Spis treści
Czy sól jest zdrowa czy nie? Ile powinno się jeść soli dziennie?
Sól kuchenna, morska czy himalajska, bez względu na rodzaj jest nam niezbędna do życia. Zawiera ona bowiem podstawowy elektrolit konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, czyli chlorek sodu. Sód to pierwiastek, który bierze udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej. Wpływa on na utrzymanie odpowiedniej objętości płynów w organizmie oraz ciśnienia tętniczego krwi. Wspomaga także układ nerwowy oraz działanie mięśni, w tym serca. Reguluje produkcję kwasu solnego w żołądku.
Co oznacza chęć na słone jedzenie? Zobacz, jakie może mieć przyczyny
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i towarzystw naukowych takich jak polskie Naukowe Centrum Edukacji Żywieniowej powinniśmy spożywać maksymalnie do 6 g soli dziennie, co odpowiada jednej płaskiej łyżeczce od herbaty. Dodatkowo według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association) do optymalnego funkcjonowania organizm potrzebuje nie więcej niż 500 mg sodu dziennie, czyli nawet mniej niż 1/4 łyżeczki.
Oczywiste jest więc, że nasza dieta obfituje w zbyt duże ilości soli. Nie chodzi tu tylko o dosalanie pokarmów solą z solniczki, ale też o gotowe produkty, nawet słodkie, które zawierają duże ilości soli. Ze względu na to, że wzbogaca ona smak potrawy, jest wykorzystywana przez producentów żywności do uatrakcyjniania smaku wielu produktów.
W sumie zjadamy za dużo soli spożywając produkty, w których nawet nie podejrzewamy, że jest mnóstwo soli takie jak pieczywo, pizza, kotlety, warzywa konserwowe i z puszki, płatki śniadaniowe, zupy w proszku, gotowe sosy, sery żółte, a nawet słodycze. Zbyt dużo soli w diecie grozi poważnymi chorobami w tym nadciśnieniem tętniczym, wzrostem ryzyka udaru mózgu i zawału serca, kamicą nerkową, osteoporozą czy nowotworami np. żołądka lub jelit.
Co oznacza chęć na słone jedzenie? Czym zastąpić słone przekąski?
Od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na przekąszenie czegoś słonego. Jednak ciągła ochota na słone produkty i przekąski takie jak chipsy, paluszki, frytki, pizza, krakersy czy solone orzeszki może mieć poważne przyczyny i być sygnałem od organizmu, że coś jest nie tak.
Tak zmniejszysz ilość soli w diecie lub zastąpisz sól i słone przekąski:
- przyprawy – do potraw zamiast soli dodawaj czosnek, zioła, czarny pieprz, ocet lub cytrynę,
- warzywa z puszki płucz przed przygotowaniem z nich potraw,
- czytaj etykiety – unikaj produktów, które na jednym z początkowych 3-4 miejsc mają sól. Sprawdzaj też tabele z ilością soli w produkcie. Eksperci za bezpieczne uznają te, które zawierają do 140 mg sodu na porcję,
- pij więcej wody – ochota na słone często wynika z odwodnienia, dlatego zwiększ ilość wypijanej wody i pij ok. 2 litrów dziennie. Dzięki temu zmniejszysz także apetyt i nie będziesz podjadać innych przekąsek, co pozwoli ci zadbać o sylwetkę i właściwą wagę,
- zadbaj o dietę – jedz więcej warzyw i owoców, również suszonych czy w postaci chipsów warzywnych pieczonych w piekarniku z dodatkiem ziół, a także orzechów, nasion i roślin strączkowych.
- niezdrowe słone przekąski zastąp zdrowymi – takimi jak np. ogórki kiszone, kiszona kapusta lub soki z kiszonek czy kefir. Produkty fermentowane owszem zawierają sól, ale mają też zdrowe bakterie , które dobroczynnie wpływają na pracę jelit, trawienie i cały organizm.
Pamiętaj, że sól uzależnia tak samo jak cukier, dlatego im częściej sięgasz po słone przekąski, tym możesz mieć większą na nie ochotę. Może się ona pojawiać o określonych porach np. podczas wieczornego oglądania filmu czy w czasie spotkania z przyjaciółmi, ponieważ organizm kojarzy te okoliczności z sięganiem po słone produkty.
Masz ciągle chęć na słone jedzenie? To może być objaw problemów ze zdrowiem
- What causes salt cravings? Medical News Today
- Jak sprawdzić, ile soli zawiera produkt Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej