Budzisz się o 4 rano? Eksperci podają powody, dlaczego tak się dzieje

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zdarza ci się obudzić o 4 nad ranem i mieć problem z ponownym zaśnięciem? Okazuje się, że z tym problemem zmaga się wiele osób. Dlaczego budzisz się zawsze o 4 rano? Eksperci ds. snu wyjaśniają, co może być powodem pobudki o tej konkretnej godzinie.

Spis treści

Co oznacza budzenie się o 4?

Pobudka o 4 rano bez budzika zdarza ci się częściej, niż byś sobie tego życzyła? Co to oznacza? Czy jest się czym martwić?

– Zaczynamy doświadczać mniej głębokiego snu po około czterech do pięciu godzinach – mówi Lisa Artis, zastępca dyrektora generalnego The Sleep Charity.

Zdrowi dorośli potrzebują co najmniej siedmiu godzin snu na dobę. Niemowlęta, małe dzieci i nastolatki potrzebują jeszcze więcej snu, aby umożliwić im wzrost i rozwój.
Zdrowi dorośli potrzebują co najmniej siedmiu godzin snu na dobę. Niemowlęta, małe dzieci i nastolatki potrzebują jeszcze więcej snu, aby umożliwić im wzrost i rozwój. tirachardz/freepik

Będąc w lżejszej fazie snu, znacznie łatwiej się budzimy. Wiele osób zasypia około godziny 23:00, przez co pobudka o 4 rano jest bardziej prawdopodobna. Co oprócz fazy snu może na to wpływać? Powodów może być wiele. Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć, co sprawia, że budzisz się o 4 rano.

O której godzinie kłaść się spać? Ta pora jest najlepsza na zaśnięcie

O której godzinie kłaść się spać? Ta pora jest najlepsza na zaśnięcie

Sen jest jedną z trzech najważniejszych funkcji życiowych. Obok jedzenia i picia musimy dostarczać naszemu organizmowi nocny wypoczynek. Poranne ptaszki i nocne marki zazwyczaj mają inną porę kładzeni...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Czy hormony mogą wpływać na sen?

Sen jest regulowany przez twój wewnętrzny zegar lub rytm dobowy. Najważniejsze i najbardziej znane to cykl snu i czuwania.

– Sen jest regulowany przez poziomy dwóch hormonów: melatoniny i kortyzolu, które podlegają regularnemu 24-godzinnemu wzorcowi. Melatonina pomaga ci zasnąć, podczas gdy kortyzol pomaga ci wstać i nie pozwala zasnąć – tłumaczy ekspertka ds. snu.

W zapobieganiu nocnym pobudkom pomaga kontrolowanie poziomu hormonów. Warto w swoją codzienną wieczorną rutynę włączyć wyciszanie

– Zaangażuj się w uspokajające czynności przed snem, takie jak czytanie, słuchanie kojącej muzyki lub ćwiczenie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie lub medytacja – radzi dr Mariyam H. Malik, lekarka pierwszego kontaktu w Pall Mall Medical.

Ciemność daje ci się we znaki? Poznaj 7 sposobów na regenerację po pracy

Ciemność daje ci się we znaki? Poznaj 7 sposobów na regenerację po pracy

Kiedy nadchodzi czas długich i ciemnych wieczorów zmęczenie i ospałość to codzienność wielu z nas. Czy podobnie jak ja, po pracy odczuwasz takie znużenie, że nie masz siły na nic, co masz w planach? S...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak niebieskie światło wpływa na sen? Lepiej odłóż telefon

Twoje oczy nie radzą sobie dobrze z blokowaniem niebieskiego światła, przez co prawie całe światło przechodzi bezpośrednio do tylnej części siatkówki, która pomaga mózgowi przekształcać światło w obrazy. Ekspozycja na wszystkie kolory światła pomaga kontrolować rytm dobowy. To właśnie niebieskie światło – bardziej niż jakikolwiek inny kolor – zakłóca zdolność organizmu do przygotowania się do snu.

– Niebieskie światło z urządzeń elektronicznych może hamować produkcję melatoniny. Staraj się unikać ekranów przez co najmniej dwie godziny przed snem lub używaj filtrów niebieskiego światła. Najlepiej jest ładować je w oddzielnym pomieszczeniu przez noc – mówi dr Malik.

Chcesz dobrze spać? Sięgnij po herbatki i zioła na sen. One naprawdę działają

Chcesz dobrze spać? Sięgnij po herbatki i zioła na sen. One naprawdę działają

Co pić na noc? Jeżeli chcesz wspomóc swój sen, sięgnij wieczorem po herbatki i zioła. Jest takich kilka, których szczególnie pomocne działanie potwierdzono w naukowy sposób. Poznaj najlepsze napoje, k...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Czy jedzenie ma wpływ na sen? Twoja dieta ma znaczenie

Niektóre pokarmy, napoje i sposoby odżywiania mogą prowadzić do mniejszej ilości snu lub niższej jakości snu. Dr Malik wśród winowajców zakłóconego snu wymienia m.in.:

  • kofeinę,

  • obfite posiłki,

  • alkohol,

  • cukier,

  • brak magnezu lub witamin z grupy B.

Lekarka podkreśla, że szczególny wpływ na twój sen mogą mieć cukier i węglowodany.

– Dieta bogata w cukier i rafinowane węglowodany może powodować wahania poziomu cukru we krwi, prowadząc do czuwania w nocy – mówi.

Aby ograniczyć liczbę przebudzeń o nieludzkiej porze, zastosuj kilka zmian w swoim wieczornym odżywianiu się. Zamiast przekąsek na bazie węglowodanów lub słodyczy, wybierz pokarmy bogate w białko i magnez, takie jak jajka na twardo, twarożek, pestki dyni, szpinak, gorzka czekolada, orzechy nerkowca, udka z kurczaka lub indyka. Białko może złagodzić nocny głód, a magnez wspomaga sen. Zobacz też, jakie produkty są bogate w melatoninę.

7 napojów na lepszy sen. Co pić, a czego nie pić wieczorem?

7 napojów na lepszy sen. Co pić, a czego nie pić wieczorem?

Dzień warto zacząć szklanką wody z dodatkami. Ale czym go zakończyć? Co najlepiej pić przed snem? Jest kilka napojów, które mogą pomóc łatwiej zasnąć i poprawić jakość snu. Jeżeli masz problemy z zasy...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Czy wstawanie w nocy do toalety jest normalne?

Jeżeli często wstajesz w nocy, żeby zrobić siku, to warto się zastanowić, co może być tego powodem. Może to być wypijane zbyt dużej ilości płynów wieczorem, twoja dieta lub choroba. Zacznij od obserwacji i ograniczenia spożywania płynów na ok. dwie godziny przed snem.

– Staraj się nie pić nadmiernych ilości płynów przed snem – radzi dr Malik. – Ważne jest, aby pozostać nawodnionym, ale staraj się nie pić niczego przez około dwie godziny przed zwykłą porą snu. Idź do toalety przed pójściem spać, aby opróżnić pęcherz – dodaje.

Musisz kilka razy wstawać siku, zanim zaśniesz? Poznaj powody

Musisz kilka razy wstawać siku, zanim zaśniesz? Poznaj powody

Znasz to uczucie, kiedy kładziesz się wieczorem do łóżka, już masz zasnąć, już robi ci się błogo, ale coś nie daje ci zasnąć? Wiesz, że musisz wstać, żeby zrobić siku. Idziesz, sikasz, kładziesz się z...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Na sen wpływa twój wiek i etap życia

Starzejąc się, sen staje się bardziej zakłócony. Zmieniają się wzorce snu, a u osób starszych do zaburzeń snu mogą przyczyniać się różne czynniki. Niektóre typowe przyczyny zaburzeń snu u osób starszych obejmują zmiany rytmu dobowego, zmniejszoną produkcję melatoniny, schorzenia lub leki oraz potencjalne zaburzenia snu. Może to również dotyczyć kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

– Hormony reprodukcyjne – estrogen i progesteron – są powiązane z hormonami snu i relaksu, melatoniną i serotoniną – Lisa mówi Artis. – Kiedy estrogen zaczyna spadać przed i w trakcie menopauzy, może to powodować zakłócenia w działaniu hormonu promującego sen – melatoniny, co oznacza, że nie jest on w stanie odpowiednio zrównoważyć kortyzolu. Kiedy tak się dzieje, wpływa to na zdolność zasypiania i utrzymywania snu.

Słabnący estrogen mogą sygnalizować powtarzające się uderzenia gorąca, nocne poty, sucha skóra i niskie libido. Artis zaleca włączenie do diety pokarmów o wysokiej zawartości fitoestrogenów w ciągu dnia.

– Fitoestrogeny naśladują naturalne estrogeny występujące w organizmie. W konsekwencji mogą wiązać się z receptorami estrogenu w organizmie i wywoływać podobne efekty.

Produkty, po które warto sięgnąć, to m.in.:

  • soczewica,

  • fasola,

  • ciecierzyca,

  • tofu,

  • edamame,

  • szpinak,

  • kalafior,

  • brokuły.

6 produktów, których lepiej nie jeść na kolację. Co pogarsza jakość snu?

6 produktów, których lepiej nie jeść na kolację. Co pogarsza jakość snu?

Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli śpimy za mało lub jakość naszego snu jest kiepska, wzrasta ryzyko wielu chorób. Jedzenie niektórych produktów przed snem znac...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Czy stres powoduje problemy ze snem?

Stres nie jest dobry dla snu. Jeżeli często budzisz się o 4 rano lub często się przebudzasz, bo martwisz się lub masz stresujące sny, jest kilka rzeczy, które mogą pomóc.

– Trzymaj dziennik przy łóżku i zapisuj swoje zmartwienia przed pójściem spać. Ta praktyka może pomóc pozbyć się zmartwień z umysłu i przelać je na papier, dzięki czemu łatwiej będzie je tymczasowo porzucić – podpowiada dr Malik.

Wypróbuj też ćwiczenie uważności, medytację przed snem lub jogę nidrę.

To jak mycie zębów dla umysłu. Co to jest joga nidra?

To jak mycie zębów dla umysłu. Co to jest joga nidra?

Joga nidra zrelaksuje, wyciszy i wpłynie na poprawę jakości snu. O tej praktyce mówi się, że jest dla naszego umysły jak mycie zębów – potrzebna i niezbędna. Jeżeli chcesz zrobić dla siebie coś dobreg...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna Dąbrowska
Najważniejszy w sypialni jest materac a jego jakość przekłada się na jakość snu. Certyfikowane medycznie materace Magniflex z innowacyjnych materiałów, nie tylko wspierają zdrowie kręgosłupa, ale także zapewniają komfort. Poza tym dzięki nowoczesnym technologiom, jak podwójny komfort w materacach, możliwe jest dopasowanie warunków snu do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, nawet jeśli śpią we dwoje.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia