Poczucie własnej wartości. 12 ćwiczeń, które pomogą Ci uwierzyć w siebie i zacząć cieszyć się życiem

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Ćwiczenia znajdujące się na kolejnych slajdach zaproponowały Alina Adamowicz i Joanna Godecka – autorki książki pt. „Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie”.
Ćwiczenia znajdujące się na kolejnych slajdach zaproponowały Alina Adamowicz i Joanna Godecka – autorki książki pt. „Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie”. Alexas_Fotos Pixabay.com
Poczucie własnej wartości oznacza, że akceptujemy, lubimy i szanujemy siebie. Zależy nam na własnym szczęściu, nie boimy się wyrażać własnego zdania, ani dążyć do osiągnięcia określonych celów. To również głębokie przekonanie, że poradzimy sobie w każdej sytuacji, z jaką spotkamy się w życiu. Niestety z powodu nieprzyjemnych życiowych doświadczeń wiele osób zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. To sprawia, że codzienne wyzwania stają się murem nie do przeskoczenia, a nieuchronne zmiany widziane są wyłącznie w czarnych barwach. Na szczęście samoocenę można odbudować. Podpowiadamy jak podnieść samoocenę i prezentujemy aż 12 ćwiczeń, których regularne wykonywanie pomoże na nowo uwierzyć w siebie i swoje możliwości.

Czym jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to traktowanie siebie jako ważną i wartościową osobę. To dobrze czuć się ze sobą w każdej sytuacji, bez względu na zaistniałe okoliczności. To umiejętność spędzania czasu w samotności, a także wśród ludzi. To docenianie siebie i swoich osiągnięć, bez względu na opinie innych osób. To szanowanie swojego zdania i wyborów mimo obiekcji otoczenia. To także akceptowanie swoich zalet i wad, które niewątpliwie posiada każdy z nas. Poczucie własnej wartości to świadomość swoich pragnień, potrzeb i oczekiwań, a także wiara w możliwość spełnienia wszystkich marzeń. To głębokie i zdrowe przekonanie o swojej wyjątkowości i unikatowości.

Zobacz również:

Jak podnieść samoocenę i uwierzyć w siebie?

Niestety nie każdy może pochwalić się dobrą opinią na własny temat. Powodów tego stanu jest wiele, lecz w większości przypadków niska samoocena wynika z traumatycznych doświadczeń w dzieciństwie. Również w odpowiedzi na życiowe doświadczenia, jak rozwód, strata pracy czy śmierć bliskiej osoby, wiele osób zaczyna wątpić w siebie i swoje możliwości. Nawet gdy znajdujemy się już w sprzyjającym otoczeniu często największym krytykiem, jest wewnętrzny głos, który skutecznie demotywuje do czerpania radości z życia. Dlatego "pierwszym krokiem na drodze do zbudowania dobrej samooceny jest uciszenie tego głosu, który mówi, że nie jesteśmy dość dobrzy, mądrzy, zgrabni, ładni, bogaci, wykształceni, przebojowi, wysportowani i tak dalej. I że w związku z tym nie zasługujemy na miłość i szacunek" – czytamy w książce pt. „Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie” Aliny Adamowicz i Joanny Godeckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia