Spis treści
Czy witaminę B6 można przedawkować?
Witaminę B6 można przedawkować, choć należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Chociaż takie przypadki nie zdarzają się w Europie pod wpływem diety, dotyczą osób przyjmujących suplementy diety.
Suplementy diety z wit. B6 zawierają dawki sięgające prawie 2 tys. procent RWS, czyli referencyjnej wartości spożycia (tj. dziennego zapotrzebowania). Tymczasem to jedna z niewielu witamin z grypy B (obok B12), której nadmiaru organizm nie usuwa tak szybko. W ten sposób związek może kumulować się w organizmie, powodując skutki uboczne.
W związku z wydaniem opinii przez Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w sprawie znacznego obniżenia górnego tolerowanego poziomu spożycia (UL) dla witaminy B6, odpowiednie regulacje wprowadzono także w Polsce. W efekcie aż trzykrotnie obniżono maksymalną dawkę witaminy B6 w zalecanej dziennej porcji suplementów diety.
Przyczyną tych zmian jest dobrze udokumentowany związek pomiędzy nadmiernym spożyciem witaminy B6 a rozwojem neuropatii obwodowej, czyli uszkodzeniem nerwów położonych poza mózgiem i kręgosłupem.
Jakie są objawy nadmiaru witaminy B6?
Objawy przedawkowania pirydoksyny mają głównie charakter neurologiczny. Dotyczą głównie kończyn i skóry, choć również układu pokarmowego.
Przedawkowanie witaminy B6 może powodować:
palenie i ból stóp i nóg,
zaburzenia koordynacji,
wykonywanie mimowolnych ruchów (ataksja),
wrażliwość na światło słoneczne,
wysypki skórne,
obniżone odczuwanie bólu czy temperatury,
zgaga i nudności,
zaburzenia snu.
Jaka jest bezpieczna dawka witaminy B6?
Zespół do spraw Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej zgodnie z zaleceniami EFSA ustalił maksymalną ilość witaminy B6 w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety przeznaczonych dla osób dorosłych na poziomie 6 mg. Za pomocą uchwały nr 2/2024 zweryfikowano w ten sposób wymagania ilościowe określone w Uchwale Zespołu nr 18/2019.
W zaleceniach europejskiej agencji zawarto także dane na temat górnego tolerowanego poziomu spożycia w różnych grupach wiekowych. Dla osób dorosłych, kobiet w ciąży i karmiących piersią maksymalna dawka to 12 mg na dobę. W przypadku dzieci w wieku 4-11 miesięcy to 2,2-2,5 mg dziennie, w wieku 1-6 lat – 3,2-4,5 mg dziennie, a w wieku 7-17 lat – 6,1–10,7 mg dziennie.
Kupując suplementy diety warto upewniać się, że nie dostarczają nadmiernych ilości witamin czy związków mineralnych. Najbezpieczniej jest uzupełniać braki dawkami odpowiadającymi do 100 proc. normy, a nie setek czy tysięcy procent. Informacja o tym jest podana obok zawartości tych składników.
Źródła:
Zespół do spraw Suplementów Diety Główny Inspektorat Sanitarny
Scientific opinion on the tolerable upper intake level for vitamin B6 European Food Safety Authority
Vitamin B-6 Mayo Clinic