Nie pij tej herbaty. Może zwiększyć ryzyko raka przełyku aż o 90 procent

Monika Piorun
Wielbiciele gorącej herbaty powinni uważać. Dlaczego? WHO oficjalnie podaje komunikat, że picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko raka przełyku. Zaleca picie naparu o temperaturze niższej niż 60 stopni Celsjusza
Wielbiciele gorącej herbaty powinni uważać. Dlaczego? WHO oficjalnie podaje komunikat, że picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko raka przełyku. Zaleca picie naparu o temperaturze niższej niż 60 stopni Celsjusza jmexclusives/Pixabay.com
Gorąca herbata może zwiększać ryzyko raka przełyku – po kilkunastu latach prac nad tym zagadnieniem, naukowcy ogłosili, że istnieje związek pomiędzy piciem herbaty w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza a nowotworami. Badania wykazały, że picie każdego dnia 700 ml herbaty powyżej wspomnianej temperatury, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka przełyku aż o 90 procent.

Spis treści

Gorąca herbata a rak przełyku. Badania trwały kilkanaście lat

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ostrzega, że picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. Na łamach „International Journal of Cancer” opublikowano wyniki badań prowadzonych w latach 2004-2017 na grupie ponad 50 tys. osób w wieku od 40 do 75 lat (w ramach tzw. Golestan Cohort Study). Zespół badaczy pod kierunkiem doktora Farhada Islamiego z Amerykańskiego Towarzystwa Rakowego (American Cancer Society) przez ponad dekadę analizował zwyczaje i zachowania dotyczące spożywania herbaty. Podczas testów określano przede wszystkim ilość wypitego płynu i jego temperaturę. Okazało się, że w trakcie trwania eksperymentu u 317 uczestników badania rozwinął się rak przełyku. Co do tego doprowadziło?

Zobacz także: Groźny nowotwór rozwija się długo i po cichu. Rak przełyku zabija większość chorych

Mimo że picie zbyt gorącej herbaty może być szkodliwe, to z pewnością nie powinniśmy zupełnie wykluczyć tego napoju z naszego menu. Dlaczego? Herbata ma wiele walorów zdrowotnych. Może chronić przed cukrzycą, wspomagać odchudzanie.

Polecamy przeczytać

Czy picie gorącej herbaty jest zdrowe?

Naukowcom udało się wykazać, że istnieje związek pomiędzy wysoką temperaturą herbaty a ryzykiem nowotworowym. Za bardzo gorące uznano napary w temp. powyżej 60°C, a za zimne lub letnie – pozostałe, w temp. poniżej 60°C. Eksperci uwzględnili zarówno indywidualne preferencje dotyczące spożywania herbaty, jak i czas liczony od momentu zalania wrzątkiem (średnio od 2 do 6 minut). Co ustalono na tej podstawie?

Badania wykazały, że picie każdego dnia 700 ml herbaty powyżej 60°C zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka przełyku aż o 90 procent (w porównaniu ze spożyciem takiej samej ilości tego napoju w niższej temperaturze).

Im wyższa temperatura herbaty, tym gorzej dla zdrowia

Badacze tłumaczą, że wyniki, które udało się uzyskać, potwierdzają istniejące już dowody na związek pomiędzy wysoką temperaturą herbaty a ryzykiem raka przełyku. Do tej nie było jednak wiadomo, jak poważna jest ta korelacja.

Eksperci przyznają, że nadal konieczne są kolejne badania, które mogłyby wyjaśnić mechanizm tego zjawiska. Wydaje się uzasadnione, że podobna zależność może zachodzić nie tylko w przypadku herbaty, ale także innych rodzajów gorących płynów.

Czy tylko gorąca herbata zwiększa ryzyko nowotworowe?

Jak wyjaśnia dr Islami, społeczeństwo powinno mieć świadomość, że poczekanie kilku minut na to, aż ich ulubiony napój ostygnie, może im wyjść na zdrowie.

– Wiele osób lubi pić herbatę, kawę lub inne gorące napoje. Według danych, które udało się nam ustalić, picie bardzo gorącej herbaty zwiększa ryzyko raka przełyku, dlatego wskazane jest, by przed sięgnięciem po kubek ulubionego naparu poczekać chwilę na to, aż ostygnie – przekonuje dr Islami.

Kto jest narażony na raka przełyku?

Rakiem przełyku najbardziej zagrożone są osoby:

  • powyżej 55. roku życia (zwłaszcza mężczyźni),
  • których dieta jest bogata w mięso, a uboga w warzywa i owoce (80 proc. chorych pochodzi z krajów rozwijających się, głównie z Afryki i Azji Wschodniej).

Pacjenci, u których zdiagnozowano ten nowotwór, żyją przeciętnie 5 lat od momentu wykrycia u nich raka przełyku.

Najwięcej zachorowań na raka przełyku notuje się w północnych Chinach, Iranie oraz południowej części Rosji.

W skali globalnej rak przełyku jest ósmym najczęściej występującym nowotworem i szóstą przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych.

Ile powinna mieć stopni zdrowa herbata?

WHO oficjalnie podaje komunikat, że picie gorącej herbaty prowadzi do raka. Zaleca picie naparu o temperaturze niższej niż 60 stopni Celsjusza.

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
A to co jemy to nie wywoluje raka?smiech na sali kurde !wymyslili!!!geniusze cholera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia