Spis treści
Złe nawyki żywieniowe
Nieodpowiednia dieta połączona z niedostateczną higieną jamy ustnej to wręcz gwarancja problemów z zębami. Osoby sięgające po niewłaściwie produkty musza liczyć się z rozwojem próchnicy i chorób dziąseł. Wśród pokarmów, których powinno się unikać w codziennej diecie znajdują się:
- Cukier stołowy i słodycze to najwięksi wrogowie naszych zębów. Ich spożycie najbardziej zwiększa ryzyko rozwinięcia się próchnicy. Są pożywką dla bakterii i mogą uszkadzać dziąsła.
- Napoje słodzone, w tym napoje gazowane i energetyki, są szkodliwe zarówno dla zębów, jak i dla dziąseł. Jednocześnie dostarczają pożywki bakteriom znajdującym się w jamie ustanej i prowadzą do demineralizacji oraz niszczenia szkliwa. Niektóre napoje dietetyczne działają na zęby jeszcze gorzej, wzbogacone są bowiem o kwasy (np. cytrynowy czy fosforowy), który wiąże się z wapniem i usuwa go z zębów.
- Produkty zawierające oczyszczone węglowodany np. białe pieczywo, makaron i ryż zawierają cukry proste, które w procesie fermentacji w jamie ustnej zamieniają się w kwas erodujący w szkliwo. Podobnie jak słodycze, zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy.
- Alkohol wpływa na przepuszczalność błony śluzowej i sprawia, że staje się ona podatna na działanie substancji rakotwórczych. Statystyki pokazują, że osoby spożywające alkohol w nadmiarze są bardziej narażone na rozwój próchnicy i chorób dziąseł niż te, które tego nie robią.
Dowiedz się więcej:
Codzienne nawyki, które niszą zęby
Na dobry stan naszego uzębienia wpływa wiele czynników – od właściwiej higieny jamy ustnej, przez odpowiednią dietę, po unikanie stresujących sytuacji, które skutkują np. zaciskaniem szczęk czy zgrzytaniem zębami. Są jednak pewne przyzwyczajenia, które powodują, że zarówno zęby, jak i dziąsła ulegają osłabieniu. Warto więc wiedzieć, jakich czynności unikać, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem, a u dentysty bywać jedynie na rutynowych kontrolach.
Zobacz w galerii: Codzienne nawyki, które niszczą twoje zęby.
Zadbaj o piękny uśmiech!
- A time based objective evaluation of the erosive effects of various beverages on enamel and cementum of deciduous and permanent teeth Journal of Clinical and Expreimental Denstitry
- Diet and Dental Caries: The Pivotal Role of Free Sugars Reemphasized Journal of Dental Research
- Alcohol as a Risk Factor for Cancer: Existing Evidence in a Global Perspective Journal of Preventive Medicine & Public Health