Co stanie się z Twoim organizmem, jeśli będziesz jeść jajka każdego dnia? Czy podnoszą poziom cholesterolu? Poznaj fakty i mity na temat jaj

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Jajka są stałym elementem diety większości z nas. Jednak, jak się okazuje, powstało wokół nich wiele legend i niedopowiedzeń. Co jest faktem, a co mitem? Aby je poznać przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jajka są stałym elementem diety większości z nas. Jednak, jak się okazuje, powstało wokół nich wiele legend i niedopowiedzeń. Co jest faktem, a co mitem? Aby je poznać przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jane Doan / Pexels
Jajko na miękko, jajko faszerowane, a może na twardo? Sposobów przygotowania tego wyjątkowego produktu jest naprawdę wiele. Ponieważ sięgamy po nie naprawdę często, zastanawiamy się ile jajek tygodniowo możemy zjeść? Okazuje się, że całkiem sporo i to naprawdę z dobrym skutkiem dla naszego zdrowia. Sprawdź, jakie właściwości mają jajka, ile mają kalorii i jaka jest zależność między ich jedzeniem a cholesterolem.

Spis treści

Fakty i mity o jajkach – wiesz co jest prawdą, a co kłamstwem?

Odwieczne pytanie brzmi: ile jajek można zjeść tygodniowo? Szacuje się, że przeciętny Polak zjada 4,5 sztuki w ciągu siedmiu dni, a statystyczna Polka sięga w tym czasie po 3 jajka. Czy to odpowiednia liczba?

Odpowiedź jest zależna od badań, na których się opiera. „Normy żywienia dla populacji Polski” z 2017 r. sugerują, że osoby zdrowe, bez zwiększonego poziomu cholesterolu mogą spożywać do 7 jaj tygodniowo, czyli średnio jedno jajko dziennie. Choć są także specjaliści, którzy twierdzą, że zdrowe osoby mogą jeść jajka bez ograniczeń.

Czytaj także: Jedz jajka, a zadbasz o zdrowie serca. Są odżywcze i nie podwyższają poziomu cholesterolu we krwi. Ile jajek tygodniowo można jeść?

Czego jeszcze nie wiemy o jajkach? Zastanawiamy się, czy jest w nich laktoza oraz czy kobiety karmiące piersią mogą je spożywać, jeśli nie mają alergii. Poznaj odpowiedzi te i na inne najczęściej zadawane pytania dotyczące jajek. Znajdziesz je w naszej galerii.

Poznaj fakty i mity dotyczące jajek

Czy jajka są zdrowe? Jak ich codzienne jedzenie wpływa na nasz organizm?

Jajka są jednym z pełnowartościowych źródeł białka. Sięgamy po nie chętnie, przygotowując zarówno śniadania, jak i desery czy sałatki. Doceniamy ich smak i walory odżywcze.

W jednym średnim jajku (ok. 58 g) znajdziemy od 67 do 93 kcal i następujące witaminy i minerały:

  • witamina A – 16 proc. referencyjnej wartości spożycia (RWS),
  • witamina D – 32 proc. RWS,
  • witamina B2 – 18 proc. RWS,
  • witamina B12 – 56 proc. RWS,
  • kwas foliowy – 12 proc. RWS,
  • biotyna – 20 proc. RWS,
  • kwas pantotenowy – 12 proc. RWS,
  • cholina – 36 proc. RWS,
  • fosfor – 13 proc. RWS,
  • jod – 17 proc. RWS,
  • selen – 22 proc. RWS.

Dotychczas uważano, że codzienne spożywanie jajek wpływa na gospodarkę lipidową i podnosi poziom cholesterolu we krwi, jednak obecnie odchodzi się od tego przekonania. Jedzenie jajek przy równoczesnym zachowaniu umiaru w produktach zawierających tłuszcze zwierzęce (boczek, smalec, potrawy smażone i typu fast food) nie powinno podwyższyć poziomu cholesterolu we krwi.

Zobacz także: Jakie jajka są najzdrowsze? Przygotuj je w ten sposób, aby skorzystać ze wszystkich wartości odżywczych. Lepsze jajka na miękko czy sadzone?

Codzienne spożywanie jajek może zmniejszyć ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 i wpłynąć dobroczynnie na układ krążenia. Jest wskazane dla kobiet ciężarnych oraz pomaga w ograniczeniu apetytu, co jest szczególnie wskazane u osób będących na diecie odchudzającej.

od 16 lat
Wideo

Akcja czad / DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia