Spis treści
Co to jest cellulit?
Cellulit to skóra pokryta charakterystycznymi dołeczki i nierówności. Może się pojawić po okresie dojrzewania, w ciąży, podczas menopauzy czy w wyniku zaburzeń hormonalnych. Miejsca, w których najczęściej występuje cellulit, to:
- uda,
- biodra,
- pośladki,
- brzuch,
- kolana,
- ramiona,
- piersi.
Cellulit występuje przede wszystkim u kobiet, rzadko u mężczyzn. Dotyka on zarówno osób szczupłych, jak i z nadwagą. Na jego powstawanie mogą mieć wpływ geny, wiek czy styl życia. Wiąże się ono z działalnością kobiecych hormonów, jakimi są estrogeny.
Choć cellulit jest nieszkodliwy, dla niektórych stanowi poważny problem estetyczny. Całkowite pozbycie się cellulitu jest póki co niemożliwe, ale można zapobiegać jego tworzeniu się oraz zmniejszać jego widoczność m.in. za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.
Cellulit pojawia się nie tylko na udach! Jak się go pozbyć?
Cellulit potocznie nazywany jest pomarańczową skórką Problem ten dotyka ok. 85 proc. kobiet powyżej 25. roku życia. W terminologii medycznej cellulitem określa się: guzkowe twardniejące zwyrodnienie ...
Dieta i styl życia a cellulit, czyli jak odżywianie i ruch wpływa na pomarańczową skórkę
Cellulit dotyka nawet 80-90 proc. kobiet. Mimo, że w wielu przypadkach specyficzne dołeczki na ciele to wynik predyspozycji genetycznych i słabej tkanki łącznej, to także dieta jest czynnikiem, który może wzmagać skórkę pomarańczową. Sprzyja temu zwłaszcza zła kondycja skóry, a także gwałtowne przybieranie na wadze.
Udowodniono, że niektóre pokarmy sprzyjają powstawaniu cellulitu. To zwłaszcza niezdrowe „bomby” kaloryczne. Jeżeli w naszej diecie jest zbyt dużo cukrów i oczyszczonych węglowodanów, tłuszczu oraz soli, a brakuje błonnika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cellulit będzie znacznie bardziej widoczny.
Do innych czynników, które mogą powodować występowanie cellulitu, należą zwłaszcza:
- palenie papierosów,
- niedobór ruchu,
- stojący lub siedzący tryb życia,
- noszenie zbyt ciasnej bielizny i odzieży.
Najskuteczniejszym sposobem walki ze skórką pomarańczową są zrównoważona dieta bogata w błonnik oraz regularne ćwiczenia. Pomocna jest także specjalna pielęgnacja skóry objętej zmianami, m.in. peelingi, masaże (np. bańką chińską), a także profesjonalne zabiegi antycellulitowe.
Skąd się bierze cellulit i co naprawdę na niego działa? Zobacz fakty i mity
Cellulit dotyka zdecydowanej większości kobiet. To defekt kosmetyczny, który wynika z nierównomiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej pod skórą. Ponieważ problem nazywany też pomarańczową skórką trudn...
13 produktów, które pogarszają cellulit
To, co jemy, wpływa na wygląd skóry z cellulitem. Bardzo ważna jest zdrowa, zrównoważona dieta, która pomoże nam utrzymać prawidłową wagę. Ograniczenie przetworzonego i wysokocukrowego jedzenia, nawodnienie, wyeliminowanie papierosów i alkoholu oraz aktywność, są istotnymi punktami w walce z cellulitem. Poniżej przedstawiamy produkty, które pogarszają wygląd pomarańczowej skórki.
Zobacz w naszej galerii: Unikaj tych produktów, żeby zmniejszyć cellulit
5 najlepszych źródeł kolagenu. W czym znajdziemy „białko młodości”? Z czym je jeść?
Kolagen do picia i w tabletkach to suplementy diety, które są stosowane przez coraz więcej osób w celu wzmocnienia stawów oraz, aby ujędrnić skórę i spłycić zmarszczki. Jeśli zależy nam na takim efekc...
Źródło: Everything you need to know about cellulite Medical News Today