Spis treści
Z czego biorą się pryszcze?
Pryszcze to podskórne zmiany zapalne w porach skóry. Tworzą się w obrębie mieszków włosowych, gdzie ujście mają gruczoły łojowe. Sprzyja temu wiele czynników, w tym hormonalne, co ma związek z nadprodukcją łoju i nadmiernym rogowaceniem naskórka, a także zapalne i związane z wytwarzaniem kolagenu i elastyny. Zapalenie jest wynikiem zakażenia bakteriami bytującymi na skórze, a zaostrza je stres oksydacyjny związany z zanieczyszczeniami m.in. z powietrza i niedoborem związków antyoksydacyjnych.
Powstawaniu pryszczy sprzyja styl życia, zwłaszcza dieta czy zwyczaje związane z ruchem i higieną. Od wielu takich czynników zależy również gospodarka hormonalna, której zaburzenia są uznawane za głównego winowajcę w przypadku trądziku pospolitego.
Zobacz w naszej galerii, jakie produkty spożywcze i nawyki sprzyjają czystej cerze, a które są związane z powstawaniem pryszczy.
Wyciskanie pryszczy. Tak tego nie rób, jeśli chcesz się ich pozbyć!
Do najbardziej szkodliwych sposobów na wykwity skórne należy na pewno wyciskanie pryszczy. Ta czynność jest powszechnie odradzana, choć większość osób i tak to robi. Prawda jest taka, że wyprysk można wycisnąć, ale tylko jeśli do tego „dojrzeje”.
Sprawdź: Wrastające włoski po goleniu czy depilacji to nie problem
Wyciskanie pryszczy na wszystkich innych etapach rozwoju tych zmian jest nieskuteczne, a co gorsza prowadzi do różnych komplikacji. Zasinienie, uszkodzenia skóry, po których zostają blizny lub pojawiają się przebarwienia słoneczne – to główne skutki traktowania wyprysków paznokciami.
Ostrzega przed tym Caroline Hirons, ekspertka pielęgnacji skóry i autorka książki „Skin care”, która radzi, by do wyciskania zawartości pryszcza przystąpić dopiero wtedy, gdy pojawia się biała plamka na jego czubku, która wystaje ponad skórę, a zmiana jest już całkiem bezbolesna. Wtedy, po oczyszczeniu skóry i dłoni, można ucisnąć skórę niezbyt blisko zmiany i pozbyć się czopa, ale nie dopuścić, by pojawiła się krew. Później miejsce należy potraktować tonikiem z kwasem kosmetycznym i olejkiem pielęgnacyjnym.
Zobacz ponadto:
Najgorsze sposoby na pryszcze to także nakładanie pewnych kosmetyków
Drugi największy grzech, jaki popełniamy w przypadku pryszczy, to ich wysuszanie za pomocą kosmetyków, np. toników z alkoholem, kremów i maści z cynkiem, czy w najgorszym razie – pastą do zębów. Jak pisze Caroline, nie ma tam czego wysuszać – wręcz przeciwnie, skórę wokół pryszcza trzeba silnie nawilżać i natłuszczać (ta druga czynność może najwyżej przyspieszyć jego dojrzewanie).
Wysuszanie pryszczy pogarsza stan cery wokół nich i sprzyja jej uszkodzeniom. Sprawia, że skóra wolniej się regeneruje i trudniej wraca do normalnego wyglądu, a po zmianach mogą pozostawać ślady.
Polecane jest więc serum z kwasem hialuronowym i olejek do twarzy odpowiedni do danego typu cery (ale bez masła shea). To, co ew. może pomóc, to nakładane punktowo produkty z siarką lub nadtlenkiem benzoilu, a jeszcze lepiej – kwasy takie kwas migdałowy, glikolowy lub PHA, np. laktobionowy.
Co robić, by mieć czystą cerę bez wyprysków? Kliknij w zdjęcie i sprawdź najważniejsze zalecenia!