Spis treści
Chcesz mieć zdrowe serce? Pij codziennie herbatę
Badacze z Edith Cowan University w Perth w Australii odkryli, że na zdrowie serca korzystnie wpływa nie tylko zielona herbata, ale również ta czarna. Ze względu na zawartość flawonoidów spożywana regularnie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
W badaniu opisanym na łamach czasopisma „Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology” wzięło udział 881 kobiet w wieku 78-82 lata. Badanie wykazało, że te z nich, które piły herbatę, były znacznie mniej narażone na rozległe zwapnienie aorty brzusznej niż te, które nie spożywały tego napoju.
Herbaciana była głównym źródłem flawonoidów w ich diecie prawdopodobnie ze względu na wiek i przyzwyczajenia. Są to antyoksydanty należące do grupy polifenoli. Jednak nie tylko ten napój, ale też inne produkty spożywcze bogate we flawonoidy, pozytywnie oddziałują na pracę serca oraz zapobiegają odkładaniu się płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych.
Flawonoidy w ochronie przed zwapnieniem aorty brzusznej
Aorta brzuszna to największa tętnica w organizmie, która dostarcza natlenioną krew z serca do narządów jamy brzusznej i kończyn dolnych. Jej zwapnienie polega na odkładaniu się w niej płytek miażdżycowych, głównie na skutek utleniania cholesterolu i jego zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Sprzyjają temu także zmiany hormonalne, jakie zachodzą u kobiet po menopauzie.
Zwapnienie aorty brzusznej zwykle przebiega bezobjawowo, w konsekwencji jednak może utrudniać przepływ krwi, co znacznie podwyższa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar. Do zagrażających życiu powikłań miażdżycy aorty brzusznej należy także powstanie tętniaka i jego pęknięcie. Zwapnienie może ponadto prowadzić do rozwoju demencji w późniejszym wieku.
Badanie wykazało, że u tych uczestniczek, które spożywały większe ilości produktów bogatych we flawonoidy występowało o 36-39 proc. mniejsze ryzyko zwapnienia aorty brzusznej. Dodatkowo przy wypijaniu od 2 do 6 filiżanek czarnej herbaty dziennie ryzyko rozwoju miażdżycy aorty brzusznej było 16-42 procent niższe w porównaniu z respondentkami, które nie piły herbaty w ogóle.
Nie tylko czarna herbata może chronić przed zawałem i udarem
Główny autor badania Ben Parmenter powiedział, że chociaż istnieje wiele dietetycznych źródeł flawonoidów, niektóre produkty mają szczególnie duże ich ilości.
– W większości populacji niewielka grupa pokarmów i napojów – wyjątkowo bogata we flawonoidy – stanowi większość całkowitego spożycia flawonoidów w diecie. Głównymi składnikami są zazwyczaj czarna lub zielona herbata, jagody, truskawki, pomarańcze, czerwone wino, jabłka, rodzynki/winogrona i ciemna czekolada – powiedział badacz.
W analizie nie wykazano jednak, że inne źródła flawonoidów, takie jak soki owocowe, czerwone wino czy czekolada, mogą zmniejszać ryzyko zwapnienia aorty brzusznej. To jednak nie przekreśla znaczenia tych produktów w profilaktyce chorób serca. Osoby unikające herbaty nadal mogą czerpać korzyści ze spożywania większych ilości innych produktów bogatych we flawonoidy.
– Spośród kobiet, które nie piją czarnej herbaty, wyższe całkowite spożycie flawonoidów niezwiązanych z herbatą wydaje się również chronić przed rozległym zwapnieniem tętnic. Oznacza to, że flawonoidy ze źródeł innych niż czarna herbata mogą chronić przed zwapnieniem aorty brzusznej, gdy herbata nie jest spożywana – podsumował Permenter.