
Wszystko jest dla ludzi, ale w nadmiarze szkodzi. Ta zasada sprawdza się szczególnie w odniesieniu do majonezu. Sprawdź w galerii, jakie zaskakujące efekty niesie ze sobą jedzenie majonezu.

Majonez sprzyja przybieraniu na wadze
Majonez jest bogaty w tłuszcze i kalorie, a spożywanie go w zbyt dużych ilościach może prowadzić do nadwagi i otyłości. Jedna łyżka majonezu (25 g) zawiera 166 kcal i 18 g tłuszczu. Może się wydawać, że to niewiele jednak dodając go do wielu potraw w ciągu dnia możemy skumulować jego ilość np. do 100 g produktu w których mieści się aż 700 kcal i 70 g tłuszczu! To prawie połowa dziennego zapotrzebowania na kalorie dla dorosłej, nie ćwiczącej osoby (jej zapotrzebowanie wynosi bowiem ok. 1600 – 2000 kcal/dobę).
Dodatkowo kupny majonez zawiera spore ilości cukru dodanego, który podwyższa jego wartość kaloryczną oraz zwiększa ryzyko nadwagi, chorób serca oraz cukrzycy typu 2.

Podwyższa poziom cholesterolu i obciąża serce
Jedna łyżka majonezu (25 g) zawiera około 1,6 grama tłuszczów nasyconych i 4,2 g cholesterolu. Zbyt częste sięganie po majonez może więc podwyższać poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi, co sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego np. miażdżycy.
Dodatkowo spożywanie tłuszczów nasyconych może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca takich jak zawał serca czy choroba niedokrwienna serca.

Przez majonez możesz mieć pryszcze
Majonez kupiony w sklepie bogaty jest w kwasy omega-6, a ma mniej omega-3. Zbyt duża ilość omega-6 może sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, które są również przyczyną występowania zmian skórnych takich jak pryszcze. Jeśli więc masz problem z trądzikiem zrezygnuj z jedzenia majonezu i innych tłustych produktów. Możesz zastąpić go majonezem domowym, który będziesz jeść raz na jakiś czas ale nie codziennie.