Pasożyty ludzkie - najczęstsze pasożyty
Pasożyty są przyczyną wielu schorzeń, choć nieczęsto podczas diagnostyki bierze się je pod uwagę w pierwszej kolejności. Człowiek jest nosicielem sporej grupy pasożytów zarówno układu pokarmowego, jak i skórnych. Mimo wyraźnej poprawy standardów higienicznych oraz medycznych, pasożyty ludzkie wciąż stanowią poważny problem (nie tylko pasożyty u dzieci, ale i u dorosłych). Poniżej znajduje się zestawienie kilku najczęściej występujących pasożytów ludzkich wraz z opisem objawów i chorób, jakie wywołują.
Pasożyty układu pokarmowego
Owsik (Enterobius vermicularis)
W Polsce, a także większości krajów w klimacie umiarkowanym jest najczęściej występującym pasożytem - wykrywa się go u 17 proc. dorosłych i 38 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Owsik ludzki ma tylko jednego żywiciela. Zakażenie wiąże się z połknięciem jaj, które przenoszą się na ręce i pod paznokcie w trakcie korzystania z toalety, drapania miejsc intymnych, korzystania z pościeli lub ręczników wspólnych z osobą zakażoną. Owsik bytuje w jelicie grubym człowieka.
Jakie choroby są przenoszone przez koty i psy? Czym i jak mo...
Glista ludzka (Ascaris lumbricoides)
To nicień o dość skomplikowanym cyklu życiowym. Człowiek zaraża się połykając jajo z larwą w środku. Wędrując pomiędzy układem pokarmowym a drogami oddechowymi, glista przechodzi cykl dojrzewania i staje się gotowa do rozrodu. Jaja dojrzewają poza organizmem żywiciela, najczęściej w glebie. Oznacza to, że glistą nie można zarazić się od innej osoby. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas jedzenia niemytych warzyw oraz picia zanieczyszczonej wody.