Spis treści
Czy robaki są trujące?
Jadalne owady, nazywane potocznie robakami do jedzenia, to produkty dopuszczone w Unii Europejskiej jako bezpieczne do spożycia od początku 2018 roku. To tzw. nowa żywność, a zezwolenie dotyczy trzech gatunków owadów. Są one uznawane za odżywcze, a ich sięganie ma być korzystne dla środowiska. W porównaniu z tradycyjną żywnością mogą jednak stwarzać dodatkowe zagrożenia dla zdrowia.
W wykazie nowej żywności znalazły się:
- larwy mącznika młynarka (Tenebrio molitor),
- mrożona, suszona i sproszkowana szarańcza wędrowna (Locusta migratoria),
- mrożony, suszony i sproszkowany świerszcz domowy (Acheta domesticus).
Czytaj też: Jak smakują owady?
Przekąski z owadów, a także mąkę czy produkty z jej dodatkiem można kupić nie już tylko w internecie. Jest jednak bariera psychiczna – i słusznie. Nie bez powodu robaki kojarzą się nam z chorobami.
Czy warto jeść owady? Uwaga na pasożyty
Niedocenianym zagrożeniem związanym z konsumpcją owadów jest możliwość zarażenia się pasożytami. Ryzyko to ocenili badacze z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Już w 2019 r.
Gdy zbadano farmy owadów, w przeszło 80 proc. z nich, a w ponad 35 proc. były obecne pasożyty zwierzęce, a w 30 proc. wykryto pasożyty potencjalnie chorobotwórcze dla człowieka. Dr Remigiusz Gałęcki z Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz wziął udział również w nowych badaniach.
„Owady mogą być źródłem zagrożeń biologicznych, w tym bakterii powodujących choroby przenoszone drogą pokarmową, a żywność na bazie owadów może zostać skażona na wszystkich etapach produkcji, dostawy i konsumpcji – czytamy w pracy opublikowanej na łamach „Foods”. – Także inne zagrożenia biologiczne związane z hodowlą owadów, takie jak wykorzystanie organicznych strumieni bocznych i odpadów spożywczych w żywieniu owadów, są często lekceważone.”
Jednym z kluczowych zagrożeń zidentyfikowanych przez EFSA w przypadku jadalnych owadów są priony. Mogą one stanowić wektor chorób prionowych od przeżuwaczy w związku ze skażeniem substratów stosowanych w hodowli owadów.
Autorzy zwracają uwagę zwłaszcza na problem bezpieczeństwa mikrobiologicznego jedzenia owadów. Mogą być one wektorem przenoszącym patogeny takie jak bakterie z rodzaju Bacillus i Clostridium, jednak jako największe zagrożenia wymienia się produkujące werotoksynę szczepy Escherichia coli, Listeria monocytogenes oraz bakterie Salmonella i Staphylococcus. Dotyczą one spożycia nieprzetworzonych produktów z owadami oraz na ich bazie. Bezpieczniejsze są więc robaki suszone i mielone niż te mrożone.
W przypadku żuków z rodziny, do której należy też mącznik, może rozwinąć się kantarioza, gdy dochodzi do zagnieżdżenia się owadów w układzie moczowo-płciowym, pokarmowym czy zatokach przynosowych, jednak w przypadku stosowanych larw ryzyka tego na szczęście nie ma.
Jest jednak jeszcze problem, który dyskwalifikuje owady jako pożywienie szerszej grupy ludzi, a mianowicie alergików.
Alergia na robaki do jedzenia
Jedzenie robaków to istotne ryzyko dla osób z alergiami. W przypadku stawonogów WHO skatalogowało jak dotąd 239 różnych alergenów. Należą do nich zwłaszcza związki chityny, z której zbudowane są pancerze, ale także oskórek ich larw.
Regularne spożywanie związków chityny upośledza wchłanianie ważnych związków odżywczych z pożywienia, m.in. zmniejsza strawność tłuszczów i obniża we krwi poziom witaminy D i witaminy A.
Objawy reakcji wywołanych przez alergeny owadów są niespecyficzne i mogą stanowić zagrożenie dla życia. Należy do nich bowiem:
- anafilaksja,
- astma alergiczna,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- rumień skórny,
- pokrzywka,
- częstoskurcz serca,
- niedociśnienie,
- utrata przytomności.
Przy spożywaniu owadów mogą ponadto wystąpić także krzyżowe reakcje alergiczne w przypadku osób uczulonych na owoce morza, a także tych z alergią na roztocze kurzu domowego.
Immunogenne działanie mogą mieć także własne pasożyty owadów w postaci pajęczaków oraz ich odchody. Alergeny mogą być także zanieczyszczeniem pochodzącym z pasz i dodatków w hodowli owadów. Mogą być wśród nich także ślady glutenu, niebezpieczne dla osób z celiakią.
Jeszcze mniej mówi się na temat innych skażeń z pożywienia dla robaków do jedzenia. Są wśród nich m.in. dioksyny, które należą do najbardziej toksycznych związków.
Bezpieczeństwo jedzenia robaków jest więc kwestią ich właściwej produkcji i kontroli jakości gotowego produktu. Tak, jak w przypadku innych wyrobów, tu również będzie dochodzić do incydentów powodujących wycofywanie z rynku. Zagrożenia są jednak mniej znane niż w przypadku konwencjonalnej żywności i o tym właśnie powinniśmy pamiętać, sięgając po nowość.
- Owady – nowa żywność Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
- A parasitological evaluation of edible insects and their role in the transmission of parasitic diseases to humans and animals PLoS One
- Foodborne Diseases in the Edible Insect Industry in Europe—New Challenges and Old Problems
- Chitin induces accumulation in tissue of innate immune cells associated with allergy Nature