Spis treści
Pokrzywa jako skarbnica związków odżywczych
Liście pokrzywy zwyczajnej i jej młode pędy to naturalne źródło witamin A i C, a także związków mineralnych. Spożywanie ich na wiosnę pomaga uzupełnić niedobory składników odżywczych po zimie, zanim jeszcze pojawią się sezonowe produkty rolne. Warto też pamiętać, że pokrzywa ma cenione właściwości lecznicze i warto zbierać ją także w celu przygotowania terapeutycznych receptur.
Pokrzywę można spożywać tak, jak inne warzywa liściaste, np. w sałatce, zupie czy przygotowaną jak szpinak z dodatkiem czosnku. Suszone listki posłużą jako przyprawa ziołowa, którą można doprawiać sosy i dania jednogarnkowe. W takiej postaci zyskuje lekko ziemiste nuty. Świeża polecana jest także do zielonych koktajli smoothie.
Czytaj także: Wiosenne chwasty na talerzu. Jakie rośliny zbierać?
Ziele pokrzywy jest smaczne, a lekko metaliczny posmak nie jest wyraźny. Po uduszeniu jednak łagodnieje i staje się delikatny. Dzięki temu roślina pasuje do wielu innych produktów spożywczych, a nawet włącza się ją do deserów.
Odżywczym pokarmem są też owoce pokrzywy, nazywane też orzeszkami i nasionami, które pojawiają się już od czerwca aż do października. Stanowią bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin E i A, luteiny, związków mineralnych i błonnika rozpuszczalnego w wodzie, a przy tym są bardzo smaczne. Można spożywać je w postaci zmielonej, ale żeby nie tracić cennych składników, nasiona należy rozdrabniać bezpośrednio przed spożyciem (tak, jak np. siemię lniane).
Ile kalorii ma pokrzywa? Sprawdź jej wartość odżywczą
Ziele pokrzywy zwyczajnej i jej pędy zapewniają średnio 42 kcal w porcji 100 g, a przy tym 0,1 g tłuszczu i ok. 2,7 proc. białka (choć niektóre źródła podają, że nawet 5-9 proc. białka) W takiej ilości zawarte jest też blisko 7,5 g węglowodanów, z czego jednak 6,9 g to błonnik, a tylko 0,25 g stanowią cukry.
Pokrzywa stanowi dobre źródło składników mineralnych i witamin (również z grupy B), a tych, których jest najwięcej, to zwłaszcza:
- wapń – 481 mg,
- magnez – 57 mg,
- potas – 334 mg,
- żelazo – 1,6 mg,
- witamina A – 101 mcg RAE,
- witamina B9 (kwas foliowy) – 14 mcg,
- witamina C – 36 mg,
- witamina K – 498 mg.
W pokrzywie zwyczajnej występują też liczne antyoksydanty, m.in. flawonoidy, karotenoidy i chlorofile, oraz inne bioaktywne związki, które zapewniają właściwości prozdrowotne ziela.
Wiosną darmowe kosmetyki są wszędzie. Wypróbuj przepisy na płukankę i tonik
Pokrzywę można jeść, przyjmować leczniczo, a także stosować do pielęgnacji. Ta roślina ma cenne właściwości, które łatwo jest wykorzystać w domu. Ziele pokrzywy warto znaleźć w stanie świeżym – jest o...
Jak jeść liście pokrzywy zwyczajnej?
Do jedzenia nadają się całe młode pokrzywy, ale tylko na wiosnę, gdy są jeszcze delikatne, a w łodydze i nerwach liściowych nie nagromadziły się kryształy krzemionki, które mogą podrażnić przewód pokarmowy.
Jadalne są również kwiaty pokrzywy, ale o każdej porze sezonu warto konsumować jej listki. W przypadku starszych roślin powinny one pochodzić jedynie ze szczytu pędu – najlepiej zrywać tylko po cztery. Surowiec zbieramy w ochronnych rękawiczkach.
Jeżeli liście mają być dodawane do sałatki, należy usunąć zawartość parzących włosków porastających pokrzywę. Najłatwiej je zblanszować – zanurzyć na chwilę we wrzątku, po czym schłodzić szybko w zimnej wodzie. To jednak sprawi, że będą przywiędnięte.
Przygotowanie pokrzywy do jedzenia na surowo może też polegać na dokładnym umyciu liści i ich osuszeniu za pomocą ściereczki. Można też je rozwałkować je drobno posiekać.
Do czego dodawać liście pokrzywy? Pomysłów na jest wiele, a to tylko kilka z nich:
- do twarożku lub pasty z tofu,
- do sałatek i surówek,
- jako składnik farszu do jajek na twardo,
- do jajecznicy, omletu lub frittaty,
- w nadzieniu do pierogów czy mięs,
- w sosach, np. pesto czy z dodatkiem mięty,
- w zupie typu krem, np. z zielonym groszkiem, brokułem czy cukinią,
- jako składnik słodkich zielonych koktajli (zamiast szpinaku czy chlorelli),
- w deserach takich jak lody i wypiekach, zwłaszcza z czekoladą.
Warto pamiętać, że pokrzywa szczególnie dobrze komponuje się z innymi zielonymi warzywami, zwłaszcza liściastymi (jak szpinak, sałaty, por), a także z wszystkimi ziołami.
Obłożenie całym zielem pokrzywy łatwo psujących się produktów, takich jak np. ryby (również w środku, po ich wypatroszeniu), działa konserwująco i pomaga przedłużyć ich świeżość, a więc np. przewieźć bezpiecznie do domu.
Mniszek lekarski czy pokrzywa? Dzikie zioła są smaczne i zdrowe
Dzikie zioła i chwasty warto jeść codziennie, zwłaszcza wiosną. Jak ich szukać, gdzie zbierać i w jaki sposób wykorzystywać – mówi Piotr Ciemny, autor książki „Dzikie zioła sezonowo”.
Przepis na pesto z pokrzywy
Z młodych liści pokrzywy możesz przygotować zielony sos pesto podobny do oryginału zawierającego bazylię. Potrzebne są 4 garście liści, które należy zblanszować i osuszyć, a następnie zmiksować, dodają 4 łyżki posiekanych orzeszków piniowych, zmielonych orzechów włoskich lub migdałów, zgnieciony ząbek czosnku, 1/2 szkl. oliwy lub zimnotłoczonego oleju z pestek dyni, 40 g twardego sera, np. parmezanu czy koziego, 1/2 łyżeczki soli i pieprz do smaku.
Polecamy też:
Sos miętowo-pokrzywowy
Ten sos ziołowy idealnie pasuje do spaghetti, a także innych makaronów i dań mącznych, w tym np. naleśników, a także np. pieczonych warzyw korzeniowych.
Do sosu potrzebne jest 200 g pokrzywy i duża garść mięty, które trzeba zmiksować ze szkl. bulionu warzywnego, po czym wlać do patelni z zasmażką z 2 rozdrobnionych ząbków czosnku podsmażonych na 2 łyżkach oliwy, do której dodaje się 2 łyżki mąki i przed dodaniem zieleniny krótko podgrzewa. Sos należy następnie dusić do zgęstnienia.
Sprawdź: Zupa z pokrzywy na wzmocnienie i odtruwanie organizmu. Zobacz przepisy
Chłodnik z pokrzywy
Podawana na zimno zupa z pokrzywy to propozycja na ciepłe dni. Do jej przygotowania potrzebne są 2 garście liści pokrzywy. Po umyciu i zblanszowaniu wystarczy zmiksować ziele z dojrzałym miąższem z 2 awokado i 2 dymkami.
Sorbet pokrzywowo-miętowy
Orzeźwiający i odżywczy mrożony deser można przyrządzić, miksując po garści pokrzywy, szpinaku i mięty (tej ostatniej można też dodać nieco mniej) z 1 i 1/2 szkl. mętnego soku jabłkowego, średnim dojrzałym bananem i łyżeczką soku z cytryny. Mieszanki warto spróbować i ew. dosłodzić ją pamiętając, że mrożone słodycze muszą zawierać więcej cukru niż te jedzone na zimno – inaczej mogą tak nie smakować.
Ziołowy miks należy wlać do foremek na lody z patykiem i zamrażać przez co najmniej 3-4 godziny, wkładając do środka patyczki w momencie gdy masa się częściowo zestali. Jeszcze łatwiej zamienić go w gotowy deser za pomocą maszyny do lodów.
Domowe lody ochłodzą w upał. Wypróbuj najlepsze przepisy!
Lody to chłodząca przekąska, która idealnie sprawdzi się w upał. Nie wszystkie są pełne cukru i kalorii – lekkie i zdrowe lody domowe możesz jeść nawet codziennie bez obaw o figurę i zdrowie. Zobacz, ...
Koktajl smoothie z pokrzywy
Listki pokrzywy to dobry dodatek do zielonego koktajlu, który można przygotować w wielu różnych wersjach. Wystarczy wrzucić składniki do blendera i je zmiksować.
Oto kilka przepisów:
- Koktajl z pokrzywą, kiwi i pomarańczy: zblenduj dużą garść liści pokrzywy z obranym kiwi oraz pomarańczą, dodając tyle wody, by uzyskać pożądaną konsystencję.
- Koktajl z pokrzywą, wiśniami i bananem: połącz 2 i 1/2 szkl. liści pokrzywy ze szkl. rozmrożonych wiśni i bananem, dodając szkl. mleczka roślinnego lub wody kokosowej i szczyptę cynamonu (opcjonalnie).
- Koktajl z pokrzywą, ananasem i kokosem: zmiksuj garść pokrzywy z miąższem 1/4 ananasa (ok. 120 g), bananem i 2 łyżkami mleka kokosowego z puszki albo 1/2 awokado, dodając ew. 1/4 długiego ogórka.
Jak zrobić masło pokrzywowe?
Listki pokrzywy możemy jeść nawet codziennie na kanapce, jeśli przygotujemy z nich miks do smarowania pieczywa. Do jego wykonania należy wziąć 100 g świeżego masła, do którego dodaje się od 300 g posiekanej pokrzywy, a jako przyprawy stosuje się szczypiorek (2 łyżki) albo czosnek (kilka ząbków) i sól. Niektórzy dodają do smaku także sok z cytryny czy oliwę z oliwek.