Spis treści
Właściwości zdrowotne żołędziówki
Kawa z żołędzi, inaczej zwana żołędziówką lub kawą partyzantów jest naturalną kawą, powstającą z odpowiednio przygotowanych żołędzi, czyli owoców drzewa dębu (Quercus).
Sprawdź też: Prosty przepis na nalewkę z żołędzi
Dąb owocuje wiosną, a żołędzie dojrzewają i spadają jesienią. Należy wspomnieć, że surowe nie nadają się do jedzenia, ponieważ zawierają duże ilości garbników, w tym kwasu taninowego, który w nadmiarze może być toksyczny dla organizmu.
Kawa, która powstaje z żołędzi może być znakomitym zamiennikiem tradycyjnej kawy, ponieważ nie zawiera kofeiny. Ma intensywny korzenny aromat oraz smak przypominający orzechy laskowe. Brak kofeiny sprawia, że żołędziówka nie jest gorzka, a wręcz ma słodki smak. Kawę z żołędzi można przygotować samodzielnie, jednak wymaga sporo pracy.
W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są kawy zawierające aż 95 proc. prażonych żołędzi, a pozostałą część stanowią naturalne przyprawy, głównie imbir, kardamon, wanilia lub goździki. Mniej popularna jest ziołowa wersja – z dodatkiem ziół prowansalskich.
Kawa z owoców dębu w większości składa się ze skrobi. W 100 g żołędziówki znajduje się również 5 g białka oraz 30 g tłuszczu, pozbawionego cholesterolu, co jest bardzo ważne w diecie chorych z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi.
Prażone żołędzie (w 100 g) są źródłem wielu składników mineralnych, takich jak:
- fosfor – 100 mg,
- żelazo – 1 mg,
- wapń – 50 mg,
- potas – 700 mg,
- miedź – 0,7 mg,
- mangan – 0,8 mg,
- magnez – 80 mg.
Dlaczego warto pić żołędziówkę?
Żołędziówka mimo braku kofeiny w składzie znakomicie dodaje energii, więc z powodzeniem może zastąpić naturalną czarną kawę. Poza pobudzającymi właściwościami picie żołędziówki wywołuje korzystne działanie:
- poprawia nastrój,
- daje uczucie sytości,
- redukuje stres, dzięki zawartości magnezu,
- wspomaga trawienie,
- poprawia koncentrację.
Przy jakich dolegliwościach pomaga kawa z żołędzi?
Żołędziówka, dzięki zawartości cennych składników mineralnych, polecana jest jako zamiennik naturalnej kawy, szczególnie u osób z:
- chorobami układu krążenia,
- depresją,
- chorobą wrzodową,
- wzdęciami,
- niestrawnością,
- zaparciami.
Kawa z żołędzi nie ma w swoim składzie składzie kofeiny oraz sodu, natomiast jest źródłem sporej ilości potasu, w związku z tym polecana jest osobom z nadciśnieniem tętniczym. Żołędziówkę mogą pić również dzieci, kobiety ciężarne oraz karmiące.
Napój ten nie powoduje zwiększonego wydalania magnezu z organizmu, a nawet go dostarcza, dzięki czemu korzystnie wpływa na układ nerwowy, wspomaga pamięć oraz może redukować stres. Zalecany jest również dla osób, u których często pojawiają się skurcze z niedoboru magnezu.
Żołedziówka, w przeciwieństwie do czarnej kawy, nie podrażnia układu pokarmowego, a nawet wzmacnia jego działanie, dlatego mogą ją spożywać osoby cierpiące na chorobę Crohna.
Napój z żołędzi poprawia wchłanianie składników odżywczych z żywności, szczególnie magnezu i żelaza.
Jak zrobić kawę z żołędzi? Przepis na żołędziówkę
Żołędzie najlepiej zbierać we wrześniu lub październiku, kiedy są już na tyle dojrzałe, że zaczynają spadać z drzewa. Ważne jest, aby poddać je selekcji i wybierać te z gładką łupiną, bez widocznych pęknięć i przebarwień.
Sposób przygotowania:
- Należy pozbyć się czapeczki z żołędzi, a następnie dokładnie je umyć.
- Z umytych owoców pozbyć się łupiny, najlepiej za pomocą dziadka do orzechów lub młotka.
- Środek dokładnie oczyścić z łupinek i pokroić na drobne kawałki.
- Następnie owoc poddać procesowi ługowania, czyli wypłukania taniny z żołędzi. Do zimnej wody należy wrzucić pokrojone żołędzie i zagotować, a następnie odcedzić. Ponownie wlać świeżą wodę do odcedzonych żołędzi i zagotować. Taką czynność dobrze jest powtórzyć 6-8 razy, do momentu aż woda przestanie być brązowa.
- Po zakończeniu płukania żołędzi, należy ponownie je przepłukać zimną wodą i osuszyć.
- W kolejnym etapie żołędzie pokroić na mniejsze kawałki i suszyć je w piekarniku (20 minut w 60 stopniach Celsjusza).
- Następnie konieczne jest zmielenie ich na pył i uprażenie na patelni, w celu wydobycia charakterystycznego smaku. Gotowa kawa z żołędzi powinna mieć brązowy kolor.
Żołędziówkę parzymy jak kawę „po turecku”. Niestety proces wymaga cierpliwości i odpowiedniego sprzętu. W celu przygotowania żołędziówki należy do naczynia, nazywanego tygielkiem, wsypać zmieloną kawę i ewentualne przyprawy, a następnie dolać zimna wodę. Naczynie należy postawić na małym ogniu i podgrzewać, nie dopuszczając do wrzenia.
Gdy napój zaczyna się gotować odstawić do ostygnięcia i ponownie podgrzewać, aż do wrzenia. Tak przygotowany napój jest już gotowy do picia.
- Ocena właściwości prozdrowotnych tradycyjnych kaw zbożowych produkowanych na Podlasiu Polskie Towarzystwo Technologów Żywności Odział Małopolski
- Dieta chłopów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku Rocznik Dziejów Społecznych i Gospodarczych