Spis treści
Kto nie powinien pić herbaty?
Regularne picie herbaty jest zalecane niemal każdemu, bo napój ten zmniejsza ryzyko rozwoju schorzeń przewlekłych, w tym chorób serca, cukrzycy, zapalenia stawów i nowotworów.
Są jednak osoby, które herbaty pić nie powinny, a także muszą unikać określonych rodzajów lub bardzo ograniczać jej spożycie. Wynika to z obecności silnie działających bioaktywnych związków, które w pewnych sytuacjach może nie być korzystne.
Zobacz w naszej galerii, dla kogo herbata może być szkodliwa, a nawet niebezpieczna dla zdrowia.
Czy picie herbaty jest zdrowe? Nie zawsze
Herbata to napój o działaniu prozdrowotnym przyrządzanym wyłącznie z liści herbaty chińskiej, które są w różnym stopniu poddane obróbce. Powoduje ona utlenianie zawartych w niej prozdrowotnych związków – polifenoli, w wyniku którego zamiast zielonej herbaty uzyskuje się czerwoną albo czarną.
Polifenole z herbaty są związkami antoksydacyjnymi o działaniu przeciwzapalnym i ochronnym. Zawiera także stymulującą teinę, wyciszającą teaninę (herbata zielona) czy teofilinę o właściwościach rozkurczowych.
W tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej herbatę stosowano jako:
- środek pobudzający,
- moczopędny,
- ściągający na skórę i błony śluzowe przy ranach i krwawieniu,
- wspomagający serce,
- łagodzący wzdęcia,
- wspomagający regulację temperatury czy poziomu cukru,
- wspierający trawienie i myślenie.
Zastosowania te potwierdzono współcześnie, a także zmniejszone ryzyko przedwczesnej śmierci sercowej, ale także spowodowanej wszystkimi innymi czynnikami. Należy jednak wiedzieć, jak ją pić, by rzeczywiście była zdrowa.
Czytaj też: Czy zielona herbata może być szkodliwa? Zobacz, kiedy staje się toksyczna
Kiedy nie należy pić herbaty?
Picie herbaty bywa polecane po posiłku, np. śniadaniu, ale zwłaszcza po tym większym, czyli obiedzie. Często też służy do popijania posiłków. Jest nie tylko smaczna, ale też ułatwia trawienie, ogranicza fermentację w jelicie, a więc powstawanie gazów. Pomaga też zapobiec spadkowi energii po jedzeniu i senności, które pojawiają się, gdy po jedzeniu wzrasta poziom glukozy we krwi. Dzięki niej łatwiej także spalić spożyte kalorie.
Sprawdź: Jaka jest najlepsza herbata na odchudzanie? Pij na szybsze spalanie tłuszczu
Tymczasem jest to nawyk bardzo niezalecany, bo ma niekorzystny wpływ na jakość diety. Związki zawarte we wszystkich rodzajach herbaty, a zwłaszcza w tej czarnej, wiążą niezbędne składniki mineralne, uniemożliwiając ich wchłanianie. Dotyczy to nie tylko żelaza, ale także innych ważnych pierwiastków, m.in. takich jak cynk, magnez czy w mniejszym stopniu wapń. Zmniejsza też przyswajalność kluczowych dla zdrowia aminokwasów zawartych w białkach.
Herbatą nie należy więc popijać jedzenia, tylko zrobić sobie co najmniej 30 minut przerwy lub nawet więcej, jeśli posiłek był obfity.
Herbaty nie powinno się także pić na noc – nie tylko dlatego, że ma właściwości moczopędne. Choć ma delikatne działanie stymulujące, trwa ono znacznie dłużej niż w przypadku kawy. Dla niektórych osób to min. 2 godziny przed pójściem spać, dla innych – więcej, co zależy od metabolizmu w wątrobie. Jeśli osoba spożywająca kofeinę tylko z herbaty ma problem z wybudzaniem się nad ranem, możliwe, że z picia herbaty powinna zrezygnować już po godzinie 14:00.
Sprawdź też:
Bezpieczeństwo picia herbaty to kwestia dawek
Herbata jest zdrowa, gdy wypija się ją w ilościach 3-5 szklanek dziennie, niezależnie od rodzaju. Im jest mocniejsza, tym ilość powinna być mniejsza. Przy sięganiu po ten napój należy pamiętać, że nie jest jedynym źródłem kofeiny.
Jednoczesne spożywanie kawy, napojów energetyzujących i typu cola, kakao, czekolady, yerba mate, suplementów diety z np. guaraną czy nawet niektórych leków może doprowadzić do przedawkowania tego związku. Objawy są podobne, jak w przypadku nadmiaru kawy.
Źródła:
- Green tea WebMD
- Black Tea RxList
- 9 Side Effects of Drinking Too Much Tea Healthline