Wiosenne chwasty na talerzu. Te dzikie rośliny są smaczne i zdrowe, możesz jeść je nawet na surowo, żeby uzupełnić poziom witamin

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwsze dzikie rośliny mają najwięcej wartości odżywczych, więc jedzmy je jako warzywo. Jadalne chwasty są nie tylko zdrowe, ale też smaczne. O tej porze roku urozmaicą dietą i uzupełnią ją w witaminę C i inne korzystne składniki. Zobacz, które gatunki sprawdzą się na talerzu i jak je wykorzystać.

Spis treści

Czy chwasty są jadalne? Te dzikie rośliny możesz jeść jak warzywo

Wiele dziko rosnących roślin uważanych za chwasty nadaje się do jedzenia i ma bogate właściwości odżywcze oraz dobroczynne działanie na zdrowie. Najczęściej spożywa się jak zielone warzywa liściaste.

Matka z nastoletnią córką zbierają młode rośliny w ogrodzie
Sięgnij po chwast-food, by wzbogacić wiosenną dietę w witaminy. Delikatne młode rośliny mają więcej smaku i cennych składników niż warzywa uprawne. Oto najbardziej polecane gatunki. HMVart/Getty Images

Jadalne gatunki dzikiej zieleniny można wykorzystać na surowo lub po delikatnej obróbce termicznej. Wiosną zbiera się przy tym z części roślin takie, jak:

  • młode listki,
  • pączki liści,
  • szczyty młodych roślin,
  • pędy,
  • kiełki,
  • pąki kwiatowe i kwiaty.

Na wiosnę listki roślin są delikatne i niezdrewniałe, a dzięki temu przyjemne w jedzeniu i łatwostrawne. Dostarczają liczne deficytowe składniki w większych ilościach niż warzywa handlowe, szczególnie importowane i trzymane w chłodniach czy nowalijki.

Dzikie zielsko to właśnie to, co jadły nasze prababcie, a nawet babcie, gdy nie było suplementów diety. Czas wrócić do chwast-foodu, by uzupełnić wiosenne braki witamin.

Sprawdź: „Francuska kapusta” to lecznicze zioło. Wspomaga m.in. wątrobę i leczenie skóry

Czym jest chwast?

Chwasty to rośliny niepożądane w uprawach, czyli na polach i plantacjach, które obniżają plon roślin użytkowych, a także panoszą się ogrodach, na trawnikach czy obszarach ruderalnych. Konkurują wtedy z innymi roślinami sadzonymi celowo, zabierając przestrzeń, składniki z gleby, wodę i światło, utrudniają także ich zbiór.

Jakie zioła zbierać w czerwcu? Sprawdź, po które rośliny warto sięgać

Jakie zioła zbierać w czerwcu? Sprawdź, po które rośliny warto sięgać

Zioła to znakomita przyprawa, która podkręca smak i aromat potraw. Warto pamiętać, że napary z niektórych roślin wykazują korzystne działanie na organizm i wspomagają leczenie wielu dolegliwości, w ty...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Są też chwasty leśne, które zwalcza się w szkółkach drzew. Gdy jednak rosną w starszym lesie, stanowią ważną część ekosystemu, pokarm dla zwierząt i ludzi, a także źródło substancji leczniczych. To właśnie w lesie znajdziemy najcenniejsze rośliny, bo najmniej zanieczyszczone. Warto jednak upewnić się, że las, pole czy ogród, w którym zbieramy jadalne chwasty, jest położony z dala od zanieczyszczeń.

Czy chwasty są zdrowe?

Jadalne chwasty warto spożywać jako zdrowy element posiłków i stosować jako naturalny lek. Niechciane dzikie gatunki roślin często okazują się niezwykle wartościowe pod względem działania na organizm.

Co zbierać w marcu? 5 leczniczych roślin, którymi uzupełnisz domową apteczkę

Co zbierać w marcu? 5 leczniczych roślin, którymi uzupełnisz domową apteczkę

Przedwiośnie to czas, kiedy zielarze ruszają na pola i łąki w poszukiwaniu pierwszych naturalnych surowców. To jedyny okres, w którym mogą zebrać niektóre pąki oraz korzenie pełne drogocennych substan...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Wiele z nich to lecznicze zioła, stosowane i cenione w fitoterapii. Taki surowiec zbierany jest jednak w pełni sezonu, gdy roślina zawiera najwięcej korzystnych związków. Natomiast wiosną sięgamy po młode listki i pędy tych roślin jak po sałatę czy szpinak, by zwiększyć wartość odżywczą diety. O tej porze w jadłospisie jest najmniej warzyw, mamy też niedobory dostarczanych przez nie składników po zimie. Ważne jednak, aby sięgać po różne rośliny i nie jeść żadnej w nadmiarze.

Zbieranie jadalnych chwastów i włączanie ich do potraw, m.in. sałatek, past kanapkowych, sosów ziołowych czy serwowanie po ugotowaniu jak jarzynkę to doskonały sposób na zapewniamy sobie pokaźne dawki witaminy C, składników mineralnych, aktywnych enzymów i antyoksydantów. Są wśród nich chlorofile, glikozydy, flawonoidy, alkaloidy czy związki śluzowe, które mają właściwości przeciwzapalne i ochronne dla tkanek organizmu.

Sprawdź: To najbardziej popularny chwast w kuchni. Zobacz przepisy z pokrzywą

Pamiętaj, żeby zweryfikować, co zbierasz do jedzenia, bo wiele korzystnych gatunków ma swoje toksyczne „odpowiedniki”, które mogą wyglądać podobnie zwłaszcza w początkowych stadiach rozwoju rośliny. Dlatego przyjrzyj się zdjęciom dzikich warzyw w galerii, a w razie wątpliwości poszukaj więcej zdjęć na podstawie podanej nazwy łacińskiej.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Źródła:
Te rośliny trują i leczą. Uważaj na nie! Zobacz, jak je stosować bezpiecznie

Te rośliny trują i leczą. Uważaj na nie! Zobacz, jak je stosować bezpiecznie

Są piękne, ładnie pachną, a nawet dobrze smakują. Mogą wyleczyć wiele chorób i złagodzić dolegliwości. Jednak nieumiejętnie zastosowane mogą też zabić. Rośliny lecznicze potrafią być groźne, a najważn...

Monika Góralska
Monika Góralska
Dodaj firmę Autopromocja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia