Skubiesz lub obgryzasz skórki przy paznokciach? Poznaj 5 najlepszych sposobów na pozbycie się tego problemu. Znajdź przyczynę i działaj!

Marta Siesicka-Osiak
Obgryzanie i skubanie skórek to nawyk, którego ciężko się pozbyć. Na kolejnych slajdach znajdziesz podpowiedzi dotyczącego tego, jak radzić sobie z tym zachowaniem.
Obgryzanie i skubanie skórek to nawyk, którego ciężko się pozbyć. Na kolejnych slajdach znajdziesz podpowiedzi dotyczącego tego, jak radzić sobie z tym zachowaniem. AaronAmat/GettyImages
Problem obgryzania lub obrywania skórek przy paznokciach jest dość powszechny. Wyrywana skóra odrasta twardsza i sucha, co powoduje, że znów zaczynamy ją skubać. Jak przerwać to błędne koło? Przede wszystkim znajdź przyczynę problemu, a następnie wypróbuj metody, które pomogą Ci się pozbyć tego uciążliwego zachowania.

Spis treści

Skubanie i obgryzanie skórek to poważne zaburzenia. Jakie jest ich źródło?

Onychofagia to nałogowe i uporczywe obgryzanie paznokci i skórek. To problem, który dotyczy około 45 proc. dzieci oraz 15 proc. dorosłych. Może mieć postać łagodną lub niebezpieczną, w pierwszym przypadku zdarza się sporadycznie, w drugim – jest jedynym sposobem radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Obgryzanie i skubanie paznokci to duży problem. Zobacz, jaki się z nim uporać

Skubanie i odrywanie skórek należy z kolei do zaburzeń z kategorii dermatillomani, które polegają na neurotycznym lub patologicznym drapaniu zdrowej skóry, najczęściej twarzy, ramion i dłoni. Może też dotyczyć zdrapywania strupów i krostek. Obydwa zaburzenia zaliczają się do zachowań obsesyjno-kompulsywnych.

Zobacz też: Skubanie to groźny nawyk. Pomocna jest prosta technika – radzi psycholog

Psychologowie określają takie zachowania jako autostymulujące. Nazywane są stimami, najczęściej pojawiają się, gdy odczuwamy napięcie lub jesteśmy zmęczeni. Pierwszym krokiem do skończenia z takim nawykiem jest uświadomienie sobie źródła stresu lub lęku powodującego zaburzenie.

Jakie są skutki obgryzania skórek?

Najbardziej widocznym efektem obgryzania lub obskubywania skórek paznokci jest ich nieestetyczny wygląd. Z czasem mogą pojawić się także infekcje na tle bakteryjnym lub grzybiczym oraz trudno gojące się rany, w tym zanokcica (z łac. paronychia) – bolesny, ropny, stan zapalny objawiający się spuchnięciem wałów paznokciowych.

Obgryzanie paznokci oraz skórek może także powodować problemy z zębami i zgryzem oraz z układem trawiennym, wywołując infekcje bakteryjne i narażając na zarażenie pasożytami. Źle oddziałuje także na stan psychiczny i może przyczyniać się do obniżenia samooceny.

Jak pozbyć się problemu obrywania skórek?

Zaprzestanie obgryzania i skubania skórek to długotrwały proces. W pierwszej kolejności należy zapanować nad wykonywaniem tych czynności – poszukać źródła napięcia, które może brać się zarówno ze stresu, jak i lęku czy też nudy. Następnie warto znaleźć inne sposoby na rozładowanie tych emocji.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o wygojenie powstałych ran, a w przyszłości pamiętanie o regularnym natłuszczaniu skórek, np. ciepłą oliwką lub preparatami z witaminą A+E.

Warto także na co dzień dbać o wygląd skórek – wycinać je, odsuwać lub rozpuszczać specjalnymi preparatami, aby nie dopuszczać do ich wysychania i zadzierania. Jeśli nie mamy wprawy w pielęgnacji skórek, warto zaufać w tej kwestii specjalistce i dodatkowo zafundować sobie profesjonalny zabieg regenerujący paznokcie i skórki.

Ostatecznością w walce z obgryzaniem i skubaniem skórek może być czasowe zakładanie rękawiczek lub obklejanie placów plastrami, ale warto wykorzystać inne metody walki z tym uciążliwym problemem.

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia