Spis treści
Czy chwasty są jadalne? Te dzikie rośliny możesz jeść jak warzywo
Wiele dziko rosnących roślin uważanych za chwasty nadaje się do jedzenia i ma bogate właściwości odżywcze oraz dobroczynne działanie na zdrowie. Najczęściej spożywa się jak zielone warzywa liściaste.
Jadalne gatunki dzikiej zieleniny można wykorzystać na surowo lub po delikatnej obróbce termicznej. Wiosną zbiera się przy tym z części roślin takie, jak:
- młode listki,
- pączki liści,
- szczyty młodych roślin,
- pędy,
- kiełki,
- pąki kwiatowe i kwiaty.
Zobacz w naszej galerii, które wiosenne zioła można zbierać i jeść z korzyścią dla zdrowia.
Na wiosnę listki roślin są delikatne i niezdrewniałe, a dzięki temu przyjemne w jedzeniu i łatwostrawne. Dostarczają liczne deficytowe składniki w większych ilościach niż warzywa handlowe, szczególnie importowane i trzymane w chłodniach czy nowalijki.
Dzikie zielsko to właśnie to, co jadły nasze prababcie, a nawet babcie, gdy nie było suplementów diety. Czas wrócić do chwast-foodu, by uzupełnić wiosenne braki witamin.
Sprawdź: „Francuska kapusta” to lecznicze zioło. Wspomaga m.in. wątrobę i leczenie skóry
Czym jest chwast?
Chwasty to rośliny niepożądane w uprawach, czyli na polach i plantacjach, które obniżają plon roślin użytkowych, a także panoszą się ogrodach, na trawnikach czy obszarach ruderalnych. Konkurują wtedy z innymi roślinami sadzonymi celowo, zabierając przestrzeń, składniki z gleby, wodę i światło, utrudniają także ich zbiór.
Są też chwasty leśne, które zwalcza się w szkółkach drzew. Gdy jednak rosną w starszym lesie, stanowią ważną część ekosystemu, pokarm dla zwierząt i ludzi, a także źródło substancji leczniczych. To właśnie w lesie znajdziemy najcenniejsze rośliny, bo najmniej zanieczyszczone. Warto jednak upewnić się, że las, pole czy ogród, w którym zbieramy jadalne chwasty, jest położony z dala od zanieczyszczeń.
Czy chwasty są zdrowe?
Jadalne chwasty warto spożywać jako zdrowy element posiłków i stosować jako naturalny lek. Niechciane dzikie gatunki roślin często okazują się niezwykle wartościowe pod względem działania na organizm.
Wiele z nich to lecznicze zioła, stosowane i cenione w fitoterapii. Taki surowiec zbierany jest jednak w pełni sezonu, gdy roślina zawiera najwięcej korzystnych związków. Natomiast wiosną sięgamy po młode listki i pędy tych roślin jak po sałatę czy szpinak, by zwiększyć wartość odżywczą diety. O tej porze w jadłospisie jest najmniej warzyw, mamy też niedobory dostarczanych przez nie składników po zimie. Ważne jednak, aby sięgać po różne rośliny i nie jeść żadnej w nadmiarze.
Zbieranie jadalnych chwastów i włączanie ich do potraw, m.in. sałatek, past kanapkowych, sosów ziołowych czy serwowanie po ugotowaniu jak jarzynkę to doskonały sposób na zapewniamy sobie pokaźne dawki witaminy C, składników mineralnych, aktywnych enzymów i antyoksydantów. Są wśród nich chlorofile, glikozydy, flawonoidy, alkaloidy czy związki śluzowe, które mają właściwości przeciwzapalne i ochronne dla tkanek organizmu.
Sprawdź: To najbardziej popularny chwast w kuchni. Zobacz przepisy z pokrzywą
Pamiętaj, żeby zweryfikować, co zbierasz do jedzenia, bo wiele korzystnych gatunków ma swoje toksyczne „odpowiedniki”, które mogą wyglądać podobnie zwłaszcza w początkowych stadiach rozwoju rośliny. Dlatego przyjrzyj się zdjęciom dzikich warzyw w galerii, a w razie wątpliwości poszukaj więcej zdjęć na podstawie podanej nazwy łacińskiej.
- Lecznicze chwasty w farmakopei Podkarpackie Wiadomości Rolnicze
- Chwasty – niedoceniany skarb natury Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie