Zdrowe? Niekoniecznie. To jedzenie ma niesłusznie dobrą opinię. Zobacz produkty, które są wciąż polecane pomimo tego, że mogą zaszkodzić
Pozornie zdrowe – wafle ryżowe
Dietetyczny produkt w postaci „dmuchanych” wafli z ryżu to rzeczywiście lekka przekąska i niskokaloryczny zamiennik tradycyjnego pieczywa. Dzięki takim cechom produkt ten zdobywał nawet nagrody. W rzeczywistości jednak najlepiej ograniczyć sięganie po niego do sytuacji, gdy konieczne jest zachowanie lekkostrawnej diety, np. przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego i biegunce. Powodem jest bardzo wysoki indeks glikemiczny, a więc wpływ na szybkie i znaczne podnoszenie poziomu cukru we krwi i wydzielania insuliny.
Pieczywo ryżowe nie jest to pomocne ani w odchudzaniu i dbaniu o sylwetkę, ani w prewencji cukrzycy. Ich indeks glikemiczny wynosi nawet 85, podczas gdy wartości uznawane za wysokie zaczynają się od 60. Dotyczy to zwłaszcza wafli z białego ryżu, które są ubogie w błonnik (te z brązowego też jednak nie mają go wiele). Co więcej, ryż jest niestety istotnym źródłem szkodliwego arsenu, więc warto unikać spożywania go w nadmiernych ilościach.