Spis treści
Fakty i mity o jajkach. Czy wiesz, ile można zjeść ich tygodniowo?
Odwieczne pytanie brzmi: ile jajek dziennie można zjeść? Szacuje się, że przeciętny Polak zjada 4,5 sztuki w ciągu siedmiu dni, a statystyczna Polka sięga w tym czasie po 3 jajka. Czy to odpowiednia liczba?
Odpowiedź jest zależna od badań, na których się opiera. „Normy żywienia dla populacji Polski” z 2017 r. sugerują, że osoby zdrowe, bez zwiększonego poziomu cholesterolu mogą spożywać do 7 jaj tygodniowo, czyli średnio jedno jajko dziennie. Choć są także specjaliści, którzy twierdzą, że zdrowe osoby mogą jeść jajka bez ograniczeń.
Czego jeszcze nie wiemy o jajkach? Zastanawiamy się, czy jest w nich laktoza oraz czy kobiety karmiące piersią mogą je spożywać, jeśli nie mają alergii. Poznaj odpowiedzi te i na inne najczęściej zadawane pytania dotyczące jajek. Znajdziesz je w naszej galerii.
Przeczytaj także: Ile gotować jajko: na miękko i na twardo?
Czy jajka są zdrowe? Jak ich codzienne jedzenie wpływa na nasz organizm?
Jajka są jednym z pełnowartościowych źródeł białka. Sięgamy po nie chętnie, przygotowując zarówno śniadania, jak i desery czy sałatki. Doceniamy ich smak i walory odżywcze.
Zobacz też: Katar, kaszel i duszności od pisanek? Ekspert podkreśla: jajka lepiej malować naturalnymi barwnikami
W jednym średnim jajku (ok. 58 g) znajdziemy od 67 do 93 kcal i następujące witaminy i minerały:
- witamina A – 16 proc. referencyjnej wartości spożycia (RWS),
- witamina D – 32 proc. RWS,
- witamina B2 – 18 proc. RWS,
- witamina B12 – 56 proc. RWS,
- kwas foliowy – 12 proc. RWS,
- biotyna – 20 proc. RWS,
- kwas pantotenowy – 12 proc. RWS,
- cholina – 36 proc. RWS,
- fosfor – 13 proc. RWS,
- jod – 17 proc. RWS,
- selen – 22 proc. RWS.
To Cię zainteresuje: Grażyna Wolszczak nie je jajek!
Dotychczas uważano, że codzienne spożywanie jajek wpływa na gospodarkę lipidową i podnosi poziom cholesterolu we krwi, jednak obecnie odchodzi się od tego przekonania. Jedzenie jajek przy równoczesnym zachowaniu umiaru w produktach zawierających tłuszcze zwierzęce (boczek, smalec, potrawy smażone i typu fast food) nie powinno podwyższyć poziomu cholesterolu we krwi.
Codzienne spożywanie jajek może zmniejszyć ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 i wpłynąć dobroczynnie na układ krążenia. Jest wskazane dla kobiet ciężarnych oraz pomaga w ograniczeniu apetytu, co jest szczególnie wskazane u osób będących na diecie odchudzającej.
Źródła:
- Advice on eggs for mums and babies Eggo Info
- Home food fact checker Food Standars Agency
- Eggs, cholesterol, and heart disease Healthline