Kawa rozpuszczalna, czy ziarnista? Sprawdź, jakie zdrowotne właściwości ma kawa

Monika Żurawska
Kawa rozpuszczalna, czy ziarnista? Sprawdź, jakie zdrowotne właściwości ma kawa
Kawa rozpuszczalna, czy ziarnista? Sprawdź, jakie zdrowotne właściwości ma kawa fot. Monika Żurawska
Niektórzy twierdzą, że woda to podstawowy składnik życia, ponieważ bez wody człowiek nie jest w stanie zaparzyć sobie kawy. Wokół tego produktu powstało już wiele mitów i faktów, które wciąż walczą ze sobą w świadomości ludzi. Jaka zatem jest prawda? Czy kawa ma właściwości lecznicze i pretenduje do miana wschodzącej gwiazdy prewencji chorób? Instytut Żywności i Żywienia wyszedł tym pytaniom naprzeciw, dzieląc się wynikami badań na temat kawy oraz jej właściwości. Być może nie każdy jest jeszcze świadomy, że kawa pojawiła się w znowelizowanej w 2016 roku w Polsce graficznej postaci zaleceń żywieniowych dla osób dorosłych. Instytut wciąż podtrzymuje swoje zalecenia sprzed dwóch lat i podaje szereg argumentów, które potwierdzają fakt, jakoby wypijanie w ciągu dnia nawet 4 filiżanek kawy miało przynosić pożądane, pozytywne efekty fizjologiczne.

Kawa, a zdrowie układu krążenia

Kawa nie zwiększa ryzyka skoków ciśnienia u osób z nadciśnieniem tętniczym. Informacja ta dotyczy ludzi, którzy od dawna spożywają ją regularnie. Na skutek tego nawyku w organizmie dochodzi do rozwoju tolerancji kofeiny, która odpowiedzialna jest za takie skoki. Zarówno w polskich, europejskich, jak i amerykańskich towarzystwach naukowych nie wydano żadnych zaleceń dotyczących ograniczania spożywania kawy przy chorobie nadciśnienia. Co więcej, kawa nie jest wymieniana jako czynnik rozwoju tej choroby. Dodatkowo w środowisku medycznym opublikowano badania, które wskazują, że kawa może pełnić funkcję ochronną przy chorobie niedokrwiennej serca

Dowiedz się:

Kawa, a odwodnienie organizmu

Wypijanie nawet 3 kaw dziennie nie prowadzi do odwodnienia. Co więcej, badania naukowe pokazują, że spożycie filiżanki naparu bezpośrednio przed odbyciem jednostki treningowej zwiększa wydolność organizmu.

Kawa, a sprawność umysłu

Kawa wg Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności uczestniczy w związku przyczynowo-skutkowym, polegającym na tym, że spożycie 75 mg kofeiny (1 filiżanka) wpływa na zwiększenie poziomu koncentracji i czujności człowieka. Najprawdopodobniej wiąże to się z lepszym przepływem krwi przez struktury mózgu.

Poznaj najlepsze sposoby na polepszenie koncentracji

Przed Tobą sesja, seria ważnych testów i zaliczeń? Nie wpadaj w panikę! Sprawdź, w jaki sposób sprawić, by Twój umysł pracował na najwyższych obrotach – wtedy, kiedy najbardziej Ci na tym zależy!

Po rozum do głowy, czyli co robić, by nasz mózg działał sprawniej?

Kawa, a choroby neurodegeneracyjne

Kawa spożywana regularnie u osób po 60 roku życia zmniejsza zachorowalność o ok. 30% na choroby neurodegeneracyjne, jak np. choroba Alzheimera, czy choroba Parkinsona.

Kawa, a rak jelita grubego

Kawa zmniejsza ryzyko zgonów o 52% (wypijana w ilości ok. 4 filiżanek dziennie) u chorych z rakiem jelita grubego, którzy już rozpoczęli leczenie farmakologiczne. Lekarze twierdzą, że w tym przypadku śmiało można nadać jej istotną rolę w chemoprewencji.

Czy kawa jest zdrowa? To już nie ulega wątpliwości, jednak na temat „małej czarnej” wciąż krąży wiele nieprawdziwych informacji. Sprawdź, co jest prawdą, a co kłamstwem na temat kawy.

Czy kawa jest zdrowa? Czy wspomaga koncentrację? Oto 15 fakt...

Kawa, a działanie przeciwcukrzycowe

Wypijanie 4 filiżanek niesłodzonej kawy w ciągu doby działa przeciwcukrzycowo (cukrzyca typu 2), m.in.:

 • poprawia metabolizm glukozy,
 • zmniejsza odporność na insulinę,
 • zmniejsza stężenie HbA1c, czyli hemoglobiny glukozowej,
 • poprawia funkcję naczyń.

Kawa zmniejsza to ryzyko nawet u ludzi z otyłością, które mało się ruszają. Uwaga: 3 kawy dziennie, u osoby, która do każdej filiżanki dodaję dwie łyżeczki cukru równa się 60% dziennej normy na tzw. cukier dodany. Jest to bardzo wysoki wskaźnik, biorąc pod uwagę, że jedynie z kawą dostarczymy go taką ilość. W ciągu dnia jemy także owoce, słodycze i różnego rodzaju inne przekąski, które zawierają w sobie dużo cukru. W związku z tym, np. osoby z cukrzycą typu 2 nie powinny słodzić kawy.

