Zmiany w suplementach diety. GIS obniża dopuszczalną dawkę ważnej witaminy z powodu zagrożeń dla zdrowia

Anna Rokicka-Żuk
Mimo ułatwionego usuwania może kumulować się w organizmie i szkodzić
Mimo ułatwionego usuwania może kumulować się w organizmie i szkodzić karnav/123RF
Witamina B6 jest często suplementowana m.in. z magnezem, bo wspiera przyswajanie tego składnika. Preparaty takie mogą jednak zapewniać dawki, które zagrażają zdrowiu. Odpowiednie zmiany zwiększające bezpieczeństwo suplementacji jednej z witamin z grupy B wprowadził właśnie GIS.

Spis treści

Czy witaminę B6 można przedawkować?

Witaminę B6 można przedawkować, choć należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Chociaż takie przypadki nie zdarzają się w Europie pod wpływem diety, dotyczą osób przyjmujących suplementy diety.

Witamina B6, inaczej pirydoksyna, to związek rozpuszczalny w wodzie. Mimo ułatwionego usuwania może kumulować się w organizmie i szkodzić
Witamina B6, inaczej pirydoksyna, to związek rozpuszczalny w wodzie. Mimo ułatwionego usuwania może kumulować się w organizmie i szkodzić karnav/123RF

Suplementy diety z wit. B6 zawierają dawki sięgające prawie 2 tys. procent RWS, czyli referencyjnej wartości spożycia (tj. dziennego zapotrzebowania). Tymczasem to jedna z niewielu witamin z grypy B (obok B12), której nadmiaru organizm nie usuwa tak szybko. W ten sposób związek może kumulować się w organizmie, powodując skutki uboczne.

W związku z wydaniem opinii przez Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w sprawie znacznego obniżenia górnego tolerowanego poziomu spożycia (UL) dla witaminy B6, odpowiednie regulacje wprowadzono także w Polsce.

Przyczyną zmian jest dobrze udokumentowany związek pomiędzy nadmiernym spożyciem witaminy B6 a rozwojem neuropatii obwodowej, czyli uszkodzeniem nerwów położonych poza mózgiem i kręgosłupem.

Jakie są objawy nadmiaru witaminy B6?

Objawy przedawkowania pirydoksyny mają głównie charakter neurologiczny. Dotyczą głównie kończyn i skóry, choć również układu pokarmowego.

Przedawkowanie witaminy B6 może powodować:

  • zaczerwienienie skóry,

  • mrowienie i drętwienie kończyn,

  • palenie i ból stóp i nóg,

  • zaburzenia koordynacji,

  • wykonywanie mimowolnych ruchów (ataksja),

  • wrażliwość na światło słoneczne,

  • wysypki skórne,

  • obniżone odczuwanie bólu czy temperatury,

  • zgaga i nudności,

  • zaburzenia snu.

Jaka jest bezpieczna dawka witaminy B6?

Zespół do spraw Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej zgodnie z zaleceniami EFSA ustalił maksymalną ilość witaminy B6 w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety przeznaczonych dla osób dorosłych na poziomie 6 mg. Za pomocą uchwały nr 2/2024 zweryfikowano w ten sposób wymagania ilościowe określone w Uchwale Zespołu nr 18/2019.

W zaleceniach europejskiej agencji zawarto także dane na temat górnego tolerowanego poziomu spożycia w różnych grupach wiekowych. Dla osób dorosłych, kobiet w ciąży i karmiących piersią maksymalna dawka to 12 mg na dobę. W przypadku dzieci w wieku 4-11 miesięcy to 2,2-2,5 mg dziennie, w wieku 1-6 lat – 3,2-4,5 mg dziennie, a w wieku 7-17 lat – 6,1–10,7 mg dziennie.

Kupując suplementy diety warto upewniać się, że nie dostarczają nadmiernych ilości witamin czy związków mineralnych. Najbezpieczniej jest uzupełniać braki dawkami odpowiadającymi do 100 proc. normy, a nie setek czy tysięcy procent. Informacja o tym jest podana obok zawartości tych składników.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia