Spis treści
Czym jest majonez i ile ma kalorii?
Majonez to gęsty sos o kremowej konsystencji, którego głównymi składnikami są żółtka jajek, olej, musztarda i ocet lub sok z cytryny. Jest on nieodłącznym dodatkiem do wielkanocnych potraw takich jak jajka w majonezie, sałatka jarzynowa czy nawet babka wielkanocna z majonezem. Jednak ten gęsty i smaczny sos chętnie dodajemy również na co dzień do kanapek, surówek, ryb czy mięs.
Czytaj także: Kto nie powinien jeść majonezu? Tym osobom może zaszkodzić
Należy mieć na uwadze, że majonez jest produktem bardzo kalorycznym o dużej zawartości tłuszczu. Jedna łyżka majonezu (25 g) zawiera 166 kcal, 18 g tłuszczu i 4,2 g cholesterolu, a w 100 g produktu jest aż 700 kcal i 70 g tłuszczu! Majonez zawiera też nieduże ilości białka, węglowodanów, witamin i składników mineralnych.
Czytaj także: Odmładza i chroni mózg przed demencją. To znacznie zdrowszy zamiennik majonezu i margaryny
Choć zwolenników jedzenia majonezu i dodawania go niemal do wszystkich potraw jest wielu, to jednak powinni oni wiedzieć, że spożywanie tego smacznego sosu w nadmiarze może przynieść wiele szkody dla zdrowia. Takie są skutki częstego jedzenia majonezu!
Czy można jeść majonez codziennie?
We wszystkim należy zachować umiar. W przypadku majonezu jest to bardzo ważna zasada, ponieważ majonez w niewielkich ilościach może przynosić nawet korzystne rezultaty. Jednak sięganie po niego zbyt często wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla zdrowia. Związane to jest głównie z jego składem oraz zawartością substancji odżywczych.
Czytaj także: Ta maseczka działa jak botoks na włosy. Tani kosmetyk znajdziesz w lodówce
Kupując majonez w sklepie, zawsze należy czytać etykiety i wybierać produkt mający jak najkrótszą listę składników oraz niezawierający dodatków do żywności. Szczególnie należy unikać konserwantów czy emulgatorów takich jak:
- skrobia modyfikowana,
- sól wapaniowo-disodowa (E385),
- guma ksantanowa (E415),
- guma guar (E412),
- benzoesan sodu (E211).
Substancje te są szkodliwe dla zdrowia, a ich spożycie może powodować wystąpienie nudności, biegunek, wzdęć i bólów brzucha.
Najlepszym wyborem jest jednak własnoręczne zrobienie tego kremowego sosu. Domowy majonez jest bardzo łatwy do przygotowania i, mimo że nie da się go długo przechowywać, jak tego sklepowego to jednak jest on znacznie zdrowszy, bo nie zawiera chemicznych dodatków. W dodatku znika dużo szybciej, bo jest od niego smaczniejszy i nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Oczywiście pod warunkiem, że jemy go z umiarem, spożywając w ciągu dnia także inne, bardziej wartościowe składniki diety.
Zobacz, co się stanie, gdy codziennie będziesz sięgać po majonez.