Właściwości odmładzające kawy na tle innych spożywanych płynów

Kawa ma zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu w naszym organizmie, tzw. wolnych rodników, które odpowiedzialne są za postępowanie procesów starzenia się. W porównaniu z innymi płynami kawa zawiera znacznie więcej wyżej wymienionych przeciwutleniaczy. W liczbach porównanie zdolności pochłaniania wolnych rodników na 100 g tych substancji wygląda następująco:

 • Herbata biała - 264
 • Herbata czarna - 313
 • Herbata zielona - 520
 • Arabika - 2780

Całkowita zawartość przeciwutleniaczy w 100 ml naparu kawy na tle innych płynów:

 • Sok z pomarańczy - 0,64
 • Sok z żurawiny - 0,92
 • Herbata czarna - 1,0
 • Sok z winogron - 1,2
 • Herbata zielona - 1,5
 • Sok z granatów - 2,1
 • Kawa filtrowana z ekspresu - 2,5
 • Espresso - 14,2

Warto przeczytać poradnik:

Ile kaw dziennie? Katarzyna Bosacka z “Wiem, co jem” przywołuje opinie kardiologa na temat liczby wypitych filiżanek kawy w ciągu dnia:

Kawa rozpuszczalna, czy ziarnista? Jaką najchętniej pijemy w Polsce?

Według badań o zasięgu ogólnokrajowym z 2016 roku przeprowadzonych na losowo wybranych osobach stwierdzono, że:

 • 45% osób spożywających kawę w Polsce wybiera kawę mieloną,
 • 40% stawia na kawę rozpuszczalną,
 • 15% nie udzieliło odpowiedzi.

Ile mg kofeiny ma jedna, klasyczna filiżanka kway?

 • Kawa zalewana (2 łyżeczki) - 68 mg kofeiny
 • Kawa gotowana - 100 mg kofeiny
 • Kawa filtrowana - 100 mg kofeiny
 • Kawa rozpuszczalna (2 łyżeczki) - 117 mg kofeiny
 • Espresso - od 50 nawet do 320 mg kofeiny (w zależności od sposobu przygotowania)

Zobacz, jak sposób parzenia kawy wpływa na jej zalety

Twierdzenia, że kawa szkodzi, już dawno odeszły do lamusa! Jeden z najpopularniejszych napojów na świecie to ważne źródło prozdrowotnych antyoksydantów – zwłaszcza, że często jest pijany w całkiem sporych ilościach. Związki zawarte w naparze kawy chronią wątrobę, mózg i jelito grube, zmniejszają zagrożenie depresją i nowotworami, wpływając też korzystnie na metabolizm i stan układu krążenia. Co jednak ważne, właściwości naparu różnią się w zależności od sposobu jego przygotowania, dlatego sięgając po kawę codziennie warto wybrać odpowiedni sposób parzenia. Sprawdź, jak metoda parzenia kawy wpływa na jej właściwości zdrowotne! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jaki ekspres do kawy? Przelewowy, ciśnieniowy, na kapsułki, ...

Ilość kofeiny w kawie - czynniki współzależne

Na całym świecie w ciągu jednego dnia ludzie wypijają ok. 1,4 miliarda filiżanek kawy, ale czy są świadomi, od czego zależy ilość kofeiny w niej zawarta? Na tę ilość wpływa wiele czynników, w tym dużo niezależnych od konsumentów. Składają się na nie m.in.:

 • warunki uprawy kawy,
 • sposób jej przetwarzania po zbiorze,
 • rodzaj botaniczny kawy,
 • proces palenia kawy,
 • stopień zmielenia,
 • proporcja gatunkowa konkretnych kaw w mieszankach dostępnych na rynku.

Kawa z mlekiem - obniża, czy potęguje zdrowotne właściwości naparu?

Mleko spożywane osobno jest pożądanym produktem w diecie. Natomiast z kawą nie współgra idealnie. W żaden sposób nie zmienia ono właściwości naparu na szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Wpływa jednak na obniżenie zawartości polifenoli. Te, które są przez nas pożądane po dodaniu do kawy mleka wiążą się poprzez białka. W efekcie zarówno ich przyswajanie, jak i poziom znacząco się zmniejsza.

 Prawda czy mit? Co wiesz o porodzie? QUIZ

Kawa - dodatkowe właściwości

 • zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu (przed 70 rokiem życia) z różnych przyczyn (wypadki, choroby, urazy), najprawdopodobniej w związku ze zwiększoną czujnością i koncentracją po jej spożyciu,
 • zmniejsza zachorowalność na marskość wątroby i kamicę żółciową.

Światowy dzień kawy - kiedy obchodzimy?

Światowy dzień kawy obchodzony jest 29 września.

Relacja z konferencji IŻiŻ:

Źródła:

 • Treści prezentowane na konferencji, pt. ,,KAWA - WSCHODZĄCA GWIAZDA PREWENCJI CHORÓB?“, zorganizowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, z udziałem prof. dr hab. Mirosława Jarosza oraz ekspertów Instytutu.
 • www.kawaizdrowie.pl
 • S. Mokrysz, ,,Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach”
 • D. B. Haytowitz, S. Bhagwat, ,,USDA Database for the Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) of Selected Foods/ Release 2”

Przeczytaj również:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia