Dodaj do kawy, a podkręcisz jej działanie. To poranny zastrzyk energii na cały dzień. Wspomoże odchudzanie, wzmocni pamięć i koncentrację

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kawa budzi cię o poranku? Wzmocnij jej działanie dodając jeden składnik, który przedłuży pobudzający efekt kofeiny. Guarana to booster, dzięki któremu kawa doda ci energii na dłużej, poprawi koncentrację i pamięć, a nawet zwalczy ból głowy i pomoże w odchudzaniu. Wypróbuj prosty przepis.

Spis treści

Jak zrobić kawę z guaraną? Wypróbuj prosty przepis na energetyczny napój

Guarana tak jak kawa zawiera kofeinę, ale uwalnia się ona stopniowo dodając energii przez dłuższy czas. Nie powoduje jej nagłego skoku i spadku jak kawa. Dodana do kawy zwiększa dawkę kofeiny i przedłuża jej działanie. Dzięki temu masz więcej energii, lepszą pamięć i koncentrację przez dłuższy czas.

Guarana to energetyczny dodatek. Zawarta w niej kofeina uwalnia się dłużej niż ta z kawy, dzięki czemu energii wystarczy ci na cały dzień.
Guarana to energetyczny dodatek. Zawarta w niej kofeina uwalnia się dłużej niż ta z kawy, dzięki czemu energii wystarczy ci na cały dzień. eskymaks/gettyimages.com, freestockcenter/freepik

Guaranę w proszku możesz kupić w drogerii, aptece lub sklepie ze zdrową żywnością. Możesz ją też wymieszać z wodą, jogurtem, sokiem czy kakao, ale ja proponuję dodanie jej do porannej kawy, aby dłużej cieszyć się odżywczym działaniem składników takiego napoju. Do przygotowania kawy z guaraną potrzebujesz tylko:

  • 0,5-1 łyżeczka guarany w proszku,

  • 200 ml zaparzonej kawy.

Jak przygotować kawę z guaraną?

  1. Wystarczy do szklanki wsypać guaranę i zalać gorącą kawą, najlepiej z ekspresu, bez fusów.

  2. Pamiętaj, aby napój dokładnie wymieszać, bo guarana słabo rozpuszcza się w wodzie.

  3. Do gotowej kawy możesz dodać mleko, cukier lub inny słodzik wedle uznania.

Czy można łączyć guaranę z kawa? Jak kawa z guaraną działa na organizm?

Guarana to nasiona Paullinia cupana pochodzące z dorzecza Amazonki. Guarana dostępna w sklepach wytwarzana jest poprzez łuskanie, mycie, suszenie i prażenie nasion. Następnie zostają one zmielone na proszek.

W guaranie znajdziemy składniki takie jak teobromina i teofilina, polifenole, saponiny, garbniki i olejki eteryczne, a także białka, cukry, błonnik i skrobię. Guarana zawiera flawonoidy i proantocyjanidyny. Te związki roślinne o działaniu antyoksydacyjnym zmniejszają stan zapalny i obniżają poziom cholesterolu. Poza tym guarana:

  • redukuje odczuwanie głodu i pragnienia,

  • działa lekko moczopędnie,

  • wzmaga czujność,

  • zwalcza bóle głowy,

  • zmniejsza krwawienia miesiączkowe.

Kawa może pomóc zapobiegać stanom zapalnym i stresowi oksydacyjnemu, a także otyłości, zespołowi metabolicznemu i cukrzycy typu 2. Reguluje też ciśnienie krwi i wspomaga pracę serca, zapobiega również rozwojowi niektórych nowotworów i wspomaga pracę wątroby.

Zarówno kawa, jak i guarana wspomagają odchudzanie, przyspieszają przemianę materii i zapewniają uczucie sytości na dłużej. Obie substancje poprawiają też funkcje mózgu takie jak uważność, pamięć i koncentrację.

Czy kawa z guaraną jest bezpieczna? Przeciwwskazania do stosowania napoju

Guarana zawiera średnio 2 razy więcej kofeiny niż kawa. Badania z 2023 wskazują, że nasiona guarany zawierają 2–8 proc.kofeiny, podczas gdy ziarna kawy zawierają 1–3 proc. kofeiny. Taniny zawarte w guaranie powodują, że kofeina uwalnia się wolniej niż w kawie.

Jednak z tego względu należy zachować ostrożność, żeby nie przedawkować kofeiny. Jej maksymalna dzienna dawka wynosi 400 mg, czyli ok. 4-5 filiżanek kawy. Natomiast maksymalna dzienna dawka guarany w proszku to około 50-75 mg. Dodając guaranę do kawy należy zredukować ilość wypijanych w ciągu dnia filiżanek kawy. Przedawkowanie może wywołać drżenie rąk, pobudzenie, odczucie niepokoju i lęku.

Kawy z guaraną nie powinny pić osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia