Spis treści
Bezpłatna rehabilitacja z ZUS dla osób z chorobami układu nerwowego oraz po wypadkach
ZUS podkreślił w komunikacie, że program darmowej rehabilitacji leczniczej kierowany jest do osób aktywnych zawodowo, którym z powodu przebytego schorzenia lub urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale mają szansę ją odzyskać po zakończeniu leczenia.
Teraz program obejmuje również osoby z chorobami ośrodkowego układu nerwowego oraz pacjentów wymagających wczesnej rehabilitacji powypadkowej.
Rehabilitacja finansowana przez ZUS pełni funkcję prewencji rentowej. Umożliwia ona wielu osobom, powrót do pracy po urazach lub poważnych chorobach. Od bieżącego roku program ten obejmuje również osoby z problemami neurologicznymi. Także od tego roku, osoby wymagające szybkiej rehabilitacji po wypadkach mogą skorzystać z dedykowanego programu w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie lub ośrodku Vratislavia Medica we Wrocławiu.
Jak otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą?
O skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą poprosić swojego lekarza osoby, które pracują zawodowo i posiadają ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. O skierowanie mogą ubiegać się także osoby, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Wniosek o rehabilitację leczniczą wypełnia lekarz, u którego leczy się osoba ubezpieczona. Lekarz może w jej imieniu złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Wniosek może zostać wystawiony także w formie papierowej. W takim przypadku ubezpieczony (lub jego upoważniony przedstawiciel) może dostarczyć ten papierowy wniosek wraz z niezbędną dokumentacją medyczną do dowolnego oddziału ZUS osobiście lub przesłać go pocztą.
Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej zostaje wystawione przez lekarza orzecznika na podstawie informacji przekazanych przez lekarza prowadzącego leczenie, zgromadzonej dokumentacji medycznej i (lub) po przeprowadzeniu badania pacjenta. Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej jest podstawą do wystawienia „Zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą”.

ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą w dwóch formach – stacjonarnej lub ambulatoryjnej.
Rehabilitacja stacjonarna polega na całodobowym pobycie w ośrodku rehabilitacyjnym i jest przeznaczona dla osób z określonymi schorzeniami, takimi jak:
choroby narządu ruchu,
urazy narządu ruchu wymagające wczesnej rehabilitacji powypadkowej,
schorzenia układu krążenia,
choroby układu oddechowego,
zaburzenia psychosomatyczne,
schorzenia narządu głosu,
następstwa leczenia nowotworu gruczołu piersiowego (rehabilitacja onkologiczna),
choroby ośrodkowego układu nerwowego.
Rehabilitacja ambulatoryjna jest realizowana bez konieczności pobytu całodobowego. Zabiegi wykonywane są w specjalistycznych placówkach. Skierowanie na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach, można otrzymać w przypadku chorób narządu ruchu i układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).
Program rehabilitacji leczniczej
Osoba skierowana na rehabilitację nie ponosi żadnych kosztów związanych z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem ani dojazdem do ośrodka – koszty przejazdu najtańszym środkiem transportu publicznego są refundowane przez ZUS.
Dodatkowo, na czas pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym nie trzeba wykorzystywać urlopu wypoczynkowego. Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie (L4), które usprawiedliwia nieobecność w pracy.
Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie prowadzi własnych ośrodków rehabilitacyjnych. W ramach programu rehabilitacji leczniczej współpracuje z placówkami zewnętrznymi, które spełniają określone wymagania, m.in. dotyczące warunków lokalowych, wyposażenia medycznego, kadry specjalistów oraz standardów prawnych.
Ośrodki te znajdują się na terenie całej Polski – nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych, ale również w innych regionach kraju.
Źródło: