Pomoże wyleczyć przeziębienie i zapobiegnie zaparciom. Herbatka z macierzanki na suchy kaszel i trawienie. Wypróbuj przepis na napar

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Herbatka z macierzanki złagodzi kaszel i pomoże w walce z przeziębieniem. Działa podobnie do leków wykrztuśnych, więc zamiast kupować kolejny syrop czy tabletki skorzystaj z tego daru natury. Napar z macierzanki wspomaga również trawienie i zapobiega zaparciom. Zwalczy także zapalenie dziąseł i ból gardła. Wypróbuj prosty przepis na herbatkę z macierzanki.

Spis treści

Herbatka z macierzanki na suchy kaszel i trawienie. Poznaj prosty przepis

Macierzanka wspomaga trawienie i stymuluje wydzielanie żółci.
Macierzanka wspomaga trawienie i stymuluje wydzielanie żółci. AnitaBen/gettyimages.com

Herbatkę z macierzanki najlepiej jest przygotować z ziela własnoręcznie zebranego podczas kwitnienia, czyli od czerwca do sierpnia. Jednak przez cały rok ziele macierzanki piaskowej (Herba Serpylli) bez problemu można kupić w sklepach ze zdrową żywnością czy aptekach.

Czytaj także: Nalewka z porostu islandzkiego na kaszel i ból gardła. Szybko pomoże wyleczyć przeziębienie

Napar z ziela macierzanki świetnie sprawdzi się właśnie zimą i wczesną wiosną, gdy trwa sezon wzmożonych zachorowań na infekcje wirusowe czy bakteryjne. Herbatka złagodzi kaszel oraz pomoże szybciej wyleczyć przeziębienie, grypę czy zapalenie zatok. Regularne picie naparu przed jedzeniem wspomaga również trawienie i zapobiega zaparciom. Do przygotowania herbatki z macierzanki potrzebujemy tylko dwóch składników:

  • 1 łyżka rozdrobnionego ziela macierzanki,
  • 1,5 szklanki wrzącej wody.

Jak przygotować herbatkę z macierzanki?

  1. Ziele zalać wrzącą wodą. Parzyć pod przykryciem przez 15 minut.
  2. Po odcedzeniu można dodać miód lub sok malinowy.
  3. Pić po pół szklanki 2 razy dziennie.

Jak działa herbatka z macierzanki w czasie infekcji?

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) inaczej tymianek wąskolistny to roślina pospolicie występująca w Polsce. Rośnie w miejscach suchych, nasłonecznionych i piaszczystych, można ją więc spotkać na zboczach i przy lasach. Jest ona nazywana również dzikim tymiankiem (od ang. wild thyme) ponieważ należy do tego samego rodzaju (Thyme), a także jest do niego bardzo podobna z wyglądu i zapachu.

Ziele macierzanki zawiera olejki eteryczne (karwakrol, tymol, cytral, linalol, octan linalylu, borneol, 1,8-cyneol, geraniol), flawonoidy (luteolinę, apigeninę i glikozydy skutellareiny), kwas ursolowy, oleanolowy, rozmarynowy.

Macierzanka działa:

  • wykrztuśnie,
  • ściągająco,
  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwgrzybicznie,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwpasożytniczo,
  • rozkurczowo,
  • wiatropędnie,
  • przeciwświądowo,
  • uspokajająco.

Czytaj też: Jakie zioła na Matki Boskiej Zielnej? 15 sierpnia zrób bukiet z tych leczniczych roślin

Herbatka z macierzanki, a także wyciągi, nalewki czy syropy z macierzanką zalecane są do stosowania przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Ziele działa bowiem wykrztuśnie, rozrzedza i wspomaga usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Dzięki temu łagodzi kaszel i przyspiesza leczenie infekcji. Napar z macierzanki warto więc stosować w czasie kaszlu, ale też kataru, przeziębienia, gorączki i zapalenia zatok.

Macierzanka na trawienie i zapalenie dziąseł

Macierzanka wspomaga również trawienie i stymuluje wydzielanie żółci. Działa wiatropędnie i rozkurczowo, dzięki czemu wspiera działanie przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom oraz reguluje rytm wypróżnień. Wspomaga również leczenie chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego.

Herbatkę z macierzanki można również zastosować jako płukankę do gardła, która złagodzi ból i zniweluje stan zapalny. Naparem można też płukać jamę ustną przy zapaleniu dziąseł lub paradontozie. Posiada właściwości ściągające i przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi ból i zmniejsza obrzęk.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia