Spis treści
Nalewka z kakao smakuje jak czekolada, a dodaje energii jak kawa
Kakao, czyli ziarno kakaowe to nasiona kakaowca (Theobroma cacao) wieczniezielonej rośliny z rodziny ślazowatych. Pochodzi ono z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, ale obecnie największe plantacje, gdzie jest uprawiana znajdują się w Afryce. W jednym owocu kakaowca znajduje się 20–60 nasion. Pozyskuje się z nich masę kakaową, masło kakaowe i proszek kakaowy, znane nam właśnie jako kakao.
Kakao zawiera białka, tłuszcze, węglowodany, śluzy, flawonoidy i alkaloidy o działaniu pobudzającym – teobrominę i kofeinę. Jest też bogate w składniki mineralne takie jak magnez, potas, żelazo i wapń.
Zawarte w nasionach kakaowca alkaloidy, a szczególnie teobromina wykazuje działanie pobudzające, wzmacniające koncentrację oraz regenerujące zarówno po wysiłku fizycznym, jak i psychicznym. Kakao ma także działanie rozszerzające naczynia krwionośne, co wspomaga przepływ krwi w mózgu. Zawiera również antyoksydanty, które zapobiegają starzeniu się komórek. Pomaga spalać tłuszcz i przyczynia się do utraty wagi, wspomoże więc odchudzanie.
Te właściwości sprawiają, że kakao i nalewka kakaowa:
działa pobudzająco,
pomaga zmniejszyć stres,
tonizuje i regeneruje,
działa przeciwzapalnie,
wzmacnia odporność,
wspomaga pracę mózgu,
zwiększa koncentrację i poprawia pamięć,
chroni układ sercowo-naczyniowy,
obniża wysokie ciśnienie krwi,
wspomaga odchudzanie.
Jak zrobić nalewkę kakaową? Poznaj prosty przepis na nalewkę czekoladową
Do przygotowania nalewki z kakao najlepiej jest użyć całych ziaren kakaowca, dzięki czemu nalewka zyska więcej wartości odżywczych. Jeśli jednak nie masz dostępu do nasion możesz wykorzystać proszek kakaowy najlepiej z surowego kakao, które również jest wartościowsze niż proszek pozyskiwany z prażonych ziaren. Do przygotowania nalewki kakaowej potrzebujesz:
100 g ziaren kakaowca,
0,75 l wódki 40 proc. alk. obj.,
0,25 l spirytusu 95 proc. alk. obj.,
0,3 l wody,
300 g cukru lub miodu.
Jak zrobić nalewkę z kakao?
Ziarna kakaowca rozdrobnij w młynku do kawy, ale nie miel.
Wsyp do słoika i zalej alkoholem. Zamknij szczelnie słoik.
Maceruj 2 tygodnie codziennie wstrząsając słoikiem.
Po tygodniu do nalewu możesz wrzucić kilka goździków, anyżu lub/i laskę cynamonu czy wanilii.
Następnie odcedź ciemny nalew od ziaren i włóż ekstrakt do zamrażarki na noc.
Rano zeskrob z wierzchu zebrane masło kakaowe.
Do czystego, rozpuszczonego ekstraktu możesz dodać syrop z cukru i wody. W tym celu podgrzej wodę i rozpuść w niej cukier, a następnie dolej do nalewki. Nalewkę możesz też posłodzić samym miodem.
Stosuj ok. 30-40 kropli (rozcieńczonych w wodziejeśli nalewka jest bez syropu cukrowego) 2-3 razy dziennie między posiłkami.
Nalewki z kakao nie mogą stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Jeśli zażywasz leki na stałe przed użyciem nalewki skonsultuj się z lekarzem.