne pomidorki koktajlowe.

Czytaj także: Ułatwi odchudzanie, wzmocni serce, wygładzi skórę. Zimą lepszy od pomidorów. Dlaczego warto pić sok pomidorowy? Wypróbuj jego właściwości

Pomidory są niskokaloryczne, ponieważ porcja 100 g stanowi źródło ok. 17 kcal. Dodatkowo znajdziemy w nich 0,9 g białka, 3 g węglowodanów i śladowe ilości tłuszczy – 0,2 g. To również dobre źródło błonnika pokarmowego (1,2 g na 100 g), który wspiera prawidłową pracę jelit, przyspiesza usuwanie z organizmu toksyn i produktów przemiany materii, a także zmniejsza ryzyko rozwoju zaparć i raka jelita grubego.

Warzywa te w ponad 94 proc. składają się z wody, dlatego regularne spożywanie ich korzystnie wpływa na nawodnienie organizmu.

Co sprawia, że pomidory są tak cennym produktem spożywczym? To zasługa głównie likopenu – związku o silnym działaniu przeciwutleniającym, czyli chroniącym komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Substancja ta wspiera również funkcjonowanie plamki żółtej oka i zimniejsza ryzyko jej zwyrodnienia.

W przetworach pomidorowych jest nawet 2 razy więcej likopenu niż w świeżym warzywie. Dlatego warto częściej sięgać po kiszone lub suszone pomidory, a także soki i przeciery bez konserwantów.

Dodatkowo porcja 100 g tego warzywa jest źródłem:

  • witaminy A – 833 jednostek międzynarodowych (IU),
  • witaminy B1 – 0,037 mg,
  • witaminy B2 – 0,019 mg,
  • witaminy B3 – 0,594 mg,
  • witaminy B6 – 0,08 mg,
  • kwasu foliowego – 15 µg,
  • witaminy E – 0,54 mg,
  • witaminy K – 7,9 µg,
  • witaminy C – 13,7 mg
  • wapnia – 10 mg,
  • magnezu – 11 mg,
  • żelaza – 0,27 mg,
  • potasu – 237 mg,
  • cynku – 0,17 mg.

Niestety pomidory są mocno alergizującym produktem, dlatego jeśli po ich zjedzeniu pojawi się świąd, pokrzywka lub duszność należy udać się na konsultację lekarską.

Sałatka z zielonych pomidorów – zachowaj smak lata na dłużej

Przepis na sałatkę z zielonych pomidorów jest niezwykle prosty i nie wymaga użycia dużej ilości składników. Takie przetwory to doskonały dodatek do dań głównych, a także różnego rodzaju przekąsek. Sałatkę najlepiej przygotowywać w lipcu lub na początku sierpnia, ponieważ wtedy pojawia się najwięcej krajowych pomidorów.

Składniki na sałatkę:

  • 1 kg zielonych pomidorów,
  • 2 duże cebule,
  • płaska łyżka soli,
  • 500 ml wody,
  • 125 ml octu,
  • 150 g cukru,
  • 3 łyżki oleju,
  • kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu,
  • kilka liści laurowych.

Jak przygotować sałatkę z zielonych pomidorów?

  1. Pomidory umyj, wykrój twarde części, a następnie pokrój w cienkie plastry. Włóż pomidory do miski, wsyp łyżkę soli, wymieszaj, przykryj gazą i odstaw na 15 godzin w temperaturze pokojowej, aby warzywa wypuściły sok.
  2. Cebule obierz i pokrój w piórka lub grubą kostkę, a następnie sparz we wrzącej wodzie.
  3. Zlej sok z pomidorów, a następnie dodaj do nich cebulę i dokładnie wymieszaj.
  4. Do małych słoików wkładaj pomidory z cebulą (do 3/4 wysokości słoika), a następnie kilka ziaren pieprzu, gorczycy, ziela angielskiego i po jednym liściu laurowym.
  5. Wodę, ocet, cukier i olej wymieszaj, a następnie gotuj aż do momentu rozpuszczenia się cukru.
  6. Przygotowaną zalewę od razu przelej do słoików i dokładnie zamknij. Sałatkę możesz odwrócić do góry dnem po to, aby słoiki się zawekowały. Gdy sałatka ostygnie schowaj ją w zaciemnione miejsce na 4-5 tygodni.
  7. Gotową sałatkę możesz użyć jako dodatek do dań głównych i przystawek.
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia