Osiem nawyków, które niszczą zęby. Tego nie należy robić, aby nie uszkodzić szkliwa i dziąseł. Lista zakazanych czynności

Marta Siesicka-Osiak
Pomijanie wieczornego mycia i nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej może mieć poważne konsekwencje dla stanu naszego uzębienia. Zęby powinno się myć pół godziny po każdym posiłku albo przynajmniej 2 razy dziennie.
Pomijanie wieczornego mycia i nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej może mieć poważne konsekwencje dla stanu naszego uzębienia. Zęby powinno się myć pół godziny po każdym posiłku albo przynajmniej 2 razy dziennie. pressmaster/123rf
Cztery miliony Polaków nie myje codziennie zębów – to najgorszy z naszych nawyków. Jednak inne, pozornie niewinne czynności, także mogą szkodzić naszemu uzębieniu. Jeśli zdarza ci się czyścić zęby wykałaczką albo obgryzasz paznokcie, sprawdź, jakie niesie to konsekwencje dla twojego zdrowia. Zobacz, co jeszcze wpływa negatywnie na szkliwo i dziąsła!

Spis treści

Złe nawyki żywieniowe

Nieodpowiednia dieta połączona z niedostateczną higieną jamy ustnej to wręcz gwarancja problemów z zębami. Osoby sięgające po niewłaściwie produkty musza liczyć się z rozwojem próchnicy i chorób dziąseł. Wśród pokarmów, których powinno się unikać w codziennej diecie znajdują się:

  1. Cukier stołowy i słodycze to najwięksi wrogowie naszych zębów. Ich spożycie najbardziej zwiększa ryzyko rozwinięcia się próchnicy. Są pożywką dla bakterii i mogą uszkadzać dziąsła.
  2. Napoje słodzone, w tym napoje gazowane i energetyki, są szkodliwe zarówno dla zębów, jak i dla dziąseł. Jednocześnie dostarczają pożywki bakteriom znajdującym się w jamie ustanej i prowadzą do demineralizacji oraz niszczenia szkliwa. Niektóre napoje dietetyczne działają na zęby jeszcze gorzej, wzbogacone są bowiem o kwasy (np. cytrynowy czy fosforowy), który wiąże się z wapniem i usuwa go z zębów.
  3. Produkty zawierające oczyszczone węglowodany np. białe pieczywo, makaron i ryż zawierają cukry proste, które w procesie fermentacji w jamie ustnej zamieniają się w kwas erodujący w szkliwo. Podobnie jak słodycze, zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy.
  4. Alkohol wpływa na przepuszczalność błony śluzowej i sprawia, że staje się ona podatna na działanie substancji rakotwórczych. Statystyki pokazują, że osoby spożywające alkohol w nadmiarze są bardziej narażone na rozwój próchnicy i chorób dziąseł niż te, które tego nie robią.

Dowiedz się więcej:

Codzienne nawyki, które niszą zęby

Na dobry stan naszego uzębienia wpływa wiele czynników – od właściwiej higieny jamy ustnej, przez odpowiednią dietę, po unikanie stresujących sytuacji, które skutkują np. zaciskaniem szczęk czy zgrzytaniem zębami. Są jednak pewne przyzwyczajenia, które powodują, że zarówno zęby, jak i dziąsła ulegają osłabieniu. Warto więc wiedzieć, jakich czynności unikać, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem, a u dentysty bywać jedynie na rutynowych kontrolach.

Zadbaj o piękny uśmiech!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia