Dlaczego nie mogę przytyć?
Pierwszym ważnym krokiem jest analiza swojej diety. Być może posiłki składają się z niskokalorycznych produktów takich jak owoce i warzywa. W takim przypadku należy zwiększyć ilość białka (jajka, mleko, mięso) tłuszczy (tłuste ryby morskie, awokado, nasiona, orzechy, len, oliwa z oliwek) oraz węglowodanów złożonych (pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, rośliny strączkowe).
Jeżeli brakuje ci apetytu i nie masz ochoty na jedzenie, możliwe że posiłki, które jesz, są mało urozmaicone. Dodaj do diety nowe smaki i produkty, a dodatkowo pobudzisz apetyt i czerp radość z jedzenia.
Ważnym aspektem jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie odpowiednich badań krwi, aby sprawdzić, czy problem z przytyciem nie jest spowodowany chorobą. Nadczynność tarczycy, choroba wrzodowa oraz niektóre nowotwory ograniczają wchłanianie składników odżywczych do organizmu.
Jak przytyć? Praktyczne sposoby
Zwiększ kaloryczność posiłków
Warto zwiększyć kaloryczność poprzez proporcjonalne zwiększenie ilości produktów w posiłkach takich jak makaron, kasza, strączki. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zjeść zwiększonych porcji, to do diety warto włączyć więcej zdrowych tłuszczy takich jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Można też polać łyżką oleju gotowe danie, np. spaghetti czy zupę lub dodać olej do dressingu do sałatek. Łyżka oleju rzepakowego (14 g) to około 124 kalorie!
Dodaj orzechy!
Orzechy, nasiona, pestki czy masło orzechowe są bogatym źródłem dobrych i zdrowych kalorii. Produkty te można dodać zarówno do mięsa, sosu, jak i do wypieków. Orzechy i masło orzechowe są idealnym dodatkiem do owsianek, smoothie, sałatek, burgerów czy zup.
Jedz regularnie
Regularne spożywanie posiłków jest bardzo ważnym aspektem zarówno przy zrzucaniu jak i w przybieraniu kilogramów. Regularność w diecie pozwoli nam oduczyć się złych nawyków takich jak podjadanie czy pomijanie posiłków. Pomocne może okazać się planowanie posiłków i przygotowywanie ich na zapas.
Ćwicz!
Aktywność fizyczna bardzo pobudza apetyt i może okazać się kluczem w zwiększaniu masy ciała, jednak ważne jest dobranie odpowiednich ćwiczeń do rodzaju diety.
Jeżeli celem jest zwiększenie wagi, zdecydowanie należy zrezygnować z biegania, jazdy na rowerze czy wszelkiego rodzaju ćwiczeń cardio. Warto skupić się na ćwiczeniach siłowych takich jak martwy ciąg czy przysiady – pozwoli to na zbudowanie masy mięśniowej.
Kalkulator kalorii
Aby sprawdzić ile kalorii dziennie należy przyjąć, warto skorzystać z tzw. kalkulatora kalorii dostępnego za darmo w Internecie. Po wpisaniu wieku, wagi, wzrostu, płci, poziomu aktywności fizycznej oraz celu – schudnięcie, przytycie, utrzymanie wagi – kalkulator oblicza, ile kalorii powinniśmy dziennie przyjąć, aby osiągnąć odpowiednią dla nas wagę